BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY Z PODDĘBICKĄ POLICJĄ

0
17
views

Funkcjonariusze z KPP w Poddębicach w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły i domu”, odwiedzają szkoły podstawowe na terenie powiatu poddębickiego. Cykliczne prelekcje w placówkach szkolnych to codzienność poddębickich policjantów.

Policjanci z Poddębic wykorzystują każdą okazję, aby rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie. Liczne spotkania w szkołach, scenki sytuacyjne oraz pogadanki o zasadach bezpieczeństwa na drodze, to priorytet dla funkcjonariuszy realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej. W ramach działań informacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły i domu”, policjantka  przypomniała uczestnikom o prawidłowym poruszaniu się w rejonie drogi, obowiązkowym posiadaniu elementów odblaskowych oraz korzystaniu z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Omówiła także jak się zachować oraz kogo powiadomić w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Dzieci  z uśmiechem brały czynny udział w pogadance oraz zadawały mnóstwo pytań.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato:

  • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład;
  • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących;
  • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze;
  • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu;
  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu:

  • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego;
  • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierujący pojazdami:

  • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ