CZAD – CICHY ZABÓJCA

0
19
views

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem lub „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Co roku z powodu zatruć czadem życie traci kilkadziesiąt osób. Zazwyczaj zatrucie spowodowane jest niewłaściwą eksploatacją budynku oraz znajdujących się w nim urządzeń i instalacji.

Czad, czyli tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. Wchłania się przez układ oddechowy i w zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi z powodu niesprawnej wentylacji, niedrożnych przewodów kominowych, oraz przesadnego uszczelniania mieszkania. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Czujnik tlenku węgla podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Przypominamy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie tego obowiązku grozi grzywną, ale co najważniejsze stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku.

Zdrowie, a nawet życie nasze i naszych bliskich w dużej mierze zależy od nas samych, dlatego apelujemy o rozwagę!

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ