„CHRZCZONE” PALIWO. SKONTROLOWALI STACJE. ZOBACZ, GDZIE NIE TANKOWAĆ

0
111
views

Długi weekend. Jakość paliw na stacjach. Zobacz, gdzie nie tankować

UOKiK skontrolował jakość paliw na stacjach. Powstała mapa miejsc, które lepiej omijać i takich, w których paliwo jest dobrej jakości. To ważne informacje, szczególnie przed długim weekendem.

Przypominamy konsumentom, że samodzielnie mogą sprawdzić jakość paliw na skontrolowanych stacjach – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa. Rekordowy dodruk pieniądza

Najlepszej jakości paliwa są w woj. lubelskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, najgorszej – w woj. podlaskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

W 2019 r. Inspekcja Handlowa wydała 10 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw, które nie spełniały norm oraz przekazała do Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 47 stacji paliw, na których inspektorzy stwierdzili naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów prawa energetycznego.

Skierowano ponadto 23 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratur. Inspekcja Handlowa sprawdza cztery rodzaje paliw ciekłych dostępnych na rynku: olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa.

Listę stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK można znaleźć na stronie internetowej urzędu na specjalnie przygotowanej mapie. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Czytaj także: OZE. Kurtyka: 10 mld zł na zielone inwestycje

W 2019 roku zakwestionowała 1,37 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych u losowo wybranych przedsiębiorców. A od początku tego roku do końca maja Inspekcja pobrała i zbadała łącznie 632 próbki paliw ciekłych, w tym 316 próbek oleju napędowego i 316 próbek benzyn.

22 próbki paliw ciekłych nie spełniały wymagań jakościowych, w tym 20 próbek ropy i 2 próbki benzyny „95”. W przypadku gazu skroplonego (LPG) pobrano i zbadano 133 próbki, 2 próbki nie spełniały wymagań jakościowych.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ