Sprawdź warunki atmosferyczne w Uniejowie – BOŻE CIAŁO W SPYCIMIERZU

0
71
views

Niedawno w Uniejowie powstała nowoczesna stacja meteorologiczna. Od dzisiaj każdy będzie mógł na bieżąco obserwować wyniki pomiarów dla naszego miasta, które zbiera urządzenie.

Podgląd na dane, które zbiera stacja, znajdują się w specjalnie utworzonej zakładce na stronie internetowej Urzędu Miasta. Dzięki temu, na bieżąco będzie można śledzić wartości meteorologiczne dla Uniejowa takie jak: temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, ciśnienie, opady, prędkość wiatru oraz poziom pyłu zawieszonego.

Strona informuje o godzinie ostatniego pomiaru, a wyświetlane dane są średnią z ostatnich 10 minut. Dodatkowo na stronie wygenerowane jest zestawienie 6-ciu pomiarów zebranych w czasie ostatniej godziny.

Zakładka przystosowana jest do wygodnego śledzenia wartości meteorologicznych na smartfonie, jak również na większych ekranach.

Bezpośredni link do pomiarów:  http://pressbutton.pl/meteo/views/table/#uniejow

Do strony z pomiarami można dostać się również poprzez specjalny odnośnik na stronie internetowej www.uniejow.pl .

 

Boże Ciało w Spycimierzu: w tym roku bez procesji ulicami wsi, bez gromadzenia się, bez turystów

W tegoroczną uroczystość Bożego Ciała nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi, ale mogą się one odbywać wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele. Kuria Diecezjalna Włocławska wydała komunikat w sprawie organizacji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w którym uwzględnione zostały aktualne decyzje władz rządowych.

Proboszcz wraz z Parafialnym Stowarzyszeniem potwierdzili, że nadchodzące obchody Spycimierskiego Bożego Ciała zostaną ograniczone – zgodnie z decyzją Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa – do procesji wokół świątyni parafialnej. W przypadku odpowiednich warunków można także przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, przy których odczytywane będą fragmenty Ewangelii.

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Spycimierzu nie będzie procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami wsi. Niemniej jednak, parafianie podtrzymają ponad dwustuletnią tradycję układania kwietnych dywanów i przygotują je w ograniczonej formie na terenie przykościelnym. Na początku tego tygodnia odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele rodzin i wsi, od pokoleń zaangażowanych w podtrzymywanie lokalnej tradycji, ustalili harmonogram i porządek prac, zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Niepowtarzalne, kwietne dywany, przygotowywane przez parafian na Boże Ciało, ściągają do Spycimierza setki tysięcy widzów z regionu i z terenu całego kraju. W tym roku uroczystość będzie na pewno inna od dotychczasowych obchodów. Po pierwsze, ze względu na symboliczny format kwietnej kompozycji na trasie procesji z Najświętszym Sakramentem. Po drugie, z uwagi na ciągle istniejące zagrożenie epidemią koronawirusa, a co za tym idzie – obowiązek zachowania bezpiecznej odległości, nabożeństwo będzie miało charakter wewnętrzny, zostanie odprawione zasadniczo w gronie parafian. Stąd gorąca prośba do wiernych spoza parafii, pielgrzymów i turystów, a także przedstawicieli mediów, aby w tym roku powstrzymać się od wizyty w Spycimierzu. Zachowajmy się odpowiedzialnie, byśmy zdrowi mogli spotkać się w tym wyjątkowym miejscu jeszcze nie raz.

Zapewniamy jednocześnie, że jeszcze tego samego dnia zamieścimy obszerną fotorelację z obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu! Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie gminy Uniejów oraz w naszych mediach społecznościowych.

Więcej informacji o kwietnych dywanach na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu znajdą Państwo na stronach turystycznych Gminy Uniejów oraz portalu spycimierskim.

(MB)

 

 

Boże Ciało 2020 w Gminie Uniejów

11 czerwca w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nie odbędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości na terenie gminy. Nie oznacza to jednak, że procesji z Bożym Ciałem nie będzie w ogóle.
W sprawie Bożego Ciała wypowiedziała się włocławska Kuria Diecezjalna i w dniu 28 maja wydała oficjalny komunikat:

W tegoroczną uroczystość Bożego Ciała nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi, ale odbywać się będą w terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele). Kuria Diecezjalna Włocławska wydała komunikat w sprawie organizacji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w którym uwzględnione zostały aktualne decyzje władz rządowych w tym te, dotyczące kultu religijnego, oraz dekret ks. bp. Wiesława Meringa znoszący dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej” -czytamy na stronie diecezji.

Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głos zabrała także Konferencja Episkopatu Polski podkreślając, że „podczas procesji nie obowiązuje limit 150 osób, może w niej uczestniczyć dowolna liczba wiernych. Mają oni jednak obowiązek zakrywania ust i nosa lub zachowania minimum dwumetrowej odległości od innych”.
Mając na uwadze rekomendacje służb sanitarnych oraz wytyczne biskupów, tegoroczne Boże Ciało w gminie Uniejów będzie przedstawiało się następująco:
Parafia Uniejów
Msza święta o godzinie 11.30, po niej procesja wewnątrz kolegiaty do przygotowanych w kaplicach ołtarzy z końcowym błogosławieństwem w drzwiach świątyni.
Parafia Wielenin
Msza  św. o godzinie 12.00 z procesją wokół kościoła.
Parafia Wilamów
Msza św. o godzinie 11.30 z procesją wewnątrz kościoła.
Parafia Spycimierz
Msza św. o godzinie 17.00 z procesją wokół kościoła. Mieszkańcy Spycimierza od wielu lat kultywują tradycję układania kwietnych kobierców, po których przechodzi procesja. Również w tym roku kwiaty  przyozdobią procesję, mimo że format ich kompozycji będzie miał charakter symboliczny.

A.Ow.

źródło: Gmina Uniejów

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ