BY ŚWIĘTA BYŁY SPOKOJNE I BEZPIECZNE – NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ W SIECI

Okres przedświąteczny i ciągły pośpiech sprawia, że coraz częściej robimy zakupy w sieci. Uważajmy na strony internetowe, które oferują ,,super okazje”. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy nie przebierają w środkach, bazując na naszej naiwności.

Handel elektroniczny rozwija się błyskawicznie, szczególnie przed świętami. W ostatnim czasie w policyjnych statystykach odnotowywane jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw na internetowych portalach aukcyjnych. Najczęściej w tego typu przypadkach przestępstwo polega na niedostarczeniu zamówionego przedmiotu, mimo wpłaty za towar.

Transakcja dokonana, towaru brak

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których wcześniej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie danych i oczywiście pieniędzy.

Klikając w linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia zostajemy przekierowani na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną. Po złożeniu zamówienia, podaniu danych i dokonaniu płatności on-line oczekujemy na zakupiony towar, który w rzeczywistości nie zostaje dostarczony. Dokonujemy transakcji nieświadomi, że poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku oszuści wykradają nasze dane dostępowe.

Ostrożnie z zakupami przez aplikacje

Sprawcy wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się pod serwisy z aukcjami internetowymi. W otrzymanej wiadomości znajdziemy link do podstrony umożliwiającej pobranie mobilnej aplikacji. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda naturalnie – strona jednak ma podebrany z oryginalnej witryny układ, a patrząc na URL w adresie, zauważymy drobne nieprawidłowości, czyli jednoznacznie potwierdzenie, że strona nie jest oryginalna. Nie instalujmy takich aplikacji! Cyberprzestępcy korzystają z fałszywej aplikacji serwisu, która wygląda niemal identycznie jak oryginał. Jej pobranie może skutkować utratą oszczędności znajdujących się na koncie bankowym.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

PAMIĘTAJMY!

 • zwracajmy uwagę na cenę oferowanego towaru – nikt nam nic nie odda za darmo;
 • weryfikujmy wiarygodność sprzedawcy, zwracając uwagę na liczbę i jakość wystawionych mu komentarzy;
 • róbmy zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych;
 • dbajmy o bezpieczeństwo komputera, z którego korzystamy, przed podaniem poufnych danych (przede wszystkim danych karty płatniczej),
 • upewnijmy się, że strona internetowa wykorzystuje protokół bezpiecznej transmisji danych (SSL);
 • żaden bank nie prosi mailowo o zweryfikowanie lub podanie poufnych danych;

Zakupy w sklepie lub galerii

Podczas zakupów „w realu” warto również zachować ostrożność. Pomimo licznych ostrzeżeń, kierowanych do osób robiących zakupy w obiektach handlowych, kieszonkowcy wykorzystują każdą okazję, by stać się posiadaczem naszej torby, bądź portfela.

Warto pamiętać:

 • w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca.
 • torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odkładaj jej płacąc przy kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila naszej nieuwagi.
 • nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
 • nie wkładaj portfela do tylnej kieszeni spodni! Schowaj go do kieszeni, która jest zapinana, najlepiej od wewnętrznej strony kurtki lub płaszcza.
 • złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, zamieszanie w sklepie bądź usypiają naszą czujność prośbą o poradę, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, na dworcach, targowiskach itp.
 • nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie

Kino plenerowe

Nowy autokar szkolny      Ocena 0/5 Gmina Wartkowice informuje, iż dnia 5 czerwca 2024 r. BUSIMPORT PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostarczyła, zakupiony na potrzeby dowozu do szkół uczniów z terenu naszej Gminy,

Driady zapraszają na koncert kończący sezon

Wraz z końcem roku szkolnego przychodzi czas podsumowań również dla zajęć dodatkowych. Uniejowskie mażoretki chcą podzielić się sukcesami i zaprezentować efekty swojej pracy przed lokalną społecznością w formie koncertu. „Driadowa Fiesta”, czyli podsumowanie sezonu

Ewa Pajor oficjalnie w FC Barcelona

Jakiś czas temu media zagraniczne i polskie spekulowały, że pochodząca z gminy Uniejów (Pęgów) wybitna polska piłkarka – Ewa Pajor przechodzi do FC Barcelona. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez hiszpański klub i samą Ewę Pajor

Znamy przeciwnika Marcina Tybury na Gali UFC Vegas 95

Marcin Tybura, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, zwycięzca turnieju M-1 Grand Prix 2013 oraz mistrz M-1 Global wagi ciężkiej w latach 2014–2015, ogłosił na swoim fanpage na Facebooku, że już 10 sierpnia zmierzy