Bulwary nadwarciańskie: przystań kajakowa

0
75
views

Na zachodnim brzegu rzeki Warty w Uniejowie trwają zaawansowane prace nad wybudowaniem bulwarów nadwarciańskich. W ramach projektu zagospodarowania tego terenu zaplanowano stworzenie wielu nowych atrakcji.

Jedna z nich mnóstwo powodów do radości przyniesie wszystkim miłośnikom sportów wodnych, a konkretnie – sympatykom kajakowych wycieczek. Za mostem, w naturalnej zatoce rzeki Warty, powstanie przystań kajakowa.

Poszczególne elementy przystani zostaną skonstruowane w taki sposób, aby całkowicie spełniała ona wymagania spływów kajakowych w ramach trasy obejmującej zalew Jeziorsko – Uniejów – Koło. Przystań kajakowa podczas jednego spływu obsługiwać będzie 10 osad kajakowych, a więc 20 osób.

W ramach budowy obiektu powstaną: pomost umożliwiający wygodne wchodzenie i wychodzenie z kajaka oraz trap łączący pomost z brzegiem. Integralnym elementem zespołu będzie pomost do wyciągania kajaków.

W bezpośrednim sąsiedztwie przystani wzniesiona zostanie wiata – miejsce wypoczynkowe dla uczestników spływów kajakowych, w którym można będzie odpocząć i przygotować się do aktywności fizycznej. Konstrukcja wykonana zostanie z drewna, będzie miała kształt prostokąta o wymiarach 4 x 9 x 4 m.

Na lądzie wydzielony zostanie obszar zielony umożliwiający rekreację i przygotowywanie kajaków do transportu kołowego. Teren przystani oświetlony zostanie niskimi lampami typu parkowego.

Nieopodal wydzielone zostaną specjalne miejsca parkingowe dla osób korzystających z przystani.

Powstanie portu kajakowego z całą pewnością uatrakcyjni turystycznie nasze miasto. Nie będzie to jednak jedyny przyciągający element powstających bulwarów. Dodatkowo zostaną one wzbogacone o ścieżkę pieszo – rowerową, o której pisaliśmy już tutaj.

W ramach prowadzonej inwestycji powstaną także: piesza ścieżka terapeutyczna Szlak Bosych Stóp oraz Kino letnie. W okolicy plaży i zamku pojawią się natomiast pomosty pływające na wodzie.

O tych formach relaksacyjnej rozrywki już wkrótce przeczytacie na naszej stronie. Zapraszamy!

A.Ol.

 

„Szlak Bosych Stóp”

Trudno wyobrazić sobie panoramę Uniejowa bez rzeki Warty. Obecnie w Uniejowie na obydwu jej brzegach trwają prace inwestycyjne. Dzięki temu już niedługo teren ten zaoferuje mieszkańcom i turystom szereg nowych atrakcji. Wśród nich znajdzie się „Szlak Bosych Stóp”.

 

„Szlak Bosych Stóp” to rodzaj ścieżki spacerowo –terapeutycznej o zróżnicowanym podłożu przystosowanym do  marszu bez obuwia. Atrakcja ta przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej. Zapewnia rekreację ruchową oraz aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Spacer po takiej  ścieżce korzystnie wpływa na zdrowie poprzez wszechstronny masaż stóp różnym rodzajem podłoża.

Tego rodzaju rozwiązania są bardzo popularne na zachodzie Europy, chociażby w Niemczech. Przez tamtejszych lekarzy są zalecane jako spacery pobudzające krążenie.

Uniejowski „Szlak Bosych Stóp” powstanie z kilku odcinków o różnej nawierzchni i różnej konstrukcji.  Poszczególne odcinki  będą się składały z następujących materiałów: kostka granitowa cięta, piasek rzeczny, otoczaki rzeczne oraz okrąglaki drewniane.

„Szlak Bosych Stóp” ma długość 1200 metrów i powstaje w okolicy mostu na lewym brzegu Warty. Będzie integralną częścią przecinających się ścieżek mających połączenie z jednej strony z ciągiem spacerowym w kierunku północnym, a z drugiej strony z chodnikiem prowadzącym do przystani kajakowej.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ