Bezpieczny weekend – Boże Ciało 2019

0
101
views

Zbliża się długi czerwcowy weekend związany ze Świętem Bożego Ciała i początkiem wakacji . W okresie od 19 do 23 czerwca 2019 roku o bezpieczeństwo podróżnych zadba większa liczba policjantów , w tym w szczególności ruchu drogowego. Doświadczenia lat minionych wskazują, że w takich okresach znacznie nasila się ruch turystyczno-wypoczynkowy, a tym samym automatycznie zwiększa się ryzyko wzrostu liczby zdarzeń drogowych.

Funkcjonariusze reagować będą  na łamanie przepisów ze szczególnym uwzględnieniem nietrzeźwych kierujących, przekroczenia dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego przewożenia pasażerów. Patrole skoncentrują się na zapewnieniu płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, w miejscach spowolnień i utrudnień będą starali się podejmować ręczne kierowanie ruchem .

Pamiętajmy, że tam gdzie będą procesje nastąpią czasowe zmiany organizacji ruchu.

Akcja „Bezpieczny weekend Boże Ciało 2018” trwała od 30 maja do 3 czerwca 2018r. W czasie pięciu dni działań na terenie województwa łódzkiego policjanci odnotowali 72 wypadki drogowe, w których śmierć poniosły 4 osoby, a 84 zostały ranne. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 113 nietrzeźwych kierujących.

 

Zróbmy wszystko aby ta mapa nie stała się czarna !

18 czerwca 2019 roku, na Torze Łódź ,Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowała brifing prasowy poświęcony ogólnopolskiemu projektowi związanemu z bezpieczeństwem drogowym podczas wakacji. Od 19 czerwca 2019 roku rusza specjalna MAPA WYPADKÓW ŚMIERTELNYCH w Polsce. To jak będzie wyglądać pod koniec wakacji zależy od każdego uczestnika ruchu. Podczas wakacji 2018 roku na terenie Polski doszło do 592 wypadków śmiertelnych. Położenie woj. łódzkiego w centrum kraju gdzie przecinają się główne szklaki komunikacyjne a podczas letniego wypoczynku ruch jest szczególnie natężony niestety sprzyja powstawaniu zdarzeń drogowych. W wakacje 2019 doszło na naszym terenie do 41 wypadków śmiertelnych.

Uruchomiona od 19 czerwca MAPA , która obejmować będzie  wakacje 2019 roku jest na starcie letniego wypoczynku wolna od punktów wskazujących wypadki śmiertelne. To jak będzie wyglądała na początku września zależy od każdego z nas. Każdej doby nanoszone będą wypadki śmiertelne , do których dojdzie w Polsce. Te z ostatniego dnia będą pokazywać się na czerwono, po dobie staną się czarnymi punktami na mapie kraju.

Podczas tego letniego projektu będziemy także obalać mity i potwierdzać fakty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pierwszym z nich jest to, że przy dobrych warunkach atmosferycznych dochodzi do mniejszej liczby wypadków. Niestety to nieprawda. Do 70-80% wypadków dochodzi przy słonecznej pogodzie, bez opadów, w porze dziennej. Wakacje to nie czas odpoczynku od odpowiedzialności i wyobraźni.

Do brifingu doszło na Torze Łódź, który właśnie w wakacje /w każdy wakacyjny  poniedziałek / uruchamia bezpłatne szkolenia technik jazdy. Inicjatywę tę KWP w Łodzi objęła patronatem. Podczas szkoleń uczestnicy zapoznają się w teorii i praktyce z technikami skrętu, hamowania i omijania awaryjnego oraz zjawiska poślizgu bocznego. Zajęcia prowadzą licencjonowani instruktorzy Akademii Bezpiecznej Jazdy Tor Łódź z wykorzystaniem nitki toru i płyt poślizgowych samochodami uczestników.

 

POLECAMY

http://www.policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-WAKACJE-2019.html

 • mapa Polski z podziałem na województwa
 • Rzecznik KWP w Łodzi omawia założenia mapy wypadków śmiertelnych podczas wakacji
 • Policjant RD z KWP w Łodzi omawia założenia mapy wypadków śmiertelnych
 • Mężczyzna wypowiada się do mediów
 • Trzy flagi
 • Rzecznik KWP w Łodzi wypowiada się do mediów

Ostatni dzwonek na przedwakacyjne prelekcje

Policjanci z KPP w Poddębicach po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkali się dziećmi z terenu powiatu, aby porozmawiać o bezpieczeństwie podczas wakacji.

Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej, a poddębiccy funkcjonariusze nie ustają w prowadzeniu prelekcji na terenie całego powiatu. Uczniowie z placówek szkolnych uczestniczyli w ostatnich spotkaniach oraz warsztatach z policjantami. Uczestnikom letnich prelekcji najbardziej spodobały się działania w plenerze, a takich  w ostatnim czasie nie brakowało. Policjanci organizowali spotkania nad wodą,  na boisku na terenie jednostki oraz uczestniczyli w piknikach profilaktycznych. Mundurowi przypominali o zasadach bezpieczeństwa w domu, w podróży,  podczas prac polowych oraz wypoczynku nad wodą. Współpraca poddębickich funkcjonariuszy ze strażakami,  ratownikami medycznymi oraz Urzędami Miast i Gmin zapewniła w okresie przedwakacyjnym wiele atrakcji dzieciom i młodzieży z terenu powiatu.  Liczne pokazy posłuszeństwa psa służbowego Xambo, warsztaty  z pierwszej pomocy przedmedycznej, „odblaskowe” akcje profilaktyczne,  konkursy plastyczne. Wszelkie działania mundurowych zawsze mają jeden cel: zwrócić uwagę uczestników na bezpieczeństwo podczas spędzania wolnego czasu. Bez względu na to jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których znajomość,  może uchronić nas przed  przykrymi konsekwencjami.

 

 • Policjantka zakłada kamizelkę kuloodporną na chłopca, który zechciał przymierzyć mundur. W tle radiowóz, policyjny namiot oraz plakaty promujące pracę w policji.
 • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pęczniewie pozują do zdjęcia z elementami odblaskowymi ufundowanymi przez Wójta Gminy Pęczniew
 • Dzielnicowy gra w piłkę nożną na boisku wspólnie z uczniami SP w Uniejowie
  fot. M.Kubacki
 • Strażacy uczą obsługiwać sprzęt służbowy
 • Ratownik medyczny wyjaśnia jak obsługiwać sprzęt służbowy.
 • Młodzież zwiedza jednostkę KPP w Poddębicach. Uczniowie weszli na strzelnicę.
 • Dzieci pod namiotem policyjnym wybierają sobie upominki m.in. odblaski.
 • pokaz posłuszeństwa psa policyjnego Xambo
 • Przedszkolaki odwiedziły KPP w Poddębicach

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji

Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Coraz częściej planując urlop korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt.

Bezpieczeństwo w podróży

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie mieszkania

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Wypoczynek za granicą

Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Przydatne informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl. Warto również skorzystać z bezpłatnej aplikacji iPolak, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Natomiast rejestracja wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl w razie konieczności ułatwi służbom konsularnym udzielenie pomocy na terenie danego państwa.

Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego oraz Europejska Karta Ubezpieczenia.

Jeżeli podczas pobytu za granicą, zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

W górach i nad wodą

Spędzając czas w górach lub nad wodą korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.

Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Przed planowanym wypoczynkiem nad wodą, warto zapoznać się z poradami na stronie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, objętej patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: www.ore.edu.pl, www.kbpn.gov.pl; www.dopalaczeinfo.pl oraz www.narkomania.org.pl. Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.

Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl, który współpracuje z Policją, a także z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia szkodliwych treści z sieci. Porady związane z aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie i wynikającymi z niej  problemami można uzyskać również pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.

Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych

Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych.

Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

(Biuro Prewencji KGP/ mw)

 

Policyjny patrol wodny na Jeziorsku

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach już wkrótce rozpoczną służbę na zbiorniku Jeziorsko. Mundurowi będą strzec bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą.

Poddębiccy policjanci zwodowali łódź motorową, która wykorzystana będzie do patrolowania zbiornika Jeziorsko. Stróże prawa pełniący służbę na wodze przede wszystkim mają za zadanie:
– podejmować działania ratownicze;
– zadbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą;
– ujawniać i ścigać sprawców przestępstw i wykroczeń na wodach i terenach przywodnych;
– kontrolować  tzw. dzikie kąpieliska;
– kontrolować jednostki pływające w zakresie wyposażenia technicznego.

Dzięki wykorzystaniu sprzętu pływającego mundurowi wspomagają działania zduńskowolskiego WOPR-u z którym 7 maja 2019 roku KPP w Poddębicach zawarła porozumienie regulujące współdziałanie obu służb na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wodne patrole na Jeziorsku pojawią się w wakacyjne weekendy w godzinach od 10:00 do 18:00 (według grafiku służb) aż do zakończenia sezonu letniego, tj. 1 września br.

 

 • Motorowa łódź policyjna przed zwodowaniem na zbiorniku Jeziorsko
 • radiowóz woduje policyjną motorówkę na Jeziorsku
 • Policyjna łódź motorowa płynie po zbiorniku Jeziorsko

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ