BEZPIECZNE ŚWIĘTA

0
11
views

Nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, ale przede wszystkim czas przygotowań, podczas którego towarzyszą nam zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może spowodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo będzie zależało od nas samych. Przed jazdą pamiętajmy o przygotowaniu samochodu do drogi. Zadbać należy między innymi o przejrzystość szyb, sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne oraz stan opon. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Spokojna jazda, stosowanie się do obowiązujących przepisów, korzystanie ze swoich praw oraz wywiązywanie się z obowiązków, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego – to recepta na bezpieczne korzystanie z drogi.

Uważajmy także na pieszych. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w ciągu dnia. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę zwrócili szczególną uwagę na słabo widocznych pieszych. Z kolei do niechronionych uczestników ruchu drogowego apelujemy o używanie odblasków nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, lecz wszędzie po zmroku.

W  przypadku dłuższych wyjazdów zaplanujmy trasę i odpoczynki. Jeżeli zdecydujemy, że świąteczny wypoczynek spędzimy na wyjeździe, pamiętajmy aby zabezpieczyć mieszkanie lub dom na czas naszego wyjazdu tak, aby nikt niepowołany nie dostał się do środka. W mieszkaniu mamy trochę łatwiej, z każdej strony mamy sąsiadów. Jeżeli żyjemy z nimi w zgodzie, warto poprosić ich o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. Zaufanej osobie możemy wręczyć klucze i poprosić  o podlewanie kwiatków i włączanie, raz na jakiś czas, niewielkiej lampki w jednym z pokoi. Takie działanie pozwoli na stworzenie pozornej obecności domowników i zastąpi drogą elektroniczną inwestycję. Nie informujmy wszystkich wkoło, że wyjeżdżamy na święta. Wystarczy, że wie o tym zaufana sąsiadka, której wręczymy klucze i poprosimy o dyskrecję.

W mieszkaniu, tak samo jak w domu, powinniśmy postarać się o dobrej jakości drzwi antywłamaniowe, które nie dadzą się tak łatwo otworzyć. Ta sama sytuacja analogicznie dotyczy okien – szczególnie, gdy mieszkamy na parterze. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie mamy w domu nic cennego, co mogłoby zainteresować złodzieja, to warto wiedzieć jednak, że dla niektórym wystarczy telewizor, radio, zwykły sprzęt grający czy trochę biżuterii.

Czas przedświąteczny wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na zakup towarów a w konsekwencji zwiększoną liczbą osób odwiedzających sklepy stacjonarne oraz dokonujących zakupy w Internecie. Warto w tym czasie samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo i pamiętać o zdrowym rozsądku. Niesamowicie ważne jest przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego a w szczególności zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa. W  obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach obowiązuje ścisły rygor sanitarny i limit osób. Korzystajmy z udostępnianych przez sklepy rękawiczek jednorazowych i płynów do dezynfekcji dłoni.

Decydując się na zakupy w Internecie, zachowajmy ostrożność i przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, bowiem zakupy online również mogą wiązać się z pewnego rodzaju ryzykiem. Zachowując szczególną ostrożność, możemy ograniczyć prawdopodobieństwo straty finansowej.

Niewątpliwie zakupy w Internecie są wygodne, w szczególności jeżeli chodzi o bogaty asortyment, szybkość realizacji transakcji i często atrakcyjniejszą cenę niż w sklepach stacjonarnych. Ostrożność i dociekliwość to ważne cechy, którymi należy się kierować podczas zakupowego szaleństwa.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE ZAKUPÓW

W razie gdy korzystasz ze smartfona lub innych urządzeń mobilnych w miejscu publicznym i decydujesz się zrobić zakupy w sklepie online, to w miarę możliwości korzystaj
z własnego transferu danych.

WIARYGODNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCY,
SKLEPU INTERNETOWEGO, PROGRAMÓW CZY APLIKACJI

W celu weryfikacji wiarygodności sprzedawcy, warto poszukać informacji na temat firmy w Internecie, jest to możliwe chociażby na rozmaitych grupach, forach jak również stronach internetowych. W miarę możliwości kupujmy produkty od zweryfikowanych sprzedawców lub za pośrednictwem znanych platform sprzedażowych.

Korzystaj jedynie ze znanych i zaufanych metod płatności. Nie otwieraj podejrzanych linków, maili, załączników, aplikacji i programów – postaw na sprawdzone strony. Ta sama sytuacja dotyczy ujawniania informacji poufnych. Nie udostępniaj swoich danych wrażliwych (haseł, numerów kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych) w miejscach, które nie są chronione oraz nie podawaj ich osobom nieuprawnionym.

ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO

Wraz z upowszechnieniem się obrotu bezgotówkowego w statystykach policyjnych odnotowuje się coraz więcej przypadków oszustw dokonywanych w białych rękawiczkach – sprzed ekranu komputera. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 roku odnotowano łącznie 6,7 tys. przestępstw sklasyfikowanych jako oszustwa dotyczące e-bankowości lub phishingu. Dla porównania rok wcześniej takich przestępstwo odnotowano 6,3 tys.,  a w 2018 roku – 3,6 tys.

W latach poprzednich oszuści wystawiali ogłoszenia z przedmiotami, których nie posiadali wcielając się w rolę sprzedających. W momencie dokonywania płatności przesyłali link do fałszywej bramki płatniczej. Wpisane tam dane trafiały w ręce złodziei. W ostatnim czasie coraz częściej słychać też o oszustwach z fałszywymi linkami do dokonywania płatności za przesyłkę. Oszuści atakują m.in. użytkowników serwisów z ogłoszeniami. Wygląda to w ten sposób, że podają się oni za potencjalnie zainteresowanych zakupem, ale w chwili finalizowania transakcji przesyłają sprzedającemu link kierujący do bramki płatniczej imitującej autentyczną, za pośrednictwem której wyłudzają dane kart płatniczych lub dane do logowania do bankowości internetowej ofiary.

Przypomnienia wymaga fakt, że wciąż groźnym atakiem jest oszustwo tzw. „oszustwo na Blika”. Jego ofiarami padają osoby w serwisach społecznościowych. Oszust włamuje się na konto np. na Facebooku, a następnie przez Messengera prosi znajomych o drobną pożyczkę z wykorzystaniem kodu Blik. Kiedy ofiara poda kod, oszust szybko wypłaca pieniądze z bankomatu i ślad po nim ginie. W przypadku otrzymania takiej wiadomości starajmy się skontaktować ze znajomym i zweryfikować czy rzeczywiście to on prosi nas o pożyczkę.

W zawiązku z trwającą pandemią koronawirusa, zadbajmy o naszych najbliższych, szczególnie o tych, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Pamiętajmy, że osoby starsze i z dodatkowymi chorobami powinny zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z bliskimi. Planując te święta zachowajmy zasady bezpieczeństwa związane z zapobieganiem SARS-Cov2. Wszystkim tym, którzy planują odwiedzać swoich bliskich przypominamy, że zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego dbamy o zdrowie własne, bliskich oraz wszystkich osób, które mogą w spokoju i radości spędzić ten piękny nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ