Akcja „Wszystkich Świętych”. Poddębiccy policjanci apelują o ostrożność

0
24
views

Wielu z nas Wszystkich Świętych spędzi w drodze, aby dotrzeć na groby swoich bliskich. Duże natężenie ruchu oznacza większe niebezpieczeństwo na drodze. Kiedy jesteśmy w podróży nie zapominajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu swoich mieszkań i domów.

Akcja „Wszystkich Świętych” rozpoczyna się 31 października i potrwa do 5 listopada. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu, mieszkańców oraz wszystkich osób odwiedzających nasz powiat w tych dniach, będzie czuwała zwiększona liczba patroli policji. Pamiętajmy, aby towarzysząca nam w tych dniach nostalgia i zaduma nie uśpiły naszej czujności. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, które sprawią, że dzień Wszystkich Świętych spędzimy bezpiecznie.
Przed wyjściem z domu
Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego domu. Wychodząc, sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone, a piecyki elektryczne wyłączone. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi. Złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Włącz alarm, jeśli taki posiadasz. Nie zamieszczaj informacji w social mediach o swoim planowanym wyjeździe. Poproś swojego zaufanego sąsiada, żeby zwrócił uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby.
W podróży
Podczas każdego dnia działań „Wszystkich Świętych 2023” policjanci ruchu drogowego wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbać o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Policjanci skupiać się  będą na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie.
Pamiętaj! Nie należy parkować pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania oraz mniejszej niż 15 metrów od przystanku autobusowego.
Również piesi powinni pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się na drodze zwłaszcza w okolicach cmentarzy. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub w wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym powinniśmy nosić elementy odblaskowe. To sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.
Udając się na cmentarz samochodem
Pamiętaj, nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu. Przed wyjazdem przygotuj pojazd do podróży.  Podczas jazdy przestrzegaj limitów prędkości, stosuj się do ograniczeń i znaków. Korzystaj z pasażerami z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoź w fotelikach samochodowych.  Bezwzględnie  stosuj się do wydawanych poleceń przez policjantów. Zaparkuj pojazd tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Na cmentarzach
Podczas porządkowania grobów nie zostawiaj, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka na taką okazję. Wybierając się na groby, nie zabieraj większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je dobrze ukryte w domu.

Nie zostawiaj w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych w widocznym miejscu. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku.

Zadbaj o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących – dzieci oraz osób starszych, cierpiących na zaburzenia pamięci. W tłumie łatwo jest się zgubić.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważaj na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Zadbajmy, aby nadchodzące święta naszych bliskich zmarłych przebiegły bezpiecznie i spokojnie, w atmosferze zadumy i refleksji.

sierżant Alicja Bartczak

 

Policjanci zaskoczyli przestępców. Dwa zatrzymania jednego dnia

Jednym z zadań, które realizują policjanci w trakcie codziennej służby, jest zatrzymywanie osób ukrywających się przed organami ścigania. Zdarza się to podczas sprawdzania ich miejsca zamieszkania lub pobytu, ale także w trakcie kontroli drogowych oraz legitymowania osób, wobec których podejmowana jest interwencja. Tylko w poniedziałek policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nie stawili się do zakładu karnego.

W poniedziałek, 30 października, funkcjonariusze komendy w Poddębicach i komisariatu w Uniejowie zatrzymali dwóch poszukiwanych mężczyzn.
Pierwszego z nich zatrzymali funkcjonariusze komisariatu tuż po godzinie 14:00. Policjanci zostali wezwani do jednego ze sklepów na terenie Uniejowa w sprawie kradzieży. W trakcie interwencji pracownik ochrony poprosił mundurowych o pomoc w ujęciu sprawcy następnej zaistniałej kradzieży. Ochroniarz poinformował, że mężczyzna, który dokonał kradzieży zdążył już wyjść ze sklepu. Policjanci udali się we wskazanym przez pracownika kierunku i w pobliżu sklepu zastali osobę, której szukali. Mężczyzna podczas rozmowy z policjantami twierdził, że nic nie ukradł. W związku z powyższym, funkcjonariusze udali się z 31- latkiem do sklepu, celem wyjaśnienia tej sytuacji. Tam przejrzano zapis z monitoringu. Okazało się, że osoba, która zdjęła z półki kilka butelek z alkoholem a następnie pozostawiła w innym miejscu, była bardzo podobnie ubrana do mężczyzny, wobec którego przeprowadzono interwencję. Historia znalazłaby swój finał, jednakże mężczyzna został wylegitymowany. Okazało się, że jest on poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim celem odbycia kary 30 dni pozbawienia wolności. Mężczyznę niezwłocznie zatrzymano.
Niespełna 2 godziny później zatrzymano kolejną poszukiwaną osobę. Policjanci poddębickiego wydziału kryminalnego ustalili, gdzie może przebywać poszukiwany listami gończymi i nakazami doprowadzenia przez sądy, 36-letni mężczyzna, mieszkaniec Sieradza. Z posiadanych przez kryminalnych informacji wynikało, że poszukiwany może przebywać na terenie Poddębic. Na jednym z parkingów funkcjonariusze zauważyli pojazd, który na widok radiowozu próbował szybko odjechać. Okazało się, że na tylnym siedzeniu podróżuje mężczyzna przypominający osobę poszukiwaną. Sprawdzenie w policyjnych systemach informacyjnych wykazało, że wobec mężczyzny wydano łącznie sześć podstaw poszukiwawczych, w tym trzy listy gończe. 36-latek od roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Poszukiwany również został zatrzymany przez policjantów.
Mężczyźni trafili do policyjnej celi, skąd zostali przewiezieni do zakładu karnego, gdzie spędzą najbliższe miesiące.

sierżant Alicja Bartczak

 

Wyruszasz w dalszą podróż w okresie ,, Wszystkich Świętych”? -Zabezpiecz swój dom przed włamaniem

Planując dotarcie na groby swoich bliskich wielu z was wybiera się w dalszą podróż, poza miejscowość, w której mieszka. Kilka dni waszej nieobecności w domu może was narazić na zagrożenie jakim jest kradzież z włamaniem. Ostrzegamy przed złodziejami czyhającymi na wasz dobytek. Analiza zgłoszeń dotyczących włamań do domostw pokazuje, że większość takich sytuacji można byłoby uniknąć. Jak? Przeczytajcie poniżej.

Okres ,,Wszystkich Świętych” skłoni nas do rodzinnych wyjazdów by w nostalgii i zadumie wspominać bliskich, czuwając przy ich grobach. Niejednokrotnie do miejsca rodzinnych mogił mamy kilkadziesiąt kilometrów. Decydujemy się więc na podróż, która jest też okazją do zatrzymania się u swoich krewnych. To wszystko wiąże się z naszą kilkudniową nieobecnością w miejscu zamieszkania. Czas wyjazdów niestety zwiększa aktywność przestępców, którzy mają okazję do włamywania się. Bezpieczeństwo naszego domu, mieszkania zależy  w głównej mierze od nas samych a przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli chronić nasze mienie.

  • Wyjeżdżając z domu zacznij od sprawdzenia czy zamknąłeś dokładnie wszystkie okna i drzwi, również te balkonowe bo ponad 60 procent włamywaczy dostaje się do mieszkań właśnie przez okno! Zamknij też okienka piwniczne i te zlokalizowane w innych pomieszczeniach gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania.
  • Nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim dokona włamania do domu.
  • Aby uniknąć kradzieży „na klamkę”  pamiętaj o zamykaniu drzwi na klucz od mieszkania nie tylko wychodząc z domu, ale także, kiedy jesteś w środku!
  • Nie pozostawiaj w drzwiach kartek gdzie wyjechałeś, nie dawaj włamywaczowi gwarancji, że mieszkanie jest puste.
  • Nie informuj w mediach społecznościowych, że jesteś daleko od domu, zaczekaj z publikacją zdjęć z wyjazdu i wstaw je po powrocie.
  • Przed wyjazdem zdeponuj w banku posiadaną gotówkę, biżuterię, bezpiecznie będą czekały na Twój powrót.
  • Wyposaż swój dom w profesjonalne zamki, zadbaj także o to by drzwi wejściowe były prawidłowo osadzone, montaż kamer na obiekcie i wokół niego skutecznie odstraszy złodzieja. Podobnie jak mocne oświetlenie wejścia do naszego domu czy mieszkania, bo złodzieje nie lubią być widoczni.
  • Systemy alarmowe i  dodatkowe zamki to dobre zabezpieczenia mieszkania czy domu przed włamaniem. Ale równie ważny jest życzliwy sąsiad, który przypilnuje domostwa podczas naszej nieobecności. Często to sąsiedzi właśnie zwracają wagę na to, że w okolicach naszego domu pojawi się ktoś kogo nigdy wcześniej nie widzieli. Poproś ich o czujność podczas Twojej nieobecności.

Pamiętaj o natychmiastowym poinformowaniu  Policji o włamaniu, mundurowi im szybciej przyjmą zgłoszenie, tym szybciej będą mogli podjąć skuteczne działania by zatrzymać sprawców.

Pomyśl wcześniej i zabezpiecz swój dom, nie musisz być ofiarą włamania!

Dagmara Mościńska

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ