W UPAŁY SZCZEGÓLNIE UWAŻAJMY NA DZIECI, OSOBY STARSZE I ZWIERZĘTA

0
9
views

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

 

ZDALI SWÓJ PIERWSZY EGZAMIN

Policjanci z KPP w Poddębicach, przeprowadzili egzamin na kartę rowerową dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie. Uczniowie pod czujnym okiem mundurowych, wykonywali różne zadania sprawnościowe oraz wysłuchali prelekcji na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

14 czerwca 2021 roku, funkcjonariusze egzaminowali uczniów czwartych klas Szkoły Podstawowej w Uniejowie. Dzieci, które podjęły się wyzwania zdobycia swoich pierwszych uprawnień, wykonywały zadania sprawnościowe oraz wykazywały się wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników egzaminu oraz omawiali  najtrudniejsze sytuacje na drodze, które mogą przydarzyć się młodemu rowerzyście. Mundurowi zwrócili uwagę dzieci na wyprawy rowerowe, które będą bezpieczne jeśli zapamiętają zasady stosowane podczas dzisiejszego egzaminu. Wszyscy uczniowie którzy podeszli do testu, otrzymali uprawnienia. W ramach akcji profilaktycznej „Jednośladem bezpiecznie do celu”, rozdano dzieciom elementy odblaskowe, które obiecali nosić. Świeżo upieczonym rowerzystom życzymy samych bezpiecznie przebytych kilometrów.

Zapamiętaj!

Korzystając z roweru należy pamiętać o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Ważne jest, aby rowerzyści nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką, a gdy tylko jest to możliwe, korzystali z  dróg dla rowerów. Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć z przodu jedno białe światło, z tyłu jedno światło czerwone, skutecznie działające hamulce oraz sygnał dźwiękowy. Ważne są również elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów.

  • Na zdjęciu policjant, nauczycielka i uczniowie. Funkcjonariusz rozmawia i dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
  • Troje dzieci jedzie na rowerach.
  • Dziecko jedzie na rowerze.
  • Rowerowy tor przeszkód.
  • Na zdjęciu policjant oraz dzieci stojące przy rowerach.
  • Na zdjęciu dzieci, które pokazują elementy odblaskowe.

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ