Pogoda na weekend. Coraz cieplej w górach i nad morzem. Uwaga na burze – POGODA NA SIERPIEŃ

0
9
views

Jeszcze tylko w środę i w czwartek na aurę w Polsce wpływał będzie pogodny klin wysokiego ciśnienia związany z Wyżem Azorskim. Klin ten nie tylko zapewni nam ładną, słoneczną aurę, ale również z północnego zachodu sprowadzał będzie do nas rześkie powietrze polarnomorskie.

Do czwartku włącznie wprawdzie na pogodę nie będziemy narzekać, ale temperatura (jak na środek lata) nie będzie zawrotna, bo wahać się będzie w przedziale od 17-20 st. C w pasie północnym, do 20-23 st. C na południowym zachodzie i na południu.

Oczywiście ośrodkom niżowym towarzyszyć będą fronty atmosferyczne, które miejscami, bo nie w całym kraju, przyniosą zmienną aurę z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi, popołudniowymi burzami. W piątek przelotnych opadów deszczu i popołudniowych burz należy oczekiwać na północnym zachodzie, w centrum i na południu kraju, w sobotę na wschodzie, a w niedzielę na zachodzie i w centrum. Jednak, jak zapewnia nas synoptyk z Cumulusa, w piątek i w sobotę burze będą raczej słabe, maksymalnie umiarkowane, choć opady przelotne będą nieco intensywniejsze, bo do 5-8 l wody/m2.

Dopiero w niedzielę, kiedy dostaniemy się pod wpływ niżu znad Morza Północnego, zjawiska przybiorą na intensywności – i w zachodniej, i centralnej Polsce pojawią się dość gwałtowne burze z intensywniejszym deszczem (do 15 l wody/m2) i porywistym wiatrem (do 70–80 km/h). Lokalnie mogą nawet pojawić się opady gradu. Poza obszarami, gdzie przelotnie popada i zagrzmi, od piątku do niedzieli nadal będzie pogodnie i słonecznie.

Wraz z przebudową pola barycznego zmieni się również kierunek napływających do nas mas powietrza. O ile jeszcze do czwartku pozostaniemy w północno-zachodnim, polarnomorskim chłodzie, to już od piątku z zachodu, a następnie południowego zachodu zacznie do nas docierać cieplejsze, łagodniejsze powietrze atlantyckie.

Zatem pod koniec tygodnia z dnia na dzień będzie coraz cieplej i o ile w piątek odnotujemy od 18-21 st. C na północy, do 24-25 st. C na południowym zachodzie i na południu, o tyle już w niedzielę na termometrach zobaczymy od 22-24 st. C na północy, do 26-27 st. C na południu.

Pogoda. Na jakie temperatury mogą liczyć urlopowicze?

Na nadmorskich plażach od środy do soboty temperatura cały czas wahać się będzie w przedziale 17-19 st. C, dopiero w niedzielę delikatnie podskoczy i osiągnie 20-21 st. C.

Natomiast w górach (na wysokości około 1500 m) z dnia na dzień będzie coraz cieplej i w środę, i w czwartek odnotujemy od 7 do 10 st. C, w piątek i w sobotę do 11-13 st. C, a w niedzielę temperatura wzrośnie do 13-15 st. C.

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki z wrocławskiego biura prognoz Cumulus.

 

Pogoda na sierpień. Prognoza IMGW

Pogoda w lipcu nie do końca spełnia oczekiwania wczasowiczów. Średnia temperatura dla tego miesiąca jest wyraźnie niższa, niż zazwyczaj. Według synoptyków sierpień ma przynieść pod tym względem zdecydowaną zmianę na lepsze.

Pogoda w sierpniu powinna bardziej sprzyjać wypoczynkowi. Prognozy przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowy Instytut Badawczy zgodnie wskazują na miesiąc ze średnią temperaturą w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy „mieszczącej się w normie”.

IMGW

Na pozostałych obszarach kraju temperatura ma być typowa dla miesiąca sierpnia i będzie oscylować poniżej 20 st. C. (średnia między nocą a dniem). Chłodniej niż zazwyczaj może być w okolicy Suwałk i miejscami na Mazowszu.

Pogoda na sierpień. Prognoza IMGW spodoba się wczasowiczom

Pogoda w sierpniu będzie też lepsza dla urlopowiczów ze względu na mniejszą ilość deszczu. Modele wskazują na średnią opadów poniżej normy szczególnie w województwach małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim. Mniej opadów niż zazwyczaj może być w Zachodniopomorskiem, Łódzkiem i na północy Wielkopolski. Bardziej deszczowego sierpnia mogą się za to spodziewać mieszkańcy Lubelszczyzny.

Eksperci IMGW-PIB podkreślają, że prognozy pogody z wielotygodniowym wyprzedzeniem obarczone dużą niepewnością. Mimo coraz dokładniejszego sprzętu pomiarowego i nowych metod badań, wciąż nie są oni w stanie ocenić ryzyka pojawienia się nagłego, często lokalnego zjawiska, które zaburza procesy pogodowe. Na najbliższe godziny IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami.

Zobacz wideo: Pogoda na wakacje. Meteorolog wskazuje, jakie będzie najbliższe lato

Prognoza opiera się na autorskich statystycznych modelach (modele IMGW-PIB), jak i modelach renomowanych światowych ośrodków prognostycznych, takich jak NOAA, Met Office, IRI Columbia, NASA. Warto pamiętać, że określenia „powyżej” lub „poniżej normy” nie wskazują, jak bardzo suma opadów czy temperatura będą od niej odbiegać.

źródło: wp.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ