Alpaki Cudaki i inne zwierzaki

0
123
views

Wiele wskazuje, że jeszcze w tym roku gmina Uniejów wzbogaci się w gospodarstwo agroturystyczne z alpakami. W ofercie będą zajęcia terapeutyczne, edukacyjne, ale też rekreacja, w ramach której będzie można zabrać alpakę na spacer.

Trochę podobne do owiec, choć pochodzą z rodziny wielbłądowatych, ich wełna jest najdroższa na świecie, a do tego są łagodne i używane w zooterapii – mowa o alpakach. Te coraz bardziej popularne zwierzęta w Polsce z dużym prawdopodobieństwem już wkrótce zawitają do Spycimierza.

Gospodarstwo Alpaki Cudaki znajduje się obecnie w Siedlątkowie, ale właściciele poszukują nowej lokalizacji dla swojej działalności.
Z pomocą przyszedł burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, który podkreśla, jak duże wrażenie wywarła na nim pracowitość i pasja państwa Pietrasiaków, którą od kilku lat realizują w wielką determinacją.

Obwiozłem właścicieli po gminie pokazując im możliwe lokalizacje na naszym terenie i okazało się, że najbardziej do gustu przypadła jedna z działek w Spycimierzu – mówi włodarz Uniejowa.

Być może jeszcze w tym roku farma otworzy swoje podwoje. Z pewnością przyciągnie wielu Gości, bo to prawdziwy zwierzyniec. Oprócz alpak, w gospodarstwie żyją psy i kozy, które podobnie jak alpaki wykorzystywane są w zooterapii.

Jak mówią sami zainteresowani, działalność związana z alpakami zrodziła się z potrzeby pomagania innym, jednak nie jest efektem pomysłu powstałego pod wpływem impulsu, ale poparta jest długim i przemyślanym procesem przygotowawczym. Państwo Pietrasiakowie, od wielu lat współpracują z placówkami edukacyjno – wychowawczymi m.in. w Warcie, Łodzi, Kaliszu. Gdy podjęli decyzję o nabyciu alpak, przez dwa lata szkolili się w zakresie pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi. Kolejnym etapem było odpowiednie szkolenie zwierząt, aby nauczyły się obcować z człowiekiem w sposób pozwalający na prowadzenie terapii. Obecnie właściciele prowadzą zajęcia stacjonarne u siebie oraz wyjazdowe na terenie poszczególnych placówek.

Na czym polega alpakoterapia?

To forma zooterapii polegająca na bezpośrednim kontakcie ze spokojnie nastawioną do człowieka ciekawską alpaką. Karmienie, głaskanie, przytulanie zwierzęcia wycisza i nastraja pozytywnie do życia. Zwierzęta się miłe i ciepłe w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu. Pozytywny efekt wzbudza już sam pyszczek i dźwięki, jakie wydają te zwierzęta oraz ich przyjemny zapach – mówi Pani Justyna Pietrasiak.

Pozytywny wpływ alpakoterapii potwierdzają badania naukowe. Polecana jest zwłaszcza dla osób z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu, Zespołem Aspergera, Zespołem Down’a, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, depresją. Osoby nadpobudliwe, nerwowe wyciszają się podczas kontaktu z alpakami. Osoby wycofane, nieśmiałe, natomiast otwierają się na świat. Tak działa magia tych cudownych zwierząt! Kontakt z alpaką stymuluje rozwój ruchowy i zmysły, obniża napięcie i lęk, wspiera pewność siebie, uczy empatii. To doskonała metoda na uzupełnienie i wsparcie innych form terapii.


Warto jednak zaznaczyć, że działalność gospodarstwa Alpaki Cudaki to nie tylko terapia, ale również rekreacja. Przebywanie z alpakami i innymi mieszkańcami farmy pozwala oswoić się ze zwierzętami i wpływa korzystnie na sferę emocjonalną, poznawczą, fizyczną również dzieci i osób w pełni sprawnych. A przy tym, spacer z alpaką to wielka frajda i z pewnością sprawi radość każdemu dziecku, a i dla dorosłych będzie przyjemnością.

Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat gospodarstwa Alpaki Cudaki lub odwiedzić zwierzaki jeszcze w obecnej siedzibie, odsyłamy na stronę www.alpakicudaki.pl lub do mediów społecznościowych.

A.Ow.

Zdjęcia udostępniono dzięki uprzejmości  właścicieli gospodarstwa Alpaki Cudaki.

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ