Znamy terminy matur. Rozpoczną się 8 czerwca

0
9
views

Matury rozpoczną się 8 czerwca. Z kolei egzaminy ósmoklasistów zaplanowano na 16 – 19 czerwca. Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte do 24 maja

Zgodnie z zapowiedziami, rząd podał termin przeprowadzenia egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów.

8 czerwca rozpoczną się egzaminy z języka polskiego i nie będą miały części ustnej. Matury zakończą się 29 czerwca.

Egzaminy ósmoklasisty zaczną się 16 czerwca i potrwają do 19. Z kolei egzaminy zawodowe rozpoczną się 17 sierpnia.

– Te terminy wychodzą daleko poza zapowiedziane 3 tygodniowe wyprzedzenie – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. – Terminy rekrutacji do szkół średnich dostosujemy do terminów egzaminów.

Testy mają być przeprowadzone w rygorze sanitarnym, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Uczniowie będą siedzieć w osobnych ławkach, w pewnej odległości od siebie.

– Te wszystkie przewidywane terminy będą zależeć od tego, czy będziemy zachowywali dystans, czy będziemy nosili maseczki. Jeśli będziemy się zachowywali odpowiedzialnie, będą znoszone kolejne ograniczenia – powiedział na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Egzaminy będą prowadzone tak, żeby kontakt między ludźmi był jak najmniejszy.

We wtorek minister edukacji zadeklarował, że na egzaminy są już przygotowane zespoły nadzorujące ich przebieg i Centralna Komisja Egzaminacyjna. Arkusze na egzamin ósmoklasisty i matury są już gotowe.

„Dyrektorzy szkół na przełomie lutego i marca mieli obowiązek przygotowania zespołów nadzorujących i już to zrobili. Te zespoły będą mogły pracować w tym terminie, w którym ostatecznie odbędą się egzaminy” – powiedział minister Piontkowski.

Rząd podjął też decyzję o dalszym zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli. Na razie do 24 maja.

– Nasze decyzje wynikają z tego, jak oceniana jest sytuacja epidemiczna. Masowego powrotu do szkół na razie nie może być – powiedział Piontkowski. – Gdy data 24 maja będzie się zbliżała poinformujemy o kolejnych decyzjach.

Z powodu epidemii koronawirusa zajęcia w szkołach podstawowych, średnich i na uczelniach wyższych zostały odwołane od 12 marca. Uczniowie i nauczyciele pracują w tym czasie zdalnie.

Do 24 maja zamknięte będą też uczelnie wyższe. Zmienią się też terminy rekrutacji na studia. Jak zapowiedział minister edukacji, wyniki matur powinny być znane w sierpniu, a poprawki możliwe we wrześniu.

Jednocześnie minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewnia, że rok akademicki powinien się rozpocząć zgodnie z planem, czyli w październiku.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ