Obserwuj nas na Facebook

ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH KONTROLI DROGOWEJ. PRZEPISY OBOWIĄZUJĄCE OD 7 LISTOPADA 2019 ROKU

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

 

Źródło: KGP

 

 

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

TERMALNI Z PODDĘBIC JUŻ W TRENINGU

Po zimowej przerwie do treningów wróciła pierwsza drużyna Term Poddębice! W poniedziałkowej sesji treningowej wzięło udział dwudziestu jeden zawodników. Wśród nich znaleźli się zawodnicy testowani oraz reprezentanci naszej akademii z

HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

Zostały ostatnie miejsca na niedzielnym turnieju WOŚP o Puchar Wójta Gminy Pęczniew. Serdecznie zapraszamy chętne drużyny   Podium w Ogólnopolskim Turnieju W dniu dzisiejszym dziewczyny z UKS Olimpijczyk Pęczniew wystąpiły

GMINNY TURNIEJ OSP W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Burmistrz Poddębic i Zarząd Miejsko-Gminny OSP RP w Poddębicach, zapraszają na Halowy Turniej Piłki Nożnej Drużyn OSP Gminy Poddębice o Puchar Burmistrza Poddębic.  Zawody odbędą się w niedzielę 26 stycznia

WANDAL ZNISZCZYŁ BOISKO

W nocy 12.01.2025 dokonano aktu wandalizmu na terenie Szkoły Podstawowej im. Prof. M. Szymczaka w Domaniewie, w szczególności bardzo zniszczono nowe boisko trawiaste. Jeśli ktokolwiek posiada jakiekolwiek informacje w tej