ZDARZENIE DROGOWE Z SARNĄ

0
208
views

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól. Coraz częściej na drogę wychodzą dzikie zwierzęta i dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem.

1 listopada 2020 roku około godz. 9:00 w msc. Bronówek, gm. Wartkowice kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen Multivan, uderzył w sarnę. Zwierzę wbiegło tuż przed jadący pojazd od prawej strony. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń ciała, natomiast zwierzę nie przeżyło zderzenia z pojazdem.

Gdy dostrzeżemy zwierze na drodze lub w jej pobliżu, przede wszystkim należy zwolnić i  uważnie obserwować jej otoczenie. Często zwierzęta takie jak sarny nie przemieszczają się samotnie. Odczekajmy, aby „nieproszony gość” sam przemieścił się na drugą stronę drogi lub w głąb lasu. Nawet jeśli zwierzę stoi w pewnej odległości od jezdni, zawsze istnieje ryzyko, że nagle może wbiec pod koła.

Jeśli już dojdzie do potrącenia, należy wezwać policję. Czasem udaje się uratować jeszcze zwierzę. Należy jednak cały czas pamiętać o własnym bezpieczeństwie i zachować ostrożność. Kierowcy powinni pamiętać również by nie lekceważyć znaku drogowego „Uwaga na dzikie zwierzęta” (Znak A-18b). Ostrzega on kierowcę, że ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę na tym odcinku drogi jest większe niż w innych miejscach.

 

„TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO”

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia.

Plakat kampanii "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo" dostępny cyfrowo pod tekstem

Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego, w ramach prowadzonej kampanii, odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

W dniach 24.10, 7.11 oraz 21.11.2020 r. kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów. Aplikacja Yanosik „doprowadzi” jej użytkowników do najbliższej stacji kontroli wspierającej przedsięwzięcie. Ponadto kampania będzie promowana przez firmę Screen Network, która na swoich ekranach LED, rozlokowanych w całym kraju, wyemituje spot zachęcający do regularnego sprawdzania świateł pojazdu.

W wybranych terminach, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego również będą prowadzić kontrole w tym zakresie.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A. Czas trwania kampanii – 22.10 – 15.12.2020 r.

Poniżej wykaz stacji diagnostycznych, które biorą udział w kampanii. Wykaz będzie można znaleźć także na stronach jednostek Policji w całej Polsce oraz partnerów kampanii.

(BRD KGP)

Inne teksty dotyczące kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”:

Film Spot „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

 Pobierz plik Spot „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” (format mp4 – rozmiar 18 MB)

Film Film z wypowiedziami ekspertów inaugurujący akcję

 Pobierz plik Film z wypowiedziami ekspertów inaugurujący akcję (format mp4 – rozmiar 42.25 MB)

 

CZUJNY KOMENDANT

Młodszy inspektor Jarosław Zieliński zatrzymał nietrzeźwego kierującego . 54-letni mieszkaniec powiatu kępińskiego w organizmie miał prawie 3 promile alkoholu. Za swój czyn odpowie przed sądem.

30 października 2020 roku około godziny 14:00, dyżurny poddębickiej komendy odebrał zgłoszenie o zatrzymaniu nietrzeźwego kierującego. Jak się okazało zgłaszającym, który uniemożliwił pijanemu dalszą jazdę był I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji
w Poddębicach, młodszy inspektor Jarosław Zieliński. Policjant jadąc w kierunku Poddębic, zauważył pojazd marki Citroen Jumper, którego kierujący jechał tzw. „wężykiem”i nie mógł utrzymać prostego toru jazdy. Jego zachowanie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusz postanowił go wyprzedzić i zmusić do zatrzymania, udaremniając jednocześnie dalszą jazdę. Po chwili na miejsce dojechał patrol policji, który przejął zatrzymanego. Kierowcę citroena przebadano alkomatem. 54 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego, miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującego.
O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, grozi wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Zdecydowana reakcja oraz skuteczne działanie, uniemożliwiły dalszą jazdę pijanemu kierowcy i  zapobiegły tragedii na drodze.

  • mężczyzna w policyjnym wyjściowym mundurze, siedzi za biurkiem

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ