ZDARZENIE DROGOWE W GÓRZE BAŁDRZYCHOWSKIEJ

0
69
views

Poddębiccy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem 44-latka. Mężczyzna kierował pod wpływem alkoholu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

25 listopada 2022 roku o godzinie 20:25, dyżurny poddębickiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło w miejscowości Góra Bałdrzychowska na terenie gminy Poddębice. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 44-latek nie dostosował prędkości i techniki jazdy do warunków panujących na drodze.  Mężczyzna stracił panowanie nad mazdą. Auto zjechało na pobocze drogi. Pojazd przewrócił się na bok, uszkadzając dwa przydrożne znaki. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości, okazało się, że kierujący prowadził samochód mając w organizmie ponad promil alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, o dalszych jego losach zadecyduje sąd.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy.

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego, w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.

Alkohol to m.in.:

  • rozproszona uwaga
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, upośledzenie reakcji psychofizycznych
  • opóźniona reakcja na bodźce, wydłużony czas adaptacji narządu wzroku do zmian atmosferycznych
  • obniżenie zdolności realnej oceny sytuacji na drodze
  • nadpobudliwość, pogorszenie ostrości widzenia i zdolności prawidłowej oceny odległości
  • błędna ocena własnych możliwości

Będąc świadkiem sytuacji, próby lub intencji prowadzenia pojazdu po alkoholu – reaguj! Jest to obywatelski obowiązek.

mł.asp.Sylwia Kaźmierczak

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ