Do Festiwalu Zmysłów w Poddębicach został tydzień. Ciekawie zapowiada się program imprezy, którą zaplanowano na 6 sierpnia br. w Ogrodzie Zmysłów, obok Term.
Wydarzenie rozpocznie się warsztatami o godz. 14:30. Chętni powinni zgłosić się kilkanaście minut wcześniej. Do wyboru będą mieli udział w następujących bezpłatnych formach aktywności:
1) Warsztaty Ukulele – odbędą się w Amfiteatrze Ogrodu Zmysłów. Czas trwania: 3 godziny. Prowadzenie: Marek Gordziej (¼ Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele oraz frontman zespołu Orkiestra Prowincjonalna). Podczas warsztatów dla 20-osobowej grupy przewidziana jest nauka gry na instrumencie z elementami nauki indywidualnej, a pod koniec wspólny mini koncert ze wszystkimi uczestnikami warsztatów. Wszystkie osoby, biorące udział w warsztatach mają zapewnione instrumenty.
2) Warsztaty z tworzenia kiszonek – odbędą się przy Zapachowych Siedziskach Ogrodu Zmysłów. Podczas 3 godzin grupa 20 osób będzie mogła zapoznać się z metodami przygotowywania różnych kiszonek oraz wytworzyć 4 rodzaje kiszonek: kombucha (fermentowany napój adaptogen), naturalny “antybiotyk” budujący odporność, polskie kimchi oraz słój różnorodnych kiszonek.
3) Warsztaty ze stretchingu – odbędą się na polanie za pałacem. Profesjonalna instruktorka z łódzkiego studia Latin Academy dla grupy 25 osób poprowadzi zajęcia, które będą polegać na wykonaniu ćwiczeń rozciągających. Wszystkim uczestnikom warsztatów zostaną udostępnione maty do ćwiczeń oraz klocki do rozciągania. Wystarczy przyjść i zadbać o swoje ciało i zmysły!
O godz. 16 przewidziana jest 2 część warsztatów dla kolejnych 25 osób.
4) Warsztaty z dźwiękoterapii – odbędą się w piwnicach pałacu. Dla 20 osób poprowadzi je Joanna Idczak ze studia Harmonicca Terapie Naturalne. Dźwiękoterapia w tym wydaniu to sesja medytacyjna przy akompaniamencie dźwięku gongów. Dźwięk gongu nie tylko ”się słyszy”, ale wręcz odczuwa całym ciałem – fale dźwiękowe dokonują pozytywnego poruszenia. Sesja trwa 1 godzinę + 15 min na przygotowanie chętnych osób.
O godz. 16 przewidziana jest 2 część warsztatów dla kolejnych 20 osób.
5) Od godz. 14:30 do 16:30 w pałacu odbędzie się Wystawa Malarstwa ukraińskiej artystki Julii Dunajewej pt. Folwark Zwierzęcy.
6) Na terenie poddębickich term odbywać się będą animacje wodne.
Po części warsztatowej na gości Festiwalu Zmysłów w Poddębicach czekają koncerty. O godz. 18:30 na scenie pojawi się poznańska grupa Krambabula, wyśpiewująca melodie pochodzące z różnych stron słowiańskiej kultury, okraszając je nowoczesną nutą.
Na godz. 19:45 zaplanowano koncert Kuby Badach. Będzie wyjątkowy, bo z okazji premiery reedycji płyty „Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha”. Zaprezentowany zostanie materiał z płyty nagranej w hołdzie legendarnemu artyście.
Natomiast o godz. 21 na scenie wystąpi Ania Dąbrowska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała siedem płyt, z których każda pokryła się platyną.
Imprezę poprowadzi Piotr Gąssowski. Zapraszamy!
ZMODERNIZOWANA STACJA UZDATNIANIA WODY PRACUJE NA PEŁNYCH OBROTACH
Mieszkańcy ośmiu miejscowości w Gminie Poddębice korzystają z lepszej wody. Wszystko za sprawą przebudowanej stacji uzdatniania w Górze Bałdrzychowskiej. Inwestycja została oddana do użytku.
– Przedsięwzięcie kosztowało 2,3 mln zł i było dofinansowane ze środków unijnych, podobnie jak zmodernizowane wcześniej stacje w Poddębicach, Porczynach i Niewieszu – przypomina Burmistrz Piotr Sęczkowski.
Jak podkreśla włodarz Miasta Gorących Źródeł tego typu inwestycje nie są tak spektakularne jak budowa dróg, czy chodników, ale równie ważne. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy pojawia się problem z zaopatrzeniem w wodę.
W ramach zadania przebudowano m.in. studnię głębinową. Budynek stacji uzdatniania został wyposażony w dwa filtry ciśnieniowe o wydajności 30 metrów sześciennych na godzinę, aerator służący do napowietrzania wody surowej, a także w nowoczesny zestaw pompowy II stopnia z lampą UV, służącą do ciągłej dezynfekcji wody. Powstał też zbiornik retencyjny wody czystej o pojemności całkowitej 302 metrów sześciennych. Stacja jest w pełni automatyczna i posiada monitoring. Wykonawcą była firma Wodner II.
– Dzięki inwestycji mieszkańcy miejscowości: Góra Bałdrzychowska, Wólka, Kałów, Pustkowie, Aleksandrówek, Kolonia Góra Bałdrzychowska, Zagórzyce, Rąkczyn będą mieć zabezpieczony dostęp do lepszej wody – mówi Tomasz Walczyk radny Rady Miejskiej w Poddębicach.
OFENSYWA NA DROGACH
Trwa ofensywa drogowa w Gminie Poddębice. Burmistrz Piotr Sęczkowski podpisał umowę na kolejną inwestycję. Tym razem przebudowana zostanie droga w Nowym Pudłowie oraz Pudłówku i wyremontowany będzie trakt Nowy Pudłów-Stary Pudłów.
– Przedsięwzięcie przeprowadzimy na dwóch odcinkach. Jezdnia asfaltowa pojawi się łącznie na długości 5 kilometrów. Ponadto wykonamy pobocza wzdłuż drogi, zjazdy do posesji, a także oznakowanie pionowe – wymienia Burmistrz Poddębic.
Zadanie jest realizowane z budżetu Gminy. Jego koszt sięga 2,5 mln zł. Prace wykona Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Nowa nawierzchnia ma być gotowa do końca roku.
– Niecałe dwanaście miesięcy temu w tej części Gminy oddaliśmy do użytku drogi w Feliksowie i Zagórzycach. Teraz zmodernizowane będą trasy w kolejnych miejscowościach. Dla mieszkańców to bardzo ważne – twierdzi Żaneta Kochanowska radna Rady Miejskiej.
Burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski i Prezes PRD S.A. Jan Zawadzki podczas podpisania umowy.