WODA BŁĘDÓW NIE WYBACZA

0
16
views
????????????????????????????????????

Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi podczas wakacji można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Przeczytaj i zapamiętaj!

Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

PLENEROWE SPOTKANIA Z NAJMŁODSZYMI

Policjanci z Poddębic w ramach działań „Bezpieczne wakacje” przekazują dzieciom jak się zachować nad wodą i na podwórku, co zrobić kiedy nieznajoma osoba wręcza prezenty i słodycze oraz jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Utrwalanie zasad bezpieczeństwa to główny cel mundurowych.

Profilaktycy i dzielnicowi nieustannie prowadzą spotkania z dziećmi i młodzieżą na terenie powiatu poddębickiego. Prelekcje na świeżym powietrzu oraz na terenie jednostki zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem milusińskich z okolicznych przedszkoli i szkół. Uczestnicy spotkań wspólnie z policjantami powtarzają zasady bezpieczeństwa, m.in.: jak bezpiecznie zachowywać się w domu, na placu zabaw oraz nad wodą. Wskazują jak postępować podczas kontaktu z obcymi, przestrzegając dzieci by nigdy nie oddalały się z nieznajomymi, a także jak wzywać pomoc. Policjanci rozmawiają z słuchaczami także na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyjaśniają dlaczego w samochodzie wszyscy muszą mieć zapięte pasy, a dzieci dodatkowo muszą podróżować w fotelikach. Mundurowi wskazują jak poprawnie przechodzić przez przejście dla pieszych, którą stroną drogi należy się poruszać, gdy nie ma chodnika, tłumaczą dlaczego należy nosić odblaski oraz jak bronić się przed agresywnym psem.
Spotkania są czasem dobrej zabawy, dzięki której dzieci zdobywają cenną wiedzę o bezpieczeństwie.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

POSZUKUJEMY WŁAŚCICIELA ZNALEZIONEGO TELEFONU KOMÓRKOWEGO

Policjanci poszukują właściciela telefonu komórkowego (w białej obudowie), który został odnaleziony 9 czerwca 2022 r. w rejonie kładki na rzece Warcie w Uniejowie. Po odbiór telefonu zapraszamy do Komisariatu Policji w Uniejowie do dnia 30 czerwca 2022 roku.

Po tym terminie telefon zostanie  przekazany do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Poddębicach.

Kontakt pod nr telefonu 47 845-29-21.

 

sierż.sztab.Sylwia Kaźmierczak

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ