WIEŚCI Z POWIATU

0
46
views

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

 Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie związane z Funduszami Europejskimi w Polsce. Odbywać się będą już po raz siódmy, w tym roku w wersji online. Od 25 do 27 września na stronie www.dniotwarte.eu będzie można oglądać programy na żywo, wziąć udział w koncertach, warsztatach i konkursach z nagrodami. Na wydarzenie zaprasza Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotował też atrakcje dla fanów muzyki. W sobotę, 26 września można będzie wziąć udział w koncercie online, transmitowanym z Łódzkiego Domu Kultury, gdzie wystąpi znany łódzki raper O.S.T.R. Natomiast w niedzielę, 27 września w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbędą się koncerty Marcin Maciejczak oraz Queen Symfonicznie – do zobaczenia online od godz. 18:30. Zapraszamy na stronę www.dniotwarte.eu.

Oprócz transmisji koncertów na tej stronie można również poznać inspirujące historie beneficjentów z regionu łódzkiego. Poza tym do 27 września na profilu Facebook „Zmieniamy Łódzkie” będzie można wygrać atrakcyjne nagrody w ramach akcji DOFE.

- zaproszenie__dni_otwarte_funduszy_2020.png

źródło: poddebicki.pl

 

DOŻYNKI WOJEWODZKIE

W niedzielę 20 września w Uniejowie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. W wojewódzkim święcie plonów gminę Pęczniew reprezentowali: wójt Marcin Janiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zych. Dożynki rozpoczęły się od mszy św., której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Alojzy Mering. Następnie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe. Podczas tej części uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Główną nagrodę odebrały panie z Zespołu Pieśni Dawnej „Jarzębina”, które wzięły udział w konkursie z przepięknym wieńcem dożynkowym przygotowanym przez sołectwo Brzeg. Wśród wielu stoisk przygotowanych przez organizatorów znalazło się również stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńka” z Księżej Wólki. Panie przygotowały przepyszne domowe ciasta, można było również skosztować świeżo wędzonych ryb. Nasze KGW wzięło również udział w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Łódzkiego pn. „Słodkie smaki łódzkiego – wypieki cukiernicze/desery/ciasta” odnosząc ogromny sukces  i zajmując I miejsce. Organizatorzy dożynek przygotowali szereg atrakcji, a na zakończenie na scenie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki.

 

 

źródło: Gmina Pęczniew

 

„REWALORYZACJA ZABYTKOWEGO PARKU W ZADZIMIU, GM. ZADZIM” 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Programu Priorytetowego „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego – program rewaloryzacji zabytkowych parków” – III edycja.

 • Wysokość dofinansowania (w formie dotacji) ze środków WFOŚ i GW w Łodzi: 4.867.395,00 zł.
 • Wysokość dofinansowania (w formie pożyczki) ze środków WFOŚ i GW w Łodzi: 1.622.765,00 zł.

Celem zadania jest jak najwierniejsze odtworzenie historycznej kompozycji parku, który będzie miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla mieszkańców oraz osób przyjezdnych.

źródło: Gmina Zadzim

Budowa drogi gminnej w miejscowości Kuciny – Dąbrówka Górna – Gajówka-Kolonia (Etap II)

Na realizację inwestycji Gmina Dalików pozyskała środki z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Całkowita wartość inwestycji to 2 372 213,31 zł, w tym:

 • środki Funduszu Dróg Samorządowych: 1 423 327,00 zł
 • środki Gminy Dalików: 948 886,31 zł

Zakres robót:

 • nawierzchnia bitumiczna o szerokości 5 m na długości 2,2 km
 • miejscowe poszerzenie pasa drogowego
 • wzmocnienie podbudowy drogi
 • korekta parametrów drogi w planie i w profilu podłużnym
 • rowy ziemne i przepusty
 • utwardzone zjazdy do posesji
 • wyniesione przejście dla pieszych
 • 2 perony przystankowe
 • usunięcie zadrzewienia
 • oznakowanie poziome i pionowe

Termin realizacji: 2020 rok

Beneficjent zadania: Gmina Dalików

źródło: Gmina Dalików

 

Nabór wniosków do programu „Moja Woda” do 30 września 2020 r.

Budżet programu „Moja Woda” wynoszący 100 mln został wyczerpany w ciągu 2 miesięcy. Nabór wniosków składanych w wersji elektronicznej na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie trwał do 30 września, natomiast składanie wniosków w wersji papierowej jako potwierdzenie złożenia wniosku będzie można składać do 31 października br. Wszystkie wnioski, które zostaną złożone elektronicznie do 30 września i potwierdzone w wersji papierowej zostaną sfinansowane w 2020 r. przez NFOŚiGW. Jak powiedział Minister Klimatu Michał Kurtyka – na początku 2021r. planowane jest uruchomienie nowej edycji programu „Moja Woda”,  której budżet będzie porównywalny do tego z 2020 r.

 

Gminny Konkurs Literacki „Ekologicznie o ptakach”

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Uniejów do wzięcia udziału w konkursie literackim.

Cele konkursu:
-podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia
-propagowanie właściwych postaw oraz ekologicznego stylu życia
-kształtowanie postaw i zwiększenie świadomości ekologicznej i przyrodniczej z ochrona środowiska i gospodarka odpadami
– promowanie młodych talentów

Zasady konkursu:
1.Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Uniejów
2.Kategoria wiekowa ( Kategoria 1: Klasy IV-V)/ (Kategoria 2: Klasy VI-VIII)
3.Każdy uczestnik zgłasza do konkursu jeden wiersz, nigdzie nie publikowany i nie nagradzany.
4. Każda praca na odwrocie (b. ważne!) powinna zawierać dane autora (czytelne pismo),
imię i nazwisko, wiek/klasa, nazwa szkoły z danymi kontaktowymi, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego

Ocena:
1.Prace ocenione będą przez Jury powołane przez organizatora.
2.Jury oceni samodzielność, kreatywność, walory językowe, poziom artystyczny nadesłanego wiersza.
3.Jury przyzna nagrody i wyróżnienia.
Organizator zastrzega sobie inny podział nagród niż to jest zapisane w regulaminie.
Werdykt Jury jest nieodwołalny.
4.Laureaci konkursu zostaną powiadomieni przez Organizatora o wynikach konkursu oraz uroczystym wręczeniu nagród, które nastąpi 10 października b.r. na Dziedzińcu Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie.
5.Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie.

Uwagi końcowe:
1.Praca nadesłana na konkurs nie będzie zwracana. Zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z nieodpłatnym przeniesieniem na Organizatora własności złożonego egzemplarza pracy.
2. Osoby nadsyłające prace na konkurs wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora konkursu swoich danych osobowych (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku Dz.U. Nr 133,poz.833, z późn.zm)
3.Praca nie spełniające kryteriów tematycznych oraz wymogów regulaminu nie będzie podlegała ocenie.
4.Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków regulaminu, zgodą na publikacje danych osobowych (druk oświadczenia dołączony do regulaminu)
5. Prace należy dostarczyć do dnia 02.10.2020 r.,na adres: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie ul. Kościelnicka 8/10.
Dane kontaktowe: nr tel. 63 28 88 077 lub 661 749 601, e-mail: biblioteka@uniejow.pl

Organizator:
Uniejów Uzdrowisko Termalne
MISJA Przygoda. Uniejów
PGK „Termy Uniejów”
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie
Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

Foto: Pixabay.com

 

Jesienne Spotkania Zamkowe – przygoda z historią, przygoda z przyrodą

Już 10 października, na dziedzińcu zamkowym w Uniejowie odbędzie się kolejna przygodowo-historyczna impreza. Rezerwujcie czas, gdyż tego dnia czeka na Was kolejna porcja atrakcji i historycznych doznań!

Impreza rozpocznie się poszukiwaniem skarbów z udziałem detektorystów. Poszukiwacze pod czujnym okiem archeologa Radosława Hermana zajrzą m.in. do studni miejskiej, znajdującej się na rynku w Uniejowie. Być może i tym razem uda się znaleźć jakieś ciekawe artefakty – ślady uniejowskiej historii. Eksploracja będzie także połączona z akcją oczyszczania dna Warty, przede wszystkim w miejscu przewężenia rzeki, pomiędzy kolegiatą a zamkiem.

Jesienne spotkania zamkowe to także spotkanie z przyrodą i ekologią.
Na godzinę 13.00 zaplanowano warsztaty fotograficzne dla dzieci w plenerze oraz konkurs fotograficzny „Jesienne krajobrazy”, a o godzinie 14.00 rozpocznie się część oficjalna na dziedzińcu uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Radosław Herman podsumuje i zaprezentuje efekty poszukiwań detektorystów oraz opowie zebranym o tajemnicach, jakie kryją w sobie mury zamkowe Termalnego Grodu.

W wydarzeniu weźmie udział grupa Ptasznik z pobliskiego Turku, którą można było już poznać przy okazji 1. Przygodowo-Historycznego Festiwalu Misji Skarb w Uniejowie. Zaproszeni goście opowiedzą i zaprezentują rodzime ptaki drapieżne, ale będą też uwrażliwiać w temacie opieki nad dziko żyjącymi ptakami oraz nietoperzami zagrożonymi wyginięciem. Spotkanie z Ptasznikiem będzie zatem akcją uświadamiającą ekologicznie.

A skoro mowa o ptakach, podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty gminny konkurs plastyczny i literacki, którego motywem przewodnim są właśnie ptaki i ekologia. W programie zaplanowano ponadto loterię, konkursy i zabawy. Z pewnością każdy – i mały i duży – znajdzie coś dla siebie.
Zapraszamy!

A.Ow.

źródło: Gmina Uniejów

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ