WIEŚCI Z POWIATU

0
72
views

Bezpłatna mammografia

- powiat_poddebicki_sierpien_2020.png

 

Cudze chwalicie, swoje poznajcie!

- list_ministra_rolnictwa.jpg

 

- plakat-a3_polskiebazarek-1.jpg

źródło: poddebicki.pl

 

Rejestr Danych Kontaktowych

źródło: Gmina Pęczniew

UWAGA! 5 sierpnia basen czynny wyjątkowo od godz.11:30

Z przyczyn technicznych Kompleks Termalno – Basenowy „Termy Uniejów”, w najbliższą środę, 5 sierpnia br. będzie wyjątkowo otwarty od godziny 11:30.

Zmiana godzin otwarcia kompleksu dotyczy tylko wskazanej daty. W pozostałe dni obowiązują normalne godziny otwarcia obiektu:

💦 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-22:00

💦 w soboty oraz niedziele w godz. 9:00-22:00

Przypominamy, jednocześnie że bilety całodzienne są obecnie niedostępne (do odwołania).

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania obiektu znajdą Państwo na stronie www.termyuniejow.pl.

 

Zielone dachy i ogród wertykalny, czyli Ekologiczny Uniejów w praktyce

Zielona ściana, która powstaje na ruinach starego młyna przy rondzie, a także zielony dach budynku przy kompleksie boisk sportowych to nowe elementy wieloletniej, ekologicznej dekoracji Uniejowa, które wpisują się w strategię rozwoju Uzdrowiska Termalnego, gdzie zarówno średniowieczna historia, jak i nowe inwestycje uzdrowiskowe przeplatają się z przyrodniczym bogactwem doliny rzeki Warty i rozległych terenów zielonych. To pierwsze z wielu działań, skierowanych do Mieszkańców oraz Gości Uniejowa, będące żywym – zielonym dowodem na to, że przyszłość planety nie jest nam obojętna, a hasło „Uniejów – w zgodzie z przyrodą” znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych, realizowanych na terenie gminy inwestycjach.

Oba wspomniane we wstępie projekty zostały przygotowane i wykonane przez firmę „Sklep Szkółkarsko – Kwiaciarski Grzegorz Gulczyński” z Konina. Tego rodzaju przedsięwzięcia stanowią część budownictwa odpornego na zamiany klimatyczne. Przede wszystkim z uwagi na pozytywne oddziaływanie na bezpośrednie otoczenie. Wśród zalet zielonego budownictwa należy wymienić przede wszystkim takie cechy, jak: gromadzenie wody deszczowej, oczyszczanie powietrza, obniżanie temperatury otoczenia, zwiększenie bioróżnorodności, tworzenie uzdrawiającego środowiska czy zmniejszenie poziomu hałasu. Nie bez znaczenia również pozostaje fakt, że człowiek w otoczeniu zieleni czuje się zdecydowanie szczęśliwszy!

 

Młyn się zieleni

O zmianach w otoczeniu ruin, znajdujących się na działce przy rondzie, wspominaliśmy już niejednokrotnie we wcześniejszych artykułach na stronie. Pozostałości po spalonym młynie stanowią przestrzeń, której zdjęcie reklam niestety nie dodaje uroku, natomiast zawarte wiosną br. porozumienie z rodziną Państwa Jankowskich dało władzom gminy szansę na wykonanie interesującego działania artystycznego. Teren przy młynie został odkrzaczony, oczyszczony z chwastów i przygotowany pod łąkę kwietną.

Teren od strony ulic: bł. Bogumiła oraz Łęczyckiej, który jeszcze na ten moment wygląda jak klepisko, wkrótce będzie pokryty bujnie rosnącymi kwiatami, trawami oraz gatunkami zimozielonych roślin. Zasilana przy pomocy zautomatyzowanego systemu nawadniającego łąka, będzie nie tylko efektownie wyglądać, ale też zatroszczy się o środowisko.

U stóp dawnego młyna powstało też miejsce dla uli z pasieki p. Pawlaka z Zaborowa. Pracowite pszczoły zadbają o namnożenie miododajnych kwiatów, które uprzednio posadzono na działce. 

Ostatnim i jednocześnie najistotniejszym elementem zaplanowanych przy i na budynku nasadzeń, jest tzw. ogród wertykalny. Pnącza, wykorzystując swoje korzenie czepne lub przylgi, będą pięły się po przygotowanych uprzednio konstrukcjach, a dobór gatunków zapewni atrakcyjny wygląd ogrodu w ciągu całego roku. Na chwilę obecną, aby nie tracić sezonu wegetacyjnego, konstrukcja pod pnącza sięga dolnych kondygnacji, do wysokości około 3 metrów, a gdy czas pozwoli, będzie rozprzestrzeniać się na wyższe piętra.

Jak już wspomniano, inwestycja powstaje jako element szeroko zakrojonego projektu „Ekologiczny Uniejów”, w ramach którego – z inicjatywy Burmistrza Józefa Kaczmarka – na terenie miasta powstają ekologiczne przyczółki i żywe, zielone dekoracje, które promują przesłanie potrzeby dbania o czyste środowisko.

 

Zielone dachy

Podobną inicjatywą jest idea „zielonych dachów”, która pioniersko powstała właśnie na budynku przy kompleksie boisk sportowych im. Wł. Smolarka w Uniejowie. Dach budynku o powierzchni ponad stu metrów kwadratowych, dzięki naturalnej całodziennej ekspozycji na słońce jest idealnym miejscem do urządzenia ogrodu, w którym znajdą się różnorodne gatunki roślin, tworzące oazę dla całego mnóstwa pożytecznych owadów oraz ptaków, szukujących bezpiecznej lokalizacji do założenia gniazda.

W ramach zlecenia pracownicy firmy z Konina wykonali prace pomiarowe, usunęli nagromadzony na dachu materiał (ziemia i zachwaszczenia), wzbogacili podłoże do nasadzeń w sposób zwiększający przepuszczalność i wodochłonność, a także rozprowadzili system nawadniający wraz z podłączeniem go do automatycznego sterownika. System, zgodnie z ustawieniem, załącza się 2 razy w ciągu doby – rano i wieczorem, dzięki czemu możemy być pewni, że nasadzenia, które znajdą się na dachu, będą odpowiednio zasilone w wodę.

W dalszym etapie pracownicy wykonali nasadzenia roślin wieloletnich (wysokich bylin kwitnących, traw ozdobnych, lawendy, liliowców, etc.) oraz ściółkowanie przy pomocy agrowłókniny i kory sosnowej, które utrudnią chwastom ponowną ekspansję w tym miejscu.

 

– Choć na chwilę obecną sadzonki rosnące już na dachu budynku przy boiskach trudno zobaczyć z poziomu otaczającego obiekt parkingu, to z czasem ta powierzchnia zazieleni się w sposób dostrzegalny i odczuwalny – zapewniają ogrodnicy z pracowni Soliter, którzy są autorami zielonych dekoracji na terenie miasta.

Dla ciekawskich, tak wygląda część dachu z wykonanymi częściowo nasadzeniami:

Natomiast tak prezentuje się gotowy, świeżo ukończony „zielony dach”:

 

Oczywiście, okazalszy, a przez to atrakcyjniejszy będzie ogród dopiero za kilkanaście tygodni. O prawidłowy wzrost roślin zadba wykonawca, który w ramach zlecenia zobowiązał się ich doglądać.

Podobne rozwiązanie (dach z nasadzeniami) zaplanowano do realizacji w powstającej przy szkole podstawowej w Uniejowie altanie – tzw. ogródku rekreacyjnym:

 

Zalety zielonych dachów i ogrodów wertykalnych:

  • Zielony dach chłonie wodę deszczową poprzez buforowanie jej w warstwie roślinnej, podłożu i warstwie drenującej. Z kolei zielona ściana chłonie wodę deszczową gdyż rośliny wraz z podłożem działają niczym zbiornik. Oba systemy opóźniają odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji, oczyszczają wodę deszczową; woda również, odparowuje także przez rośliny. Wszystko to przyczynia się do stabilizacji poziomu wód gruntowych, zmniejsza obciążenia szczytowe sieci kanalizacyjnej oraz ryzyko powodzi.
  • Rośliny w zielonym dachu filtrują pyły zawieszone w powietrzu oraz przetwarzają CO2 w tlen. Zielone dachy zdecydowanie przyczyniają się do oczyszczania powietrza.
  • Rośliny znajdujące się na zielonej ścianie filtrują pyły unoszące sie w powietrzu oraz przetwarzają CO2 na tlen Jeden m2 zielonej ściany pochłania 2,3 kg CO2 z powietrza rocznie oraz wytwarza 1,7 kg tlenu. Zielone ściany znacznie przyczyniają się do oczyszczania powietrza.
  • Rośliny pochłaniają światło słoneczne, 50% jest absorbowane a 30% odbite; tak więc pomaga to stworzyć chłodniejszy i bardziej przyjemny klimat. W odniesieniu do warunków panujących we wnętrzach oznacza to, że klimatyzacja nie musi pracować tak intensywnie, a to z kolei przekłada się na oszczędność energii. I tu również widać dodatkowy, pozytywny wpływ na klimat w bezpośrednim sąsiedztwie budynku oraz na temperaturę w mieście. Reasumując bezpośrednio w okolicy zielonych ścian, możliwe jest obniżenie temperatury o 3°C.
  • Zwiększenie bioróżnorodności – polega na zakładaniu łąk kwietnych oraz sadzeniu roślin miododajnych w miejscach, gdzie dominowały szczególnie trawy. Różne gatunki kwitnących bylin, krzewów i innych roślin żywicielskich, stanowią wymarzone schronienie dla ptaków, motyli oraz innych owadów. Szczególne znaczenie ma to w przestrzeniach miejskich, gdzie głównie znajduje się beton i asfalt.
  • Zieleń przyspiesza proces zdrowienia pacjentów, co przyczynia się do krótszych pobytów w szpitalu. W zielonym otoczeniu zwiększa się odporność na ból. Tego typu otoczenie nazywane jest również „środowiskiem uzdrawiającym”.
  • Przebywanie i praca w otoczeniu zieleni ma niezwykle korzystny wpływ na poziom samopoczucia. Zielone środowisko uspokaja oraz przyczynia się do redukcji stresu.

(MB)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ