WIEŚCI Z POWIATU

0
128
views

Jeszcze ponad dwa tygodnie mają rolnicy na złożenie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za rok 2020. Mimo utrudnień związanych z epidemią, tegoroczna kampania przebiega sprawnie.
Do 28 maja 2020 r. do ARiMR wpłynęło już prawie milion wniosków o dopłaty.

 

W tym roku termin składania wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW został przedłużony do 15 czerwca 2020 r. Do ARiMR wpłynęło do 28 maja blisko milion (988 tys.) wniosków, co stanowi 75 proc. z 1,3 miliona, które w ubiegłym roku złożyli rolnicy.

 

Rolnicy ubiegający się o dopłaty, którzy chcą złożyć oświadczenie potwierdzające brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności za rok 2019, mogą to zrobić jeszcze do 8 czerwca 2020 r. Po tym terminie będą musieli złożyć wniosek za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus lub w wersji papierowej. Mają na to czas do 15 czerwca 2020 r.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus będzie można składać również po 15 czerwca 2020 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia (ostateczny termin ich przyjmowania upływa 10 lipca 2020 r.), należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc.

Do 28 maja w Agencji zarejestrowano blisko 220 tys. oświadczeń o braku zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego.

Już od najbliższej środy, 3 czerwca, rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia.
W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 7 tys.

Od 3 czerwca młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo, będą mogli starać się o dofinasowanie. Kwota jest niebagatelna – to 150 tys. zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski przez najbliższe dwa miesiące – do 1 sierpnia 2020 r.

To już kolejny – 6 – nabór wniosków w ramach operacji typu „Premie dla młodych rolników”. Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu – nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu. – Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia – mówi Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W pierwszym roku naboru (2015) do ARiMR wpłynęło 3 313 wniosków, dwa lata później – 4 903, w 2018 r. – 5 411. Natomiast w 2019 roku było ich już ponad 7 tys.

Kto może otrzymać „Premię dla młodego rolnika”?

Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m. in.:

– w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
– posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
– posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
– rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
– posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro;
– przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Na co można przeznaczyć premię?

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Środki będą wypłacane
w dwóch ratach:

– 120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków;
– 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl

 

Portal IRZplus jest darmowym narzędziem służącym do składania zgłoszeń zwierzęcych dotyczących bydła, owiec, kóz i świń za pośrednictwem sieci Internet.

Aplikacja umożliwia w szybki i wygodny sposób składania zgłoszeń zwierzęcych bez wizyty w biurze powiatowym ARiMR.

Portal IRZplus umożliwia:

 1. Składanie dokumentów IRZ dotyczących:
 • rejestracji siedziby stada,
 • rejestracji zwierząt gospodarskich oznakowanych,
 • rejestracji zdarzeń przemieszczeń zwierząt wraz z wydrukiem potwierdzenia złożenia dokumentu,
 • zamówienie numerów kolczyków i ich duplikatów dla bydła, owiec i kóz,
 • zamówienie drugiego numeru kolczyka dla owiec albo kóz,
 • zamówienie duplikatów paszportu dla bydła
 1. Przegląd danych zwierząt, zdarzeń i siedzib stad
 2. Dodatkowe ułatwienia:
 • zarządzanie uprawnieniami pracowników posiadacza zwierząt
 • import danych z komputera użytkownika w zakresie przemieszczeń zwierząt
 • eksport danych do pliku CSV do dalszego wykorzystania
 • wydruki list: zwierząt, zdarzeń i siedzib stad w formie PDF
 • obsługę propozycji zgłoszeń / zdarzeń zwierzęcych wstawionych przez pracownika ARiMR
 • wyrażenie zgody na otrzymywanie mailowych powiadomień o propozycjach zgłoszeń / korekt
 • zgłoszenie oznakowania lochy indywidualnym numerem identyfikacyjnym
 • zgłoszenie przemieszczenia lochy z indywidualnym oznakowaniem
 • zgłoszenie padnięcia, zabicia, uboju gospodarczego lochy
 • przeglądanie danych dotyczących indywidualnie oznakowanych loch

Więcej informacji można uzyskać:

źródło: Gmina Zadzim

 

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z Zarządzeniem nr 60/2020 Wójta Gminy Dalików z dnia 01.06.2020r., w dniu

12 czerwca 2020r. (piątek) Urząd Gminy w Dalikowie będzie NIECZYNNY.

Tym samym zawiadamiamy, że dzień ten zostanie odpracowany w dniu 06 czerwca 2020r. (sobota).

Komunikat dotyczący stosowania środków ochrony roślin

Zmiana rozmiaru czcionki:

KOMUNIKAT

Gmina Dalików informuje, iż w dniu 2 czerwca (wtorek) w godzinach 9:00 – 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowościach Dąbrówka Górna, Gajówka-Kolonia i Gajówka-Wieś. Sytuacja ta jest spowodowana przebudową hydrantów w ramach rozpoczętej budowy drogi.

źródło: Gmina Dalików

 

Ponowne otwarcie basenów termalnych i weekendowa promocja na dobry początek

To już potwierdzone: od 6 czerwca znów będzie można korzystać ze wszystkich atrakcji kompleksu „Term Uniejów”, w tym – także i przede wszystkim – z kąpieli w uniejowskiej solance! Unikalny skład minerałów, zawartych w wodzie, wzmacnia odporność, poprawia jakość skóry i pozytywnie wpływa na dobrostan całego organizmu – przekonali się o tym Goście, którzy odwiedzili już uniejowskie termy i z chęcią tu wracają. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto zaplanować wizytę na basenach w pierwszy weekend czerwca…

Wielkie otwarcie nastąpi już 6 czerwca. Z tej właśnie okazji uruchomiliśmy promocję na weekend 6-7 czerwca: „Każdy wchodzi za pół ceny”.

– w ten sposób „Termy Uniejów” w komunikacie informującym o ponownym otwarciu kompleksu basenów termalnych zachęcają do skorzystania z oferty. 50% zniżka czeka zatem na Gości basenów w przyszłą sobotę oraz w niedzielę (6-7.06.2020). Zgodnie z zapowiedzią, wkrótce na stronie internetowej www.termyuniejow.pl oraz w mediach społecznościowych pojawi się więcej informacji na temat otwarcia i funkcjonowania obiektu. Zachęcamy do ich śledzenia, w szczególności przed zaplanowanym wyjazdem do Uniejowa.

O możliwości „odmrożenia” obiektów sportowo – rekreacyjnych  Premier Morawiecki powiadomił media podczas środowej  konferencji, dotyczącej IV etapu znoszenia obostrzeń wprowadzonych przez epidemię koronawirusa. Z ogromnej ilości maili, wiadomości i komentarzy pozostawionych w mediach społecznościowych wiemy, że uniejowskie baseny mają ogromną rzeszę fanów, którym w ostatnich tygodniach bardzo brakowało możliwości goszczenia w tym miejscu:

Otwarte 365 dni w roku baseny termalne przyzwyczaiły do komfortu zaglądania tam za każdym razem, kiedy naszła nas na to ochota. Chyba wszystkie wizyty u Was były efektem spontanicznej decyzji. Mąż albo któreś z dzieci rzuciło „Jedziemy na Termy?” i po chwili wszyscy byli już w samochodzie 😊 wiele razy tak było i nigdy nie wracaliśmy zawiedzeni, a do Uniejowa mamy ok. 50 km 🚙 Kiedy znowu tak będzie…? Czekamy z utęsknieniem i wszystkim, a w szczególności przemiłej obsłudze basenów, życzymy dużo zdrowia!! – czytamy w jednym z komentarzy na fanpejdżu Term Uniejów.

Kompleks basenów termalnych był nieczynny przez blisko 2,5 miesiąca. Na krótko przed ogłoszeniem przez polski rząd stanu zagrożenia epidemiologicznego, Zarząd P.G.K. „Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie podjął decyzję o wprowadzeniu od 13 marca przerwy technologicznej na obiekcie.

Czas, w którym kompleks był niedostępny dla Gości, wykorzystano na przeprowadzenie gruntownej konserwacji niecek i urządzeń basenowych oraz drobnych prac remontowych. W normalnym trybie codziennego i całodziennego funkcjonowania obiektu wykonanie wszystkich tych zadań wymagałoby czasowego wyłączenia poszczególnych urządzeń z użytku. Niemniej jednak, ogromnie cieszy nas informacja, że po 84 dniach zamknięcia basenów, wreszcie możemy ponownie zaprosić do nich Gości! Obsługa zapewnia również o pełnym przygotowaniu basenów do zachowania wszelkich zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia reguł sanitarnych.

 

Transmisja: Rząd ogłasza szczegóły kolejnego etapu odmrażania ...

O IV etapie znoszenia obostrzeń na konferencji rządu

W środę, 27 maja odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 m odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Co istotne, z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej można korzystać szybciej, tzn. od wczoraj (30 maja).

(MB)

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność.

 

Weź pieniądze na posadzenie lasu

Rolnicy, którzy mają w swoim gospodarstwie grunty słabszej jakości i chcą posadzić na nich las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach PROW 2014-2020. Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych ARiMR do 31 lipca 2020 r.
„Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” skierowane jest do rolników (osób fizycznych lub prawnych, jak i grup takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka. O pomoc może wnioskować rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Beneficjentem mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy ona z lasem – wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu. Do zalesienia nie można przeznaczyć więcej niż 20 ha. W przypadku gruntów z sukcesją naturalną średni wiek drzew lub krzewów wyrosłych w wyniku zaprzestania użytkowania rolniczego nie może przekroczyć 20 lat. Aby takie grunty można było zalesić, wymóg posadzenia lasu musi wynikać z planu zalesienia sporządzonego przez Nadleśniczego Lasów Państwowych. To dokument, który należy dołączyć do wniosku o dotację.
Wsparcie na zalesienie to jednorazowa, zryczałtowana płatność, która ma zrekompensować koszty wykonania zalesienia oraz jego ochronę. Jej wysokość wynosi od 8307 zł/ha do 12 707 zł/ha w zależności od grupy gatunków drzew użytych do zalesienia (iglaste i liściaste), gruntu, nachylenia terenu, wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Rolnik może uzyskać pieniądze również za ogrodzenie zalesionego terenu w wysokości 8,82 zł/mb lub za zabezpieczenie drzewek 3 palikami w wysokości 1132 zł/ha.

Ponadto do zalesionych gruntów rolnik może otrzymać premię pielęgnacyjną. Wypłacana jest ona przez 5 lat od zalesienia w wysokości od 794 zł/ha do 1628 zł/ha. A także premię zalesieniową, która stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest ona w wysokości 1215 zł/ha, corocznie przez 12 lat od zalesienia. Do otrzymania premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej nie są uprawnione jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy. Można je przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Dokumenty można także dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub osobiście.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

Piątek – 12 czerwca br. urząd nieczynny

Informujemy, iż w piątek 12. czerwca br. Starostwo Powiatowe w Poddębicach będzie nieczynne.

Na mocy zarządzenia Nr 28/2020 Starosty Poddębickiego w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Starostwo Powiatowe w Poddębicach będzie nieczynne.

Dzień 12 czerwca 2020 roku (piątek) ustala się dla pracowników Starostwa Powiatowego w Poddębicach dniem wolnym od pracy w zamian za święto 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, przypadające w bieżącym roku w sobotę. Zarządzenie wydano na podstawie art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 2245 oraz 2019r. poz. 1043 i poz. 1495.) w związku z art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tj. Dz. U z 2020 r. poz. 920).

Obraz na stronie zarzadzenie_28_2020.jpg

 

Wsparcie dla służb w środki dezynfekcji i ochrony osobistej

   W poniedziałek 1 czerwca 2020 r. Powiat Poddębicki i Fundacja Inicjatywy Powiatu Poddębickiego przekazały służbom i jednostkom zapewniającym bezpieczeństwo na terenie powiatu poddębickiego sprzęt i środki ochrony osobistej.
– Z zadowoleniem przyjmujemy informację o łagodzeniu ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID -19, uruchamianiu kolejnych gałęzi gospodarki, ale musimy pamiętać, że nadal odnotowywane są zachorowania, a rygor sanitarny obowiązuje nas wszystkich. – mówi Małgorzata Komajda Starosta Poddębicki – Mamy nadzieję, że przekazany przez nas sprzęt i środki pozwolą na podniesienie bezpieczeństwa zarówno funkcjonariuszy i pracowników, jak i mieszkańców naszego Powiatu.
Ozonatory kwarcowe, płyny do dezynfekcji, kombinezony wielokrotnego użytku, gogle, maseczki z filtrami FFP3, rękawiczki jednorazowe przekazane zostały na potrzeby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Poddębicach oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wartość przekazanych środków to 80 tys. zł.
– Wspólnie zdziałamy więcej, a bezpieczeństwo naszych mieszkańców i służb będących na „pierwszej linii” jest dla nas bardzo ważne – dodaje Piotr Majer Wicestarosta Poddębicki – dziękujemy darczyńcom, którzy pomogli i zawsze służą nam pomocą.

Obraz na stronie przekazanie_srodkow_02.jpg

Obraz na stronie przekazanie_srodkow_05.jpg

Obraz na stronie przekazanie_srodkow_04.jpg

 

źródło: poddebicki.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ