Wesela. Są nowe obostrzenia. Czy można organizować wesele?

0
55
views

W związku ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem rząd wprowadził nowe obostrzenia. Zmieniły się regulacje dotyczące organizacji wesel.

Koronawirus. Są nowe obostrzenia

W związku ze wzrostem liczby zakażeń w Polsce rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 099 nowych przypadkach zakażenia COVID-19. To rekord od momentu wybuchu pandemii koronawirusa. Sytuacja jest na tyle trudna, że rząd wprowadził nowe regulacje dotyczące m.in. organizacji wesel.

Jeszcze do niedawna w uroczystościach rodzinnych mogło wziąć udział nawet 150 osób. Od 19 października limit został drastycznie zmniejszony. Jakie obowiązują obostrzenia w strefie żółtej? W niej w weselach i imprezach okolicznościowych może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Zakazana jest zabawa taneczna podczas wesel i innych uroczystości rodzinnych.

Koronawirus. Zakaz organizacji wesel

Bardziej restrykcyjne są regulacje dotyczące organizacji wesel w czerwonej strefie. W niej obowiązuje całkowity zakaz organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych. Przepisy wchodzą w życie 19 października.

Czytaj także: Zbigniew S. zatrzymany. Miał przywłaszczyć ponad 200 tysięcy

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej podkreślali, że podczas wesel często dochodziło do zakażenia koronawirusem i transmisji zakażeń. Dlatego zakaz organizacji wesel i ograniczanie liczby gości na nich ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Nowe obostrzenia. Zmiany w kościołach

Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek nowe obostrzenia. Zmiany dotyczą gospodarki, życia społecznego oraz edukacji, kultury i sportu. Kolejne ograniczania od 17 października wracają też do kościołów.

Decyzją rządu po zakończonym spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 17 października w całym kraju zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. Pomysł na walkę z koronawirusem ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed koronawirusem. Poradzimy sobie, wygramy tę walkę – stwierdził premier na czwartkowej konferencji prasowej.

Zapowiedziane zmiany dotyczą trzech obszarów: gospodarki, życia społecznego oraz edukacji, kultury i sportu. Wśród nich zawarto też nowe obostrzenia w kościołach.

Pomóc w rozprzestrzenianiu się epidemii ma m.in. ograniczenie liczby uczestników mszy świętych. Od 17 października w strefie żółtej podczas uroczystości kultu religijnego w kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 1 osoba na 4 mkw.

Z kolei w strefie czerwonej liczba osób, które będą mogły jednocześnie przebywać na liturgii, wyniesie maksymalnie 1 na 7 mkw powierzchni kościoła.

– Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie, będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej – mówił Morawiecki.

Nowe obostrzenia zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej będą obowiązywać od soboty, 17 października. W strefie czerwonej znalazło się aż 152 miast i powiatów.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ