Ważna zmiana w sprawie maseczek

0
67
views

Biuro, kuchnia, stołówka.

Maseczkę będzie musiał założyć pracownik w open space czy poseł na mównicy. A zjedzenie kanapki przy biurku może okazać się niemożliwe. Wszystko przez nowe rozporządzenie, które weszło w życie w sobotę.

Jak podaje serwis prawo.pl, od 28 listopada obowiązkowe jest noszenie maseczki w pracy, niezależnie od zachowania dystansu.

Wynika to z nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które nakazuje zakrywanie ust oraz nosa, w których przebywa więcej niż jedna osoba.

Co się zmieniło? Do tej pory większość osób, które wykonywały czynności zawodowe, nie musiało nosić maseczki. Choć oczywiście były wyjątki – na przykład dla tych, którzy obsługiwali klientów czy interesantów.

Tymczasem według interpretujących nowe przepisy prawników, do 28 listopada maseczki w pracy muszą nosić właściwie wszyscy – o ile nie pracują w jednoosobowym pomieszczeniu lub też nie zostaną objęci innym wyjątkiem.

– Dotychczas na wykonywanie czynności służbowych powoływali się np. politycy, którzy przed kamerami występowali bez zakrytych ust i nosa. Ale ten wyjątek pozwalał również na ominięcie maseczki przez pracowników przy czynnościach służbowych – komentuje dla prawo.pl Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Zdaniem prawników, nowe przepisy oznaczają, że w zakładzie pracy usta i nos zakrywać będzie trzeba nie tylko w pokoju, w którym są przynajmniej dwie osoby, ale także w otwartej przestrzeni typu open space (nawet przy zachowaniu odległości większej niż 1,5 metra), jak i w kuchni czy w stołówce.

Również politycy będą musieli się dostosować – i mieć na sobie maseczki nawet w czasie przemówień na sali sejmowej.

Prawnicy zwracają uwagę, że w niektórych punktach rozporządzenie brzmi absurdalnie.

– Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca, zmieniając dotychczasową redakcję przepisu, dosyć rozsądną, poszedł za daleko – ocenia Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Niemożliwe jest także zjedzenie kanapki przy biurku – chyba że pracujemy sami w pokoju.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ