UWAGA KIEROWCY – TRUDNE WARUNKI NA DROGACH!

0
14
views

Pogoda nie rozpieszcza kierowców. Zmieniająca się aura, przymrozki, opady śnieg, czy deszczu mocno utrudniają jazdę. W tym okresie, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Zwiększona koncentracja, zasada ograniczonego zaufania czy odpowiednie przygotowanie pojazdu to podstawowe zasady, których musimy przestrzegać. Pamiętajmy, że wciąż trwa zima!

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do znaków, to warunek bezpiecznej jazdy. Gdy jednak pogoda jest tak wymagająca jak obecnie, kierowcy muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów musi być dostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to zredukowanie szybkości, z jaką się poruszamy, lub rezygnację na przykład z wyprzedzania i jazdą na tak zwany zderzak.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak inni kierowcy zareagują. Pamiętajmy też, że w takich warunkach wydłuża się znacznie droga hamowania. Czarna nawierzchnia nie zawsze dobrze rokuje, gdyż nawet niewielka ilość zamarzniętego deszczu lub śniegu może spowodować, że wpadniemy w poślizg.

Nasz samochód również musi być przygotowany do zmiennych warunków atmosferycznych. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, odpowiedni płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.

Także piesi i rowerzyści muszą pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Zatem powinni zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Rowerzyści muszą od zmierzchu do świtu mieć włączone światła z tyłu i przody, piesi w terenie niezabudowanym mają obowiązek noszenia elementu odblaskowego. Warto jednak korzystać z dodatkowego oświetlenia przez całą dobę.

Pamiętajmy, że wciąż trwa zima!

asp.szt. Mariusz Kowalski

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ