Obserwuj nas na Facebook

Umowa na Centrum podpisana

W piątek 19 lutego Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą Centrum Historyczno – Kulturalnego „Spycimierskie Boże Ciało”. Wkrótce rozpocznie się budowa. Koszt inwestycji przekroczy dziesięć milionów.

Spotkanie na podpisanie umowy odbyło się w Sali OSP w Spycimierzu. Dokumenty parafowali Burmistrz Józef Kaczmarek oraz pan Damian Dobrowolski i pan Tomasz Wilczyński, przedstawiciele firmy wykonawczej – Przedsiębiorstwa Budowlanego Częstobud Damian Świącik z Częstochowy. Firma, o której mowa, została wyłoniona w drodze piątej procedury przetargowej wysuwając najkorzystniejszą dotychczas ofertę, opiewającą na kwotę 8 827 710,00 zł. Nota bene, zwycięska oferta w stosunku do najkorzystniejszej oferty z pierwszego przetargu jest niższa o prawie milion zł.

Oprócz sygnatariuszy, w wydarzeniu wzięło udział grono osób związanych ze Spycimierzem oraz z samym projektem.

Spotkanie otworzył Burmistrz podkreślając, że umowa jest wynikiem kilkuletniego procesu przygotowawczego, polegającego m.in. na przygotowaniu programu funkcjonalno – użytkowego, który wykonał dr hab. Bartosz Hunger, prof. ASP Kierownik Katedry Architektury Wnętrz, opracowaniu dokumentacji wykonawczej, której autorem jest architekt Radosław Guzowski oraz wykonaniu projektu aranżacji wnętrz, za którą odpowiadają Państwo Ewa i Adam Grobelny z firmy 7 MUZ.

Chcielibyśmy, aby obiekt był dziełem sztuki od zewnątrz i od wewnątrz, tak jak kwietne dywany, wykonywane co roku w czasie obrzędu Bożego Ciała. Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne, bo to kolejny krok na drodze do realizacji tej bardzo ważnej inwestycji – mówił Burmistrz.

Centrum, o którym mowa będzie nowoczesną, multimedialną placówką wystawowo – edukacyjną, poświęconą blisko dwustuletniej tradycji układania kwietnych dywanów. Idea powstania obiektu związana jest z aktywizacją i całoroczną promocją spycimierskiej tradycji.

Dotychczas Goście mieli możliwość oglądania kwietnych dywanów tylko raz w roku. Dzięki Centrum każdy będzie mógł poznać bliżej ten piękny zwyczaj, o każdej porze roku – mówi Maria Pełka Prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało.

O projekcie

Gmach Centrum będzie miał ponad 987 m2 powierzchni zabudowy (w tym 964 m2 powierzchni użytkowej). Będzie to budynek jednokondygnacyjny w części z poddaszem użytkowym i z podwyższeniem do dwóch kondygnacji w części centralnej. We wnętrzu znajdą się sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz niewielkie zaplecze biurowo-administracyjne. Budynek Centrum zaprojektowano na planie litery U, z widokiem na dziedziniec. Powstanie na nim drewniana widownia na konstrukcji stalowej. Prace budowlane obejmują powstanie budynku od podstaw wraz ze wszystkimi niezbędnymi przyłączami i instalacjami jak np. sieć wodociągowa, przyłącze wody i kanalizacji sanitarnej, instalacja gazowa, grzewczo – chłodząca, sieć elektryczna i teletechniczna.

O sterowanie wszystkimi instalacjami zadba system BMS, czyli Building Management System. Stosuje się go w wysoko zaawansowanych technicznie budynkach dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa życia. Inteligentny układ składa się z czujników i detektorów rozmieszczonych w różnych punktach oraz zintegrowanego systemu zbierającego dane i zarządzającego wszystkimi instalacjami w budynku. Ten najważniejszy system informatyczny budynku inteligentnego zapewnia pełny nadzór nad instalacjami technicznymi i technologicznymi w budynku, co umożliwia utrzymanie zaprogramowanych wcześniej parametrów w pomieszczeniach oraz serwerowniach.

Centrum możliwości

Obiekt, którego budowa rozpocznie się już w marcu, zaoferuje szerokie spektrum możliwości.

W ciągu roku na świecie odbywa się ponad 1300 wydarzeń kwiatowych; dotyczą one uroczystości o charakterze katolickim, prawosławnym czy hinduskim. Dotychczas nie powstała instytucja, która monitorowałaby te wydarzenia w formule globalnej. Chcielibyśmy, aby nasze centrum miało charakter nie tylko lokalny, ale międzynarodowy tym bardziej, że największe kwietne Stowarzyszenie InfiorItalia, którego jesteśmy członkiem wpierającym dało Spycimierzowi palmę pierwszeństwa – mówił Burmistrz.

W Spycimierzu, ponadto, działa parafialne stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”, podejmujące szereg działań, takich jak: konferencje, warsztaty, seminaria, mające na celu podtrzymywanie tradycji układania obrazów kwietnych na uroczystość Bożego Ciała. Powstanie centrum pozwoli gościć wspomniane eventy, ale również gromadzić materiały związane z tradycją i promować aktywnie jej kultywowanie.

Centrum dziedzictwa niematerialnego

Część ekspozycji będzie poświęcona zagadnieniu niematerialnego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Wiąże się to z faktem, że tradycja spycimierska od kilku lat wpisana jest na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, a obecnie pretenduje do prestiżowego zestawienia światowego UNESCO. Dzięki planowanej współpracy w zakresie dziedzictwa niematerialnego Centrum stanie się unikalnym miejscem na skalę międzynarodową poświęconym społecznościom kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee.

Na tym nie kończy się oferta obiektu. Będzie tu można wziąć udział m.in. w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu, ponieważ nie tylko długoletnia tradycja, kultywowana przez Parafian, ale także sama miejscowość, z uwagi na rzadko spotykany układ ulic i zabudowań jest unikalna. Ponadto, wizyta w obiekcie pozwoli turystom i pielgrzymom na zapoznanie się z multimedialną historią grodziska – osady funkcjonującej w tej okolicy przed wiekami. Forma zapoznania się historią i przedmiotem spycimierskiej tradycji została zaplanowana tak, by zainteresować zarówno osoby zaangażowane, jak i kompletnych laików, turystów w każdym wieku, indywidualnych pielgrzymów czy też grupy szkolne.

Termin zakończenia realizacji prac budowlanych planowany jest na luty przyszłego roku. Znamy już nazwisko przyszłego Dyrektora placówki. Będzie nim Jędrzej Kałużny, doktorant Wydziału Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Koszt przedsięwzięcia przekroczy 10 mln zł, z czego ponad dwa miliony będzie kosztowało wyposażenie. Dofinansowanie unijne pokryje ponad 4,6 mln zł.


Mówiąc o kosztach, Burmistrz złożył na ręce Radnej Sejmiku Wojewódzkiego – Pani Doroty Więckowskiej, podziękowania kierowane do Urzędu Marszałkowskiego jako instytucji zarządzającej, za pomoc jaką otrzymał przy pozyskiwaniu środków na realizację tego zadania inwestycyjnego.

Centrum spycimierskie, gdy już otworzy swoje podwoje, będzie bez wątpienia bardzo ważnym punktem na mapie oferty kulturalnej Uniejowa.

Mamy w planach jeszcze kilka inwestycji, takich jak np. rozbudowa Zagrody Młynarskiej, która wzbogaci się o kolejne centrum edukacyjne: Farmę Alka, Ponadto będziemy mieli gospodarstwo agroturystyczne z alpakami. Planujemy też dalszą współpracę z zaprzyjaźnionym archeologiem Radosławem Hermanem nie tylko w zakresie badań, ale również pod kątem oferty turystycznej. Będziemy mogli więc stworzyć kompleksową ofertę, która pozwoli nam zapraszać dzieci i młodzież z terenu całej Polski – podsumował Burmistrz.

A.Ow.

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego