Trwają przygotowania do Spycimierskiego Bożego Ciała

0
45
views

Boże Ciało w tym roku wypada 3 czerwca, tradycyjnie w czwartek. W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię celebracja uroczystości w Spycimierzu była mocno okrojona. W tym roku procesja wróci na tradycyjną trasę.

W komunikacie Kurii Włocławskiej opublikowanym na stronie internetowej diecezji, w sprawie organizacji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, podkreślono, że administrator apostolski diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering pozostawia „roztropnej decyzji” proboszczów kwestię organizowania procesji Bożego Ciała.

Ponieważ spycimierska uroczystość w całości odbywa się na zewnątrz, w tym roku procesja wróci do swojej tradycyjnej trasy i oprawy, ale z zachowaniem zalecanych wytycznych sanitarnych.
Tym, samym przyjeżdzający Goście będą mogli już od rana podpatrzyć proces układania kwietnych dywanów, którzy jak co roku z całymi rodzinami włączają się w tę niezwykle piękną i urokliwą tradycję.
Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą na placu przykościelnym. Podczas procesji, proboszcz ks. Dariusz Ziemniak poświęci nowe kapliczki – ołtarze.

Kapliczki wprawdzie stanęły już przy okazji ubiegłorocznych uroczystości, ale z racji zmiany trasy i ograniczenia jej do najbliższego otoczenia kościoła nie było okazji, by je poświęcić. Teraz, przy okazji procesji nadrobimy te zaległości – mówi proboszcz.

Goście, którzy z jakichś względów nie będą mogli zostać na procesji, ale będą chcieli uczestniczyć w eucharystii, tego dnia w Spycimierzu będą odprawione msze o godzi. 7.00, 9.00, 10.30 i 12.00.
W dniu uroczystości przepustowość będzie regulowana zmianą organizacji ruchu, samochody będą wjeżdżały od drogi powiatowej w pobliżu stacji benzynowej na Zieleniu i wyjeżdżały drogą gminną prowadzącą do niedawno oddanego ronda.

W tym roku zostanie wreszcie przetestowany pod kątem swej skuteczności by-pass oddany do użytku wiosną ubiegłego roku. Wcześniejsza miana organizacji ruchu była jedynie półśrodkiem z uwagi na wysokie natężenie ruchu oraz auta parkujące „gdzie się da”, które bardzo przeszkadzały parafianom oraz turystom.

Łącznik pozwoli podczas tegorocznych obchodów Bożego Ciała odciążyć miejscowość z samochodów, które nie będą wjeżdżać do ścisłego centrum. Budowa nowej drogi wprawdzie nie wyeliminuje całkowicie problemu, ale na pewno go znacząco zminimalizuje. Samochody będą parkować na wydzielonym pasie przy łączniku. Wyjątkiem od reguły będą wjazdy docelowe oraz autokary, dla których parking zapewniony jest w pobliżu kościoła.

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ