W niedzielę, 5 czerwca, wystąpi w Uniejowie genialny zespół z Podhala – TREBUNIE-TUTKI. Swoje umiejętności zaprezentują również soliści z Uniejowskiej Grupy Wokalnej.
TREBUNIE-TUTKI to zespół, który jest ambasadorem nie tylko Podhala, ale i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne (sięgające ponad stu lat!) i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.
Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.
W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Armenii, Chinach, USA i w Indiach.
Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ.
Od początku swojej działalności zespół Trebunie-Tutki wyznaczał nowe trendy w muzyce, uczestnicząc w fuzjach międzykulturowych i międzygatunkowych. Po nagraniach z jamajskim roots reggae, przyszedł czas na łączenie muzyki góralskiej z jazzem (Kiniorski, Ścierański, Kulenty, Herdzin), z elementami world music (płyta „GÓRAL-SKA APO-CALYPSO) i techno (płyta „ETNO-TECHNO” z Kinior Future Sound). Ich śladem podążyło wiele zespołów, wyróżniających się dziś na polskiej scenie.
W dorobku zespołu znalazł sie projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.
Niedawno ukazał się album „Duch Gór”, nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart i na antenach radiowych
w USA , Australii, w Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech.
Mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Tuż przed koncertem na scenie staną również młodzi soliści – dzieci i młodzież z Uniejowskiej Grupy Wokalnej. Wokaliści zaśpiewają piosenki ze swojego ulubionego repertuaru. Występ będzie dla nich okazją do zaprezentowania się przed nową, szerszą publicznością, a co za tym idzie – stanie się kolejną sposobnością do zmierzenia się ze stresem.
Zapraszamy w najbliższą niedzielę na plac przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Początek imprezy o godzinie 18.00.
7. Forum Inteligentnego Rozwoju
Forum Inteligentnego Rozwoju to kongres „projektów przyszłości” dla inteligentnego rozwoju, przygotowany przez specjalistów ds. promocji badań, innowacji i inwestycji we współpracy z inspirującymi innowatorami i inwestorami. Najbliższa, siódma edycja, odbędzie się 6-7 czerwca w Uniejowie, w ApartHotel Termy Uniejów.
Poznaj agendę i prelegentów tegorocznej edycji
Uczestnicy FIR tworzą od 2016 r. niepowtarzalną przestrzeń do interakcji najważniejszych decydentów inteligentnego rozwoju: biznesu, nauki, samorządu i administracji państwowej. Zapewniają doskonałość merytoryczną, popartą tworzeniem najnowocześniejszych technologii i innowacyjnych badań, a także dzielą się praktyczną wiedzą, najlepszymi praktykami.
Strona agendy 7. Forum Inteligentnego rozwoju: https://irforum.pl/agenda/
Poznaj Inicjatora i Głównego Organizatora Forum
Nowoczesne formy współpracy pomiędzy nauką a biznesem wymagają również odpowiedniej promocji badań naukowych i innowacji – dzięki temu można znacząco skrócić ich komercjalizację, a to w końcu wydaje się celem nadrzędnym gry toczonej na styku biznesu i nauki. I w tym obszarze polski rynek się profesjonalizuje.
W 2016 r. powstało Centrum Inteligentnego Rozwoju, które koncentruje się na promocji badań naukowych i innowacji i robi to za pomocą szeregu oryginalnych narzędzi – w tym przede wszystkim poprzez organizację FIR. Strona Organizatora Forum: https://ircentrum.pl/
Podczas FIR promowane są obiecujące szanse na dobrą przyszłość, czyli badania naukowe, innowacje technologiczne i społeczne, projekty rozwojowe, badania przemysłowe i cenne inicjatywy samorządowe – a także ich autorzy. W Uniejowie spotkają się uczestnicy FIR, którzy służą radą, rozwiązaniami finansowymi, badaniami i cennymi spostrzeżeniami. Aż 80 proc. uczestników stanowią osoby, które aktualnie pracują nad innowacyjnymi projektami, które w przyszłości mogą trafić na rynek. Działania wspomagające innowatorów w zakresie promocji prowadzi też Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju: https://ffir.pl/
Gala Nagród FIR
Tradycją Forum Inteligentnego Rozwoju jest Gala Nagród FIR, cenionych od lat wyróżnień – Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju, która trafia w ręce innowatorów i inwestorów, osób i organizacji, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. CIR nagradza również wybitnych innowatorów ze świata nauki laurem Naukowca Przyszłości. Dzisiaj te nagrody mogą otworzyć wiele drzwi prowadzących do poważnych inwestorów.
O historii i Laureatach wyróżnień przeczytasz na:
https://pnir.pl/ i https://naukowiecprzyszlosci.pl/
Więcej o 7. FIR przeczytasz na www.irforum.pl
źródło: Gmina Uniejów