Obserwuj nas na Facebook

PUNKTY KARNE: WAŻNY KOMUNIKAT RZĄDU. DOTYCZY KAŻDEGO KIEROWCY

Jak sprawdzić punkty karne online? Cyfryzacja KPRM przypomina

„W ubiegłym roku niemal 5,5 tysiąca kierowców straciło prawo jazdy z powodu przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych”, poinformowała Cyfryzacja KPRM. Stan swojego konta można w prosty sposób sprawdzić online.

24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok. „Młodsi” kierowcy mogą mieć ich na swoim nie więcej niż 20, a po przekroczeniu tych liczb prawo jazdy jest zatrzymywane.

Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) w 2020 r. dokładnie 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne. Nie jest tajemnicą, że kontrola bieżącego stanu konta nie jest łatwa, ale jego stan zawsze możemy sprawdzić online lub w aplikacji mObywatel.

Rząd wystosował komunikat, w którym przypomniał, jak łatwiej kontrolować swoje punkty karne. Zebraliśmy dla was te informacje i poniżej omówimy, jak sprawdzić punkty karne online oraz w aplikacji mObywatel.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Na początku warto przypomnieć, że niezależnie od tego, w jaki sposób chcecie sprawdzić stan swoich punktów karnych, to konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego (PZ). Jeśli jeszcze go nie macie, to tutaj wyjaśniamy, jak go założyć.

eśli mamy Profil Zaufany, to punkty karne możemy sprawdzić online, logując się na stronę Gov.pl. W tym celu:

  • Wchodzimy na stronę Gov.pl;
  • następnie wchodzimy w sekcję Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie);
  • wybieramy Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne;
  • klikamy przycisk Sprawdź swoje punkty karne i logujemy się z pomocą PZ;
  • stan punktów karnych wyświetli się od razu po zalogowaniu.

Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji mObywatel?

Nie każdy może pamiętać, że stan punktów karnych można sprawdzić również w aplikacji mObywatel. Usługa ta dostępna jest od 4 grudnia 2020 roku, kiedy w aplikacji pojawiło się również mPrawo Jazdy.

By sprawdzić punkty karne, oczywiście najpierw trzeba aktywować mTożsamość i mPrawo Jazdy. Później punkty karne wyświetlane są automatycznie wraz z datą ich wygaśnięcia, a stan aktualizuje się raz na dobę (codziennie ok. 6:00).

Aplikację mObywatel możecie pobrać bezpłatnie z naszego katalogu oprogramowania. Dostępna jest w wersji na urządzenia z Androidem i iOS-em.

Kiedy punkty karne wygasają?

  • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni);
  • po ukończeniu szkolenia, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) i można w nim uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy; po ukończeniu szkolenia, kasowane jest 6 najstarszych punktów.

– Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie – powiedział minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dzięki udostępnieniu licznika w aplikacji mObywatel popularność tej e-usługi znacznie wzrosła – dodaje.

źródło: wp.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego