PRZEDŚWIĄTECZNY OKRES TO CZAS ZAKUPÓW – NIE DAJMY SIE OSZUKAĆ !

0
3
views

Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Zaaferowani przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie. Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z kilku praktycznych porad.

Funkcjonariusze radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.
Kieszonkowcy nie mają świąt!

W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Bądźmy czujni!

  • Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie.
  • Zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej.
  • Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.
  • Nie pozwólmy się okraść!
  • Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
  • Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.
  • Bądźmy wyczuleni podczas dokonywania zakupów w sieci! Coraz częściej korzystamy z możliwości dokonywania zakupów poprzez Internet, a zwłaszcza teraz przed świętami cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Dlatego uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, a na stronę sklepu wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowajmy dla pewności korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

mł.asp. Dariusz Kaczmarek

 

SPOTKANIE Z PENSJONARIUSZAMI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W CZEPOWIE

Już tradycyjnie, przed Świętami Wielkanocnymi poddębickie policjantki odwiedziły pensjonariuszy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie. Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości o tego typu zjawiskach oraz przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

We wtorek, 26 marca 2024 roku, przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach spotkały się z pensjonariuszami Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie. Spotkanie miało charakter profilaktyczny, w trakcie którego funkcjonariuszki przekazały uczestnikom garść informacji związanych z ich bezpieczeństwem.
Podczas spotkania policjantki edukowały seniorów, jak ustrzec się przed oszustami, którzy często osoby starsze i samotne wybierają jako swoje ofiary. Funkcjonariuszki przedstawiły metody jakie najczęściej stosują oszuści, w tym między innymi „na wnuczka”, „pracownika socjalnego” oraz „policjanta”. Pensjonariuszom przybliżono także założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinstruowano, w jaki sposób należy z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przybliżono aplikację „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania.
Podczas spotkania nie zabrakło również informacji na temat problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Policjantki przypomniały o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach.
Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej atmosferze. Jego uczestnicy chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantki pytania i brali czynny udział w rozmowach. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe i słodkie upominki.

starszy sierżant Alicja Bartczak

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ