Przed wyjazdem na Święta zabezpiecz swój dom i mieszkanie

0
10
views

Zanim wybierzemy się na świąteczny wyjazd poza miejsce zamieszkania, warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek. Możemy skorzystać z zabezpieczeń technicznych, lub poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego sąsiada. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, dotyczących poprawy bezpieczeństwa w Twoim domu.

Zastosuj zabezpieczenia techniczne

Świąteczne wyjazdy są okazją do działania złodziei i włamywaczy w pozostawionych bez nadzoru domach. Aby nie dopuścić do kradzieży naszego mienia, warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia techniczne w postaci systemów alarmowych, antywłamaniowych, czy antywyważeniowych. Stosuj atestowane drzwi i zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów, które uniemożliwią, lub przynajmniej znacząco opóźnią działania włamywaczy. Podczas wyboru atestowanych zamków do drzwi i okien warto poradzić się fachowca. Dom jednorodzinny zabezpiecz poprzez okratowanie okien oraz włazów prowadzących do piwnicy. Pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi, w tym także tarasowych oraz balkonowych. Warto zastosować zewnętrzny reflektor z czujnikiem ruchu, który może spłoszyć potencjalnego złodzieja.

Zminimalizuj ryzyko

– nie przechowuj w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Oszczędności zdeponuj w miejscu bezpiecznym

– nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach publicznych

– schowaj dokumentację z numerami fabrycznymi wartościowych przedmiotów

– sprawdź, czy ubezpieczenie Twojego mieszkania jest aktualne

– wstrzymaj się do powrotu z publikowaniem zdjęć z wyjazdu świątecznego na portalach społecznościowych

– zgłoś swojemu Dzielnicowemu, jeśli w okresie przedświątecznym zauważysz w pobliżu swojego miejsca zamieszkania podejrzanie zachowujące się osoby

Skorzystaj z pomocy sąsiedzkiej

Poproś zaufanego sąsiada, który spędza święta w domu, aby sprawdzał Twoją skrzynkę na listy, zabierał wiszące na klamce, lub włożone w drzwi reklamy i ogłoszenia. Dobry sąsiad podleje kwiaty, włączy i wyłączy światło i np. radio sygnalizując, że w mieszkaniu ktoś przebywa.

Powyższe działania mogą sprawić, iż niepożądane zdarzenie nie zaburzy magii i spokoju Twoich świąt

mł.asp. Dariusz Kaczmarek

 

Uwaga na kieszonkowców podczas świątecznych zakupów

Zbliżają się Święta Wielkanocne i zapewne wielu z nas ruszy na targowiska, do centrum handlowych, czy sklepów. Podczas gorączki świątecznych zakupów zachowajmy rozsądek. Tłok w placówkach handlowych i na targowiskach, pośpiech i roztargnienie kupujących sprzyjają kradzieżom kieszonkowym. W ten sposób można stracić nie tylko pieniądze, ale także telefon, karty płatnicze, dokumenty i inne cenne przedmioty. Ostrzegamy przed kieszonkowcami i radzimy co zrobić, aby nie stwarzać im okazji do przestępstwa.

Pamiętajmy, że kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, w skład których mogą wchodzić również dzieci lub kobiety, których wygląd nie zdradza ich złych zamiarów. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię. Wielu tych kradzieży można uniknąć jeżeli zachowamy czujność.
Policja radzi!
• trzymajmy torebkę (zamkniętą !) przed sobą, tak aby mieć nad nią stałą kontrolę (dotyczy to również plecaków – torebek),
• nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni (głównie panowie), gdyż taki wystający z kieszeni portfel jest zawsze niewątpliwą zachętą dla złodzieja,
• otwierając portfel nie prezentujmy całej jego zawartości, szczególnie, gdy mamy w nim dużo pieniędzy,
• nie należy trzymać portfela w reklamówce lub koszyku, gdyż są one wtedy łatwym łupem dla złodzieja.
mł.asp.Sylwia Kaźmierczak

 

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości informują o kolejnej kampanii, w której oszuści podszywają się pod CBZC i wysyłają wiadomości e-mail, które mają na celu wyłudzenie naszych poufnych danych. Wiadomość zawiera informację o rzekomym cyberataku na obywateli i wykryciu przez CBZC nielegalnego oprogramowania. Rozwiązaniem tego problemu ma być instalacja programu do wykrywania wirusów. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje, że nie jest autorem tych wiadomości.

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) informują o kolejnej kampanii, w której oszuści podszywają się po CBZC i wysyłają wiadomości e-mail, które mają na celu wyłudzenie naszych poufnych danych. Wiadomość zawiera informację o rzekomym cyberataku na obywateli i wykryciu przez CBZC nielegalnego oprogramowania. Rozwiązaniem tego problemu ma być instalacja programu do wykrywania wirusów. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje, że nie jest autorem tych wiadomości.

Internetowi przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzenie naszych poufnych danych i ich nieuprawnione użycie. Właśnie trwa kolejna oszukańcza kampania, w której oszuści, podszywając się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wysyłają wiadomości e-mail z informacją o rzekomym cyberataku na obywateli i wykryciu nielegalnego oprogramowania.

W mailu znajduje się złośliwy link oraz instrukcja, której wykonanie może spowodować utratę naszych poufnych danych. CBZC informuje, że nie jest autorem tych wiadomości.

Ponadto apelujemy, aby nie klikać w linki przesyłane od nieznanych, niezaufanych źródeł. W tym przypadku przestępcy wykorzystali adres mailowy, zakończony „@cbzc.policja.gov.pl”, a więc tak samo, jak prawdziwy adres mailowy CBZC.

Dlatego tak ważna jest wiedza na temat możliwości wykorzystania metody spoofingu, czyli podszycia się pod instytucję lub osobę prywatną oraz fakt, że policjanci nigdy nie załączają do wiadomości żadnych linków, ani nie dystrybuują żadnego oprogramowania do wykrywania wirusów.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać adres, z jakiego przychodzi wiadomość i nie uruchamiać, nie klikać w linki załączone do takich podejrzanych maili.

(CBZC / kp)

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ