PRZECIWDZIAŁANIE CYBERPRZEMOCY ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA OSÓB NIELETNICH

Policjanci angażują się w przedsięwzięcia edukacyjne związane z profilaktyką, która ma zapobiegać powstawaniu patologii i eskalacji przestępczości wśród młodzieży. Mundurowi kontynuują cykl spotkań z uczniami rozpoczęty wiosną tego roku. Słuchacze poznali definicję „osoby nieletniej”, „czynu karalnego” oraz słowa „demoralizacja”. Teraz już tylko od nich zależy jak wykorzystają tę wiedzę.

29 i 30 listopada 2022 roku podczas prelekcji prowadzonych w Szkole Podstawowej w Poddębicach oraz w Zadzimiu, mundurowi uświadamiali młodzież, czym jest odpowiedzialność karna oraz jakie poniesie konsekwencje w momencie łamania przepisów prawa. Słuchacze poznali definicje z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz katalog środków wychowawczych, które może zastosować sąd rodzinny wobec zdemoralizowanego nieletniego, bądź sprawcy czynu karalnego. Policjanci  objaśnili co grozi osobie, która popełnia przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych, portali społecznościowych czy smsów. Funkcjonariusze dodatkowo omówili schemat działania w przypadku hejtu, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie i przypomnieli kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Uczniowie poznali też sankcje zamieszczania i udostępniania zdjęć/filmów w Internecie bez zgody osoby nagrywanej oraz apelowali do uczestników o rozważne korzystanie z cyberprzestrzeni, ponieważ w sieci nikt nie jest anonimowy. W spotkaniach uczestniczył także dzielnicowy, który po zakończeniu prelekcji poinformował grono pedagogiczne o sposobach kontaktu z policją za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Słuchacze mieli wiele pytań, dlatego  takich pogadanek w najbliższym czasie będzie więcej. Najważniejsze, aby uczniowie wiedzieli co ich czeka w przypadku złamania prawa i niestosowania się do powszechnie obowiązujących norm społecznych.

 

mł.asp. Sylwia Kaźmierczak

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PODDĘBICCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED WŁAMANIAMI

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Aby pozostawiły tylko radosne wspomnienia, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego majątku przed wyjazdem. W dniu Europejskiego Dnia Zapobiegania Włamaniom do Domów poddębicki dzielnicowy informował mieszkańców

ZAPROSZENIE NA ZAWODY STRAŻACKIE

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zmagania druhów ochotników z terenu Gminy Poddębice odbędą się w niedzielę 30 czerwca br. w Niemysłowie. Początek zaplanowano na godz. 12.   KLUB STRZELECKI RCS