Obserwuj nas na Facebook

Powroty w TVP Polonia: ze Szkocji do Uniejowa

Dokumentalny program „Powroty” ukazuje historie rodaków, którzy ponownie osiedlili się w Polsce, po kilku latach spędzonych za granicą. Widzowie wspólnie z Cezarym Ciszewskim – autorem cyklu i prowadzącym – przyglądają się w nim motywom emigracji oraz zjawisku powrotów do kraju. Bohaterką ostatniego odcinka trzeciego sezonu, który stacja TVP Polonia wyemitowała w minioną sobotę, jest Anna Piaseczna, mieszkanka Uniejowa.

Anna bardzo ciężko pracowała w Wielkiej Brytanii na swoje marzenie. A tym marzeniem, było spełnianie… marzeń dzieci, rozwijanie ich skrzydeł, wiary w siebie. Stworzyła autorski program pomocy dzieciom w potrzebie, dziś program Anny jest znany w całej Europie. Osiągnęła sukces i… wróciła do Polski. I pomaga nadal. O Annie, rodzinie, pasji z dzieciństwa, ciężkiej chorobie, spełnionych marzeniach, a także o jej rodzinnym mieście opowiada reportaż pt. „Ze Szkocji do Uniejowa”.

Cały odcinek z udziałem Anny Piasecznej można ponownie obejrzeć na stronie Telewizji Polskiej, klikahąc w link: Powroty: Ze Szkocji do Uniejowa

 

Bohaterami „Powrotów” są Polacy, którzy postanowili powrócić do Polski po wcześniejszej emigracji. W programie możemy zobaczyć ich aktualne poczynania w każdym aspekcie nowego życia: w pracy, w domu, w otoczeniu rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Osoby występujące w cyklu opowiadają dlaczego wrócili i co się z tym wiąże oraz jak w chwili obecnej, z ich perspektywy, zmieniła się Polska pod względem gospodarczym  i społecznym. Co czują będąc spowrotem mieszkańcem miejscowości, w której się wychowali? Czy mogą określić ją mianem bezpiecznej przystani, mającej dla powracających konkretną atrakcyjną ofertę? Symbolem programu jest bocian, który wyraża nostalgię, ale też nadzieję związaną z odwiecznymi powrotami do kraju.

TVP Polonia emituje cykl „Powroty” od lipca 2019 roku. Program został ciepło przyjęty przez telewidzów i wciąż zdobywa nowych fanów, wchodząc na stałe do ramówki stacji. Odcinek, w którym poznajemy historię uniejowianki, powstał w ramach trzeciej serii.


Anna Piaseczna – uniejowianka, pedagog, terapeuta, trener, coach, finalistka konkursu „Polka Roku 2016” w Wielkiej Brytanii”. Właścicielka Centrum Terapii i Rozwoju „Free Mind of Child” oraz założycielka MindArchitect.

Jej pasja i zamiłowanie do samorozwoju i samorealizacji doprowadziły ją do niezależności. Od 8 lat odkrywa siebie poprzez pracę z różnymi metodami i technikami pracy z ciałem i umysłem. Ukończyła kursy: Access Consciousness®, Metody Silva, Mindfulness-Based Stress Reduction Program. Prowadzi warsztaty i szkolenia w Europie, wspiera kobiety w biznesie w swoim autorskim projekcie “Przedsiębiorcza Mama – jak wychować dziecko w biznesie”.

O swoim autorskim projekcie, który pozwala jej łączyć pasję z pracą, opowiada:

Jesteśmy zespołem trenerów, mentorów i terapeutów. Pomagamy dzieciom w rozwoju, aby wyrosły na szczęśliwych dorosłych. W naszych działaniach skupiamy się na wspieraniu, a nie na ocenianiu. To oznacza, że nie oceniamy Twojego dziecka ani Ciebie jako rodzica. Zamiast tego współpracujemy z Tobą − strzelamy do jednej bramki, aby pomóc Twojemu dziecku osiągnąć sukces. W naszych programach i na wyjazdach dajemy dzieciom narzędzia i uczymy umiejętności, których nie daje szkoła, a które są niezbędne, aby dzieci zostały w przyszłości  samodzielnie myślącymi dorosłymi.

(MB)

 

 

Razem o zdrowie dla Zbyszka

Nikt nie jest gotowy na to, że los w jednej chwili może wywrócić życie do góry nogami. Nikt z własnej woli nie wybiera trudnej drogi. Takie rzeczy się zdarzają. Zbyszek tez nie był na to gotowy, a jednak zdarzyło się najgorsze – pękł tętniak mózgu.

 

W Gminie Uniejów mało jest osób, którym Zbyszka trzeba przedstawiać. Zna go tutaj większość mieszkańców, a to za sprawą funkcji Sołtysa Lekaszyna, którą piastuje nieprzerwanie od 1996 roku.

Nikogo tutaj nie dziwi, że cieszy się dużym zaufaniem swoich mieszkańców, bo to przede wszystkim bardzo dobry i życzliwy człowiek. Wytrwały, pracowity i odpowiedzialny. Niezwykle zaangażowany w sprawy swojej społeczności i całej gminy. Urodzony organizator. Potrafi skupić wokół siebie ludzi i w niezwykły sposób ich integrować. Nie pamiętamy wydarzeń, na których zabrakłoby Zbyszka lub jego drużyny, reprezentującej sołectwo Lekaszyn, którą zawsze osobiście wspierał. Często brał udział w akcjach charytatywnych. Prywatnie kochający mąż i dumny ze swoich synów tata.

Zbyszek wydawał się być okazem zdrowia. Silny, rosły mężczyzna często biorący udział w zawodach sportowych, na co dzień pracujący fizycznie w swoim gospodarstwie rolnym. Jednak w głowie Zbyszka czaił się niewidzialny wróg.  W dniu 15.10.2020 roku zdarzyło się najgorsze. W głowie Zbyszka pękł tętniak, który dawał oznaki w postaci bólu głowy, wymiotów i sztywnienia karku, ale niestety objawy te przez lekarzy nie zostały prawidłowo zdiagnozowane, dopiero 4.11.2020r. odbyła się operacja zaklipsowania tętniaka i kraniotomia czołowo-skroniowa (pterionalna) lewostronna na otwartej czaszce.

Jakby było mało jednego nieszczęścia Zbyszka zarażono COVID-19, a potem bakterią Clostridioides difficile. W tym niezwykle krytycznym czasie była to kolejna trudność i kolejne ogromne obciążenie dla organizmu. Zarówno krwotok podpajęczynówkowy z pękniętego tętniaka, jak i same zabiegi oraz powikłania pooperacyjne i pocovidowe spowodowały, że musiał przebywać aż 5 miesięcy w szpitalu.

Operacje uratowały mu życie, ale nie zagwarantowały powrotu do zdrowia i sprawności. Zbyszek zmaga się z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi i przewlekłymi powikłaniami. Na szczęście Zbyszek to wojownik.  Ma w sobie ogromnego ducha walki. Otoczony opieką najbliższych robi duże postępy, ale czas powrotu do sprawności będzie bardzo długi. Odbył już pierwsze turnusy rehabilitacyjne. Niestety choroba odebrała mu możliwość zarobkowania, a długotrwała rehabilitacja jest niezwykle kosztowna i wymaga dużych nakładów finansowych.

Zbyszek potrzebuje kolejnych turnusów rehabilitacyjnych.  Dlatego w imieniu Zbyszka  i jego najbliższych prosimy o wpłaty. Zebrana kwota przekazana zostanie na dalsze leczenie i na zabiegi rehabilitacyjne.

Nie zostawiajmy Zbyszka i jego najbliższych samych w tym trudnym czasie.  Liczy się każda złotówka. Link do zbiórki poniżej:

Razem o zdrowie dla Zbyszka

Z góry dziękujemy za każde okazane serce i szczodrość!

 

 

 

Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwa Regionów”

Na prośbę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Łodzi, zamieszczamy treść listu nadesłanego przez Dyrektora Janusza Ciesielskiego:

 

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Zaczynamy przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwy Regionów”. Po roku przerwy spowodowanej pandemią zapraszamy do rywalizacji w nowej formule: komisja będzie oceniać pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo.

– Jesteśmy solidarni z rolnikami i dlatego przygotowujemy dania regionalne z lokalnych produktów, do czego zachęcamy Koła Gospodyń Wiejskich poprzez konkurs „Bitwa Regionów”. Tegoroczna, szósta edycja będzie odbywała się w warunkach trwającej epidemii COVID-19 i podobnie jak nasze życie, przeniesie się częściowo do przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy uczestników do prezentacji potraw w formie multimedialnej. Mamy nadzieję, że to wyzwanie będzie dla Pań ciekawe – zachęca Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.

To właśnie Panie oraz Panowie, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, są prawdziwymi ambasadorami kulinarnych tradycji regionów.

– Koła Gospodyń Wiejskich pokazują, że polska wieś to nie tylko bogactwo tradycji, ale również smaków. Ta troska o zachowanie lokalnych przepisów przyczynia się do promocji lokalnego dziedzictwa i społeczności. Taki cel przyświeca również konkursowi „Bitwa Regionów”. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nim udziału – zachęca Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w MRiRW, Pełnomocnik Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Wsi.

Etap wojewódzki konkursu został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Wojewody Łódzkiego oraz Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa. Patronat medialny nad konkursem objęła TVP3 Łódź oraz Radio Łódź.

W tym roku pula nagród wyniesie ponad 35 tysięcy złotych.

Zgłoszenia trzyosobowych reprezentacji Kół Gospodyń Wiejskich oraz pracę konkursową należy przesłać do 30 czerwca br. wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie www.bitwaregionow.pl

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i zapraszamy do odwiedzenia strony www.bitwaregionow.pl W oraz profilu Polska smakuje na Facebooku.

Kontakt telefoniczny pod nr 608-704-277 lub 042 636 53 26.

Dyrektor

Janusz Ciesielski

 

 

Modernizacja gospodarstw: pięć naborów wniosków w jednym terminie

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”, i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała do 19 sierpnia 2021 r.

Po raz pierwszy odbędą się w tym samym terminie nabory wniosków o przyznanie pomocy dotyczące wszystkich obszarów wsparcia, tj.: rozwój produkcji prosiąt (obszar A), rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) oraz rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) a także obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) oraz nawadniania w gospodarstwie.

Limity wsparcia, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynoszą:

  • rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł;
  • rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł;
  • rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł;
  • racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi – 200 tys. zł;
  • nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich obszarach jest, co do zasady, przyznawana w postaci dofinansowania wydatków przeznaczonych na realizację danej inwestycji.  Standardowo wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.  W przypadku gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania jest wyższy i wynosi 60 proc.

Wnioski należy składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić również przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Więcej informacji o zasadach przyznawania pomocy i dokumentach potrzebnych do ubiegania się o wsparcie na „Modernizację  gospodarstw rolnych” można znaleźć: na stronie www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w placówkach ARiMR.

 

Podpisana umowa na termomodernizację strażnic w Orzeszkowie, Skotnikach i Woli Przedmiejskiej

W poniedziałek, 07 czerwca w magistracie w Uniejowie podpisano umowę na realizację projektu termomodernizacji trzech obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Uniejów. Wykonawcą zadania jest firma Hydro – Mat, która wyremontuje strażnice do końca listopada br.

Umowę podpisali burmistrz Józef Kaczmarek oraz pan Bogumił Szczęsny –przedstawiciel firmy wykonawczej, która wygrała przetarg na realizację projektu.
Zamówienie, którego przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Kompleksowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w miejscowości Orzeszków, Skotniki, Wola Przedmiejska”, podzielono na trzy części, po jednej dla każdego z budynków. Przetarg dopuszczał składanie ofert częściowych, a każdą jego część należało traktować jako osobne zamówienie publiczne. Wykonawcy mogli więc złożyć ofertę na jedną, dwie lub trzy części zamówienia.

Kontraktem zainteresowało się kilka firm, które złożyły łącznie 11 ofert. Na pierwszą i trzecią część zamówienia wpłynęło po 9 ofert, natomiast na część drugą –10. Procedura weryfikacyjna wykazała, że dla każdego zadania najkorzystniejsze oferty (odpowiednio do każdej części: Orzeszków – 550.969, 99 zł., Skotniki – 535.161,99 zł., Wola Przedmiejska – 440.109,99 zł.) złożyło wspomniane przedsiębiorstwo HYDRO-MAT s.c. B.Szczęsny, D.Kruczek z Gusina i to ono podejmie się realizacji przedsięwzięcia.

W ramach projektu, w każdym z obiektów wykonawca przeprowadzi następujące prace: roboty przygotowawcze i demontażowe docieplenie ścian elewacyjnych, wymianę stolarki okiennej oraz prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej (wykonanie tablicy rozdzielczej oraz instalacji zasilania i okablowania nowych urządzeń, wymiana instalacji odgromowej i uziemiającej, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, ochrony przeciwporażeniowej i ochrony przepięciowej). Projekt termomodernizacji przewiduje ponadto kompleksową przebudowę zadaszenia strażnicy, w tym: wykonanie wieńca żelbetowego pod murłatą, wymianę konstrukcji dachu z wiązarów kratowych, docieplenie stropu, montaż nowego pokrycia dachu oraz wykonanie obróbek blacharskich. Co do pozostałych prac, przewidziano:

  • w Orzeszkowie – odtworzenie opaski wokół strażnicy, demontaż starych schodów betonowych i wykonanie nowych. Wnętrze ma być dodatkowo ogrzewane za pomocą nowej instalacji CO.
  • W Skotnikach: wykonanie fundamentów poniżej poziomu gruntu i opaski wokół budynku, naprawę pęknięć muru (szycie ścian) na budynku garażu oraz montaż 2 szt. drzwi do dobudowanej toalety.
  • W Woli Przedmiejskiej – wykonanie opaski wokół budynku, rozbiórkę istniejących oraz budowę nowych schodów wejściowych (4 stopnie).

Zaplanowana inwestycja z zakresu poprawy efektywności energetycznej jest ważnym krokiem prowadzącym do zmiany zlokalizowanych na terenie gminy strażnic. Niewątpliwie poprawi się ich obecny wizerunek. Ponadto, dzięki kompleksowym rozwiązaniom przewidzianym w projekcie, polegającym na termomodernizacji, częściowej zamianie źródeł energii na źródła odnawialne oraz zastosowaniu urządzeń fotowoltaicznych służących pozyskaniu energii słonecznej redukcji ulegnie emisja zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do powietrza atmosferycznego. Pozwoli to na osiągnięcie wymiernych korzyści natury ekonomicznej i oszczędnościowej polegających na zmniejszeniu rocznego zużycia i zapotrzebowania na energię, co przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania oraz redukcję kosztów utrzymania obiektu.

Przedmiot zamówienia jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w ramach Osi Priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna, działanie IV.2 Termomodernizacja budynków. Poddziałanie IV.2.2. Termomodernizacja budynków.

źródło: Gmina Uniejów

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego