POGODA NA WEEKEND

0
11
views

Pogoda jak w kalejdoskopie. Nuda w weekend nam nie grozi

Pogoda w weekend przyniesie kilka niespodzianek. Piątkowe popołudnie może przynieść lokalne burze. Sobota będzie spokojniejsza, a w niedzielę spodziewajmy się kolejnych zmian.

Pogodą w Polsce steruje cyrkulacja strefowa, która charakteryzuje się dynamicznym napływem wilgotnych, ale i ciepłych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego znad zachodnich rejonów kontynentu europejskiego. Towarzyszące jej strefy frontów atmosferycznych oraz rozwijające się chmury kłębiaste będą przynosić opady – w większości deszczu, a w przypadku nieco mocniej wypiętrzonych chmur – drobnego gradu i krupy śnieżnej. Miejscami spodziewane jest pojawianie się lokalnych burz, zwłaszcza w piątek.

Pogoda w piątek

W piątek, w zasięgu zatoki niżowej oraz dość niestabilnej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, na przeważającym obszarze kraju będą występować liczne, przelotne opady – na ogół deszczu, lokalnie krupy śnieżnej, a nawet drobnego gradu o zmiennym stopniu intensywności, na przemian z przejaśnieniami oraz okresowymi rozpogodzeniami. W różnych regionach rozwijające się chmury kłębiasto-deszczowe mogą mieć również potencjał do generowania wyładowań atmosferycznych, ponadto zaostrzony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego objawi się dość silnymi porywami południowo-zachodniego wiatru o prędkości do 50-70 km/h.

Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach od 3-6 st. C na północnym wschodzie, do 8-10 st. C w regionach zachodnich i częściowo południowych. Wiatr będzie umiarkowany i silny, południowo-zachodni.

Pogoda w sobotę

W sobotę nasz kraj pozostanie w środowisku pogłębionej zatoki niżowej oraz jeszcze cieplejszej masy powietrza polarnego o cechach morskich. Nasuwające się od zachodu strefy frontów atmosferycznych będą przynosić słabe i umiarkowane opady deszczu, przy czym licznych przejaśnień i rozpogodzeń nie powinno zabraknąć.

Najcieplejsza aura spodziewana jest w pasie województw południowych, w centrum oraz na zachodzie, gdzie krótko po południu prognozowane są wzrosty temperatury maksymalnej do 10-12 st. C. Chłodniejsze warunki pogodowe pozostaną w regionach północno-wschodnich. Tutaj temperatura powietrza wyniesie maksymalnie 3-5 st. C. W głębi kraju zanotujemy przeważnie 7-9 st. C Wiatr będzie wiać umiarkowanie, chwilami dość silnie, w porywach do 40-50 km/h, z sektora południowo-zachodniego.

Pogoda w niedzielę

Niedziela objawi się kolejnymi porcjami przelotnych opadów deszczu o zmiennym stopniu intensywności, w największej ilości w województwach zachodnich oraz północnych, gdzie będzie oddziaływać układ niskiego ciśnienia znad południowej Szwecji oraz środkowego Bałtyku. Początkowo słabe i umiarkowane opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem związane ze strefą frontową wystąpią także na południowym wschodzie. W głębi kraju oraz w rejonach południowych i częściowo północno-wschodnich prognozowane są rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego, a opady nie powinny się pojawić.

Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 4-6 st. C na północy przez 7-9 st. C w centrum do 10-11 st. C na południu. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, na zachodzie i północy silnie, w porywach do 50-65 km/h, z sektora południowo-zachodniego.

Autorem prognozy jest Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY SP. z o.o.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ