Po majówce wielkie odmrożenie gospodarki. Poznaliśmy plany rządu

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosi kolejną fazę odmrażania gospodarki. Zmiany mają być znaczące – po majówce będziemy mogli wrócić w ograniczonym zakresie do galerii handlowych, otwarte zostaną m.in. sklepy meblowe, hotele i opieka nad dziećmi.

Od poniedziałku 20 kwietnia jako państwo weszliśmy w pierwszy z czterech zaprezentowanych przez rząd etapów powrotu do „nowej normalności” oraz odmrażania polskiej gospodarki. Zakładał on zwiększenie dopuszczalnej liczby osób w sklepach spożywczych i świątyniach, możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, otwarcie parków i lasów, poluzowanie obostrzeń odnośnie poruszania się nieletnich od 13. roku życia bez rodziców.

Kolejne fazy nie miały wtedy zakreślonych ram czasowych, ale jak stwierdził minister Łukasz Szumowski, „będą ogłaszane wraz z analizą danych medycznych”. W tej chwili, wg naszych źródeł zbliżonych do KPRM, statystyki napływające od początku tygodnia wskazują na spadek zachorowań i jeżeli ten trend się utrzyma, 27 kwietnia zostanie zaprezentowany plan połączenia II i III etapu restartu działalności gospodarczej i życia społecznego.

Po majówce wrócą hotele i galerie

Co to oznacza w praktyce? Po majówce (w ograniczonym zakresie) otwarte mają być galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele oraz żłobki i przedszkola. Do życia mają wrócić również niektóre instytucje kultury i sztuki, fryzjerzy i kosmetyczki. Nieco później, być może po 15 maja, rząd przymierza się również do dania zielonego światła stacjonarnej działalności gastronomicznej, oczywiście nadal z istotnymi obostrzeniami sanitarnymi. Jak ustaliła WP, w drugiej połowie maja, jeśli sytuacja epidemiczna będzie na to pozwalała, rozpocznie się stopniowy powrót do wydarzeń sportowych na otwartej przestrzeni – bez udziału publiczności.

– Wszystkie zalecenia będą na bieżąco modyfikowane w oparciu o aktualne dane odnośnie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce – dodaje jednak nasz informator zaznaczając, że konieczne jest przyspieszenie odmrażania gospodarki i łączenia pewnych, dotąd rozdzielonych etapów tego procesu. – Walka o zdrowie Polaków musi postępować równolegle z walką o utrzymanie miejsc pracy – tłumaczy rozmówca związany z rządem.

Marcin Makowski dla WP Wiadomości

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PODDĘBICCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED WŁAMANIAMI

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Aby pozostawiły tylko radosne wspomnienia, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego majątku przed wyjazdem. W dniu Europejskiego Dnia Zapobiegania Włamaniom do Domów poddębicki dzielnicowy informował mieszkańców

ZAPROSZENIE NA ZAWODY STRAŻACKIE

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zmagania druhów ochotników z terenu Gminy Poddębice odbędą się w niedzielę 30 czerwca br. w Niemysłowie. Początek zaplanowano na godz. 12.   KLUB STRZELECKI RCS