PO „MAJÓWCE” RZĄD PRZYWRACA POLSKĘ DO NORMALNOŚCI

0
74
views

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Drugi etap odmrażania gospodarki

Drugi etap odmrażania gospodarki – premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły i zdradził daty. Otwarcie żłobków i przedszkoli, hotele i noclegownie przywrócą działalność, podobnie galerie i centra handlowe. – Działamy szybko, ale elastycznie. Teraz przyspieszamy działania, ale możliwy jest krok wstecz – powiedział Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły drugiego etapu odmrożenia gospodarki. – Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie w pełni. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale być może trzeba będzie zrobić krok wstecz. Nie wiemy co będzie za dwa-trzy miesiące – stwierdził szef rządu.

Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Otwarcie będzie do decyzji władz samorządowych, ale dla rodziców, którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi, wydłużymy zasiłek opiekuńczy.

Od 4 maja działalność przywrócą hotele i miejsca noclegowe. – Po przerwie majowej. Majówka to czas wolny, ale nie może być czasem wolnym od ostrożności – powiedział Morawiecki i dodał, że również od 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, przy zachowaniu reżimu obostrzeń, czyli maksymalnie jedna osoba na każde 15 mkw. sklepu w galerii. To potwierdzenie informacji, do których Wirtualna Polska dotarła już w piątek.

Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Co do hoteli i miejsc noclegowych, nadal ograniczona zostaje działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Również od 4 maja odwiedzać będzie można instytucje kultury, tj. biblioteki, muzea czy galerie sztuki. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Do tego będzie można ponownie korzystać z rowerów miejskich. Tego samego dnia przywrócony zostanie także dostęp do rehabilitacji leczniczej.

– Wypłaszczanie krzywej zachorowań to trudna droga. Paradoksalnie łagodzenie obostrzeń może spowodować, że pofolgujemy sobie, będziemy łamać zasady dystansowania społecznego. Nie róbmy tego – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Nikt z nas nie decydował o pojawieniu się tej pandemii, ale od nas wszystkich zależy jej przebieg i tempo dalszego uwalniania gospodarki. To zależy od dyscypliny całego społeczeństwa – dodał.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski upomniał o obowiązku zakrywania nosa i ust. – Jechałem do pracy rowerem. Większość osób albo nie ma maski w ogóle, albo ma ją zsuniętą pod brodę. To nie jest odwaga, a egoizm i lekceważenie. Bardzo proszę, nośmy te maski, żeby chronić innych – powiedział.

– Proszę o rozsądek w majówkę, o to, byśmy się dystansowali. Od tego zależy dalsze odmrażanie gospodarki – dodał Szumowski.

Pierwszy etap odmrożenia gospodarki obowiązuje od 20 kwietnia. W jego ramach rząd zezwolił na przemieszczanie się, umożliwił również wejście do parków i lasów, a także zmienił zasady dotyczące liczby osób w kościołach oraz sklepach spożywczych.

We wtorek natomiast na stronach sejmowych pojawił się projekt aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 3.0. Zmiany dotyczą m.in. osób chcących skorzystać ze zwolnienia ze składek na ZUS. Zmieniają również zasady dotyczące tzw. czerwcowych emerytur.

Kancelaria Premiera

@PremierRP

Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z ⤵️⤵️⤵️

❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków:
➡️ analiza przyrostu zachorowań,
➡️ wydajność służby zdrowia,
➡️ realizacja wytycznych sanitarnych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️

 

 

Morawiecki: Chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otwierać żłobki i przedszkola od 6 maja, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzja będzie podejmowana przez organy założycielskie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas telekonferencji.

Dla osób, które – z różnych względów – nie będą mogły oddać dzieci do żłobka czy przedszkola – ma zostać utrzymany zasiłek opiekuńczy.

„Zachęcamy, by w odpowiednich warunkach jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola” – zaapelował premier.

Morawiecki: Hotele, miejsca noclegowe i galerie handlowe będą otwarte od 4 maja

Hotele i miejsca noclegowe oraz galerie handlowe zostaną otwarte od 4 maja, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe. Od 4 maja – podkreślam – po to, żebyśmy nie ruszyli na 'majówkę’ tłumnie. Zachowajmy te perspektywę większego rygoru, większego obostrzenia na przerwę majową” – powiedział Morawiecki na telekonferencji.

„4 maja również będą mogły być otwarte galerie handlowe, […] ale w podobnym reżimie obostrzeń, czyli na 15 m2 w jednym pomieszczeniu może przebywać jeden klient” – dodał premier.

 

Odmrażanie gospodarki. Rzecznik rządu: miejsca noclegowe na okres wakacji będą otwarte

Dziś około godz. 10 premier Mateusz Morawiecki przedstawi dalszy plan odmrażania gospodarki. Rzecznik rządu mówi o otwarciu hoteli już na wakacje, pod znakiem zapytania stawia zorganizowane wyjazdy.

Rzecznik rządu Piotr Müller w radiowej Jedynce mówił o drugim etapie odmrażania gospodarki. – To między innymi kwestie związane z hotelami, miejscami noclegowymi, uruchomieniem marketów budowlanych w weekend. Dzisiaj ok. 10 decyzje te będą ogłaszane przez premiera Morawieckiego – powiedział.

Jak dodał, jeszcze wczoraj trwały dyskusje w sprawie przeniesienia części restrykcji z 3. etapu do 2. Decyzję dopiero dziś ma podjąć szef rządu. – Mamy sytuację, w której liczba zachorowań nadal rośnie, ale rośnie w taki sposób, który pozwala na to, by służba zdrowia mogła zaopiekować się osobami, które są chore. To warunek dalszego znoszenia kolejnych restrykcji – stwierdził Müller.

– Pod dużym znakiem zapytania są kwestie zorganizowanych wyjazdów większych. Nie ma jeszcze decyzji dotyczącej szkół – podkreślił.

Drugi etap odmrażania gospodarki zakłada otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami, otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk.

Z kolei w trzecim etapie rząd zakłada otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcie sklepów w galeriach handlowych, ale z ograniczeniami, a także wznowienie stacjonarnej działalności gastronomicznej z zachowaniem obostrzeń dotyczących dystansu i przy wzmożonym reżimie sanitarnym.

 

Koronawirus w Polsce. Biznes prosi o przyspieszenie odmrażania gospodarki

Przedsiębiorstwa deklarują, że są gotowi wdrożyć wszystkie zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Wszystko po to, by rząd pozwolił im pracować. Dalsza zwłoka spowoduje, że wiele firm zniknie – wskazują organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Swój projekt odmrożenia gospodarki przedstawił rządowi Business Centre Club (BCC). Cytowany przez „Puls Biznesu” plan zakładał m.in., że jeszcze w kwietniu do pracy mieliby wrócić przedstawiciele małej działalności niehandlowej, punktów usługowych i naprawczych, a także zakłady fryzjerskie.

W maju z kolei do pracy mieliby wrócić zatrudnieni w hotelach i sklepach w galeriach handlowych. W czerwcu miałyby zniknąć całkowicie obostrzenia w handlu i usługach, w lipcu miałoby nastąpić uruchomienie międzynarodowych połączeń kolejowych i lotów, a w sierpniu – otwarcie kin i teatrów.

Badanie BCC wskazuje, że 93,6 proc. ankietowanych przedsiębiorców jest gotowa wyposażyć na własny koszt pracowników i klientów w maseczki ochronne, rękawiczki, środki dezynfekcyjne. 84 proc. z kolei deklaruje, że będzie pilnować dwumetrowego odstępu, 73 proc. chce wyposażyć w rękawiczki ochronne, a 64 proc. – mierzyć temperaturę pracownikom. Wszystko po to, by wznowić jak najszybciej działalność.

– Te działania sprawdziły się w spożywczych placówkach handlowych. Ich stosowanie w innych dziedzinach nie powinno być problemem – podkreśla Marek Goliszewski, prezes BCC, cytowany przez „PB”.

Natomiast organizacje przedsiębiorców oraz część związków zawodowych działających w ramach Rady Dialogu Społecznego wskazują, że w czteroetapowym planie odmrażania gospodarki udrożnienie sektora mikro- i małych firm zostało przewidziane na końcu.

„Samozatrudnieni i mały biznes, świadczący usługi dla ludności, mogą już tego nie doczekać” – napisano w komunikacie sześciu organizacji biznesowych i związkowych. Zapis ten cytuje „PB”.

 

4mobility: Pandemia przyczyni się do rozwoju carsharingu

4mobility ocenia, że pandemia Covid-19 w dłuższym terminie pozytywnie przełoży się na rynek transportu współdzielonego, poinformował ISBnews prezes Paweł Błaszczak.

„Czas powrotu do normalności może potrwać miesiące lub lata, ale przewidujemy, że wpływ pandemii na nasz rynek będzie istotny i pozytywny. Będzie trend ograniczania korzystania z transportu publicznego, jaki znaliśmy do tej pory, z tłokiem w autobusach i metrze” – powiedział Błaszczak w rozmowie z ISBnews.

„Naturalnie więc może to powodować, że popyt na carsharing będzie większy i będziemy chcieli się przenosić z komunikacji miejskiej do samochodów. To może być bardzo korzystne dla branży carsharingu. Poziom bezpieczeństwa w transporcie publicznym, a samochodzie to dwa przeciwne bieguny. Zwłaszcza, jeśli będziemy udostępniać samochód nie tylko na minuty, ale na dni, tygodnie, zdejmując z klienta konieczność tankowania, serwisu, mycia pojazdu” – dodał.

Branży mogą też sprzyjać inne zjawiska wywołane pandemią – np. ograniczanie konsumpcji, w tym kupowania samochodów na własność, ocenił Błaszczak.

Wspieranie carsharingu będzie też – w jego opinii – leżało w interesie miast.

„Na dziś wszelkie usługi mobilności współdzielonej, poza rowerami, są realizowane przez podmioty prywatne, przy organizacyjnym wsparciu samorządów. Dla miast nie stanowi to kosztu, więc współpraca z podmiotem prywatnym będzie dobrą odpowiedzią. Miasta stoją przed ogromnym wyzwaniem, mieszkańcy będą się chcieli przemieszczać pomimo ograniczeń, komunikacja miejska może nie wystarczać” – powiedział.

4mobility spodziewa się też poszerzenia grona klientów zainteresowanych carsharingiem. Może podnieść się średnia wieku, dzięki dołączeniu do klientów osób w wieku powyżej 40 lat, które do tej pory rzadziej myślały o transporcie współdzielonym.

„Również mamy wstępne obserwacje, że zwiększa się zainteresowanie kobiet usługami carsharingu, które do tej pory stanowiły tylko ok. 20% klientów” – podsumował Błaszczak.

4Mobility jest jednym z pionierów i liderów świadczących na polskim rynku usługi carsharingu. Jej model biznesowy zakłada wykorzystanie przez klientów autorskiej aplikacji mobilnej, dzięki której można bezpiecznie i z dowolnego miejsca dokonać rezerwacji samochodu. Spółka świadczy swoje usługi w Warszawie, Poznaniu, Siedlcach, Trójmieście i Rzeszowie. Od września 2017 jest notowana na New Connect. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PGE Nowa Energia.

Tomasz Chaberko

 

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy jednak do 24 maja. Jest autopoprawka

Rząd, ze względu na trwający stan epidemii, wydłużył zamknięcie szkół do 24 maja, ale zasiłek opiekuńczy dla rodziców został w pierwszej wersji przedłużony zaledwie do 3 maja. Do Sejmu wpłynęła jednak autopoprawka do kolejnej aktualizacji tarczy antykryzysowej, która zmienia tę datę właśnie na 24 maja.

Jeszcze w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja. To zdziwiło rodziców młodszych dzieci, którzy pobierają ten zasiłek, bo szkoły, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do 24 maja.

Resort z początku informował o możliwości wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: przedszkola żłobki i szkoły (klasy 1-3). Jednak już we wtorek do tzw. tarczy antykryzysowej zgłoszono autopoprawkę. Zmienia ona datę zakończenia wypłat zasiłków opiekuńczych z 4 na 25 maja, co oznacza, że ostatnim dniem, w którym rodzicom będzie przysługiwał dodatek, będzie już nie 3 a 24 maja.

Taki ruch zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki. – Wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji – mówił.

Zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem podczas pandemii przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia. Zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

źródło: money.pl

 

Drugi etap znoszenia obostrzeń. Otwierają się muzea. Co jeszcze?

Rząd odmraża stopniowo gospodarkę. Choć będziemy jeszcze musieli poczekać na otwarcie kin i teatrów, to są dobre wieści z nowej konferencji premiera. Już niedługo odwiedzimy m.in. muzea.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych regulacjach dotyczących gospodarki. Trwa stopniowe znoszenie obostrzeń, już zaraz obowiązywać będzie drugi etap prezentowanego wcześniej programu. Po weekendzie majowym otwarte będą m.in. żłobki, galerie handlowe, ale też niektóre instytucje kultury.

Premier poinformował, że eksperci notują więcej osób wyleczonych niż nowych przypadków zakażeń. Podkreślił, że to pozytywny argument za tym, by częściowo odbudowywać polską gospodarkę.

Zaznaczył, że w żaden sposób nie ulegają zmianie środki ochrony, jak obowiązek noszenia maseczek i utrzymywanie dystansu. Z domu w dalszym ciągu powinniśmy wychodzić tylko do pracy, na zakupy i w ważnych potrzebach.

Od 4 maja otwarte będą jednak już muzea, biblioteki i galerie sztuki.

Zarządzający tymi placówkami będą musieli wcześniej skonsultować się z sanepidem. Także i w tych miejscach trzeba będzie utrzymywać bezpieczny dystans.

– Utrzymujmy dyscyplinę społeczną, a jestem przekonany, że dzięki temu pokonamy koronawirusa – powiedział Morawiecki.

Dalej nie ma dobrych wiadomości dla właścicieli teatrów. Pisaliśmy wam m.in. o tym, jak kiepsko radzą sobie te instytucje. Mówi o tym głośno Krystyna Janda, Michał Żebrowski czy też Emilian Kamiński, który w ostatnim czasie otrzymał pomoc finansową od miasta.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ