PIJANY KIEROWCA VOLKSWAGENA JECHAŁ BEZ PASÓW

0
29
views

Poddębiccy policjanci zatrzymali do kontroli 56-letniego kierowcę volkswagena, który jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli okazało się, że kierowca jest pijany, a jego samochód nie ma ważnych badań technicznych.

1 kwietnia 2021 roku policjanci ruchu drogowego, w miejscowości Dominikowice w gminie Poddębice, zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym marki VW Polo, który nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie przeprowadzanej kontroli, uwagę mundurowych zwrócił zapach alkoholu unoszący się w pojeździe. 56-letni kierowca został poddany badaniu, które wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że pojazd nie miał ważnych badań technicznych. Funkcjonariusze zatrzymali elektronicznie prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Nałożono na niego również mandat karny, za popełnione wykroczenie — brak zapiętych pasów.

Mężczyzna za złamanie przepisów odpowie teraz przed sądem. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i utrata uprawnień do kierowania.

 

INAUGURACJA SEZONU MOTOCYKLOWEGO

Zbliżamy się do rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Każdego roku motocykliści wyczekują pierwszych oznak wiosny, aby wyjechać na drogi, zaprezentować swoje wspaniałe maszyny i rozpocząć kolejny sezon. Muszą jednak przy tym pamiętać, że jazda motocyklem to nie tylko przyjemność i adrenalina, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Na bezpieczeństwo motocyklistów wpływ mają także kierowcy samochodów. Powinni oni mieć świadomość, że po drodze przemieszczają się także miłośnicy jednośladów, dlatego szczególnie ważne jest spoglądanie w lusterka. Jedni i drudzy muszą pamiętać o wzajemnym szacunku. Stosując te proste, ale skuteczne wskazówki, wszyscy przyczyniamy się do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Pamiętajmy, że  obowiązkowy jest tylko kask, ale warto zainwestować także w kompletny strój motocyklowy. Należy pamiętać, że każde otarcie, nie wspominając nawet o kolizji czy wypadku, to w przypadku jednośladów w zasadzie pewny kontakt ciała z nawierzchnią. Już przy niskich prędkościach takie zdarzenie może skończyć się tragicznie, dlatego nie wsiadajcie na motocykl bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny, policjanci ruchu drogowego w ramach realizowanych licznych działań prewencyjnych, ukierunkowują je również na dyscyplinowanie motocyklistów. Prowadzą pomiary prędkości i zwracają uwagę na stan techniczny motocykli.

Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości, gdyż często kończy się to niebezpieczną sytuacją – a nawet tragedią. Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze. W roku 2020, w województwie łódzkim, doszło do 165 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 22 poniosło śmierć a 146 zostało rannych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy, że dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi jeździć, ale ten kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Tegoroczne święta Wielkanocne to czas wielkiej mobilizacji. Duża liczba dziennych zarażeń koronawirusem wymaga od nas pełnej dyscypliny w przestrzeganiu obostrzeń i zaleceń sanitarnych. To podstawowy obowiązek nas wszystkich, w trosce o życie i zdrowie swoje i swoich bliskich. Niektórzy jednak, z różnych powodów, będą musieli wyjechać na święta. Pamiętajmy, że mniejszy ruch na drogach nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wciąż nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Pamiętajmy również o seniorach – okres świąt często wykorzystują oszuści i naciągacze.

Przed nami druga Wielkanoc naszej ogromnej mobilizacji w walce z epidemią. To wysiłek zarówno lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych jak i policjantów, żołnierzy, strażaków oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych, którzy od ponad roku, z poświęceniem, zwalczają rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ale to także trud wszystkich osób poddanych kwarantannie oraz tych, którzy w pełni stosują się do zaleceń sanitarnych.

Apelujemy, by Święta Wielkanocne nie były pretekstem do zaniechania przestrzegania zasad bezpieczeństwa! Spędźmy je w miejscu zamieszkania, wyłącznie w gronie domowników – w ten sposób zagwarantujemy sobie i swoim bliskim, że nie narazimy ich na utratę zdrowia i życia.

Pamiętajmy, że krótka radość ze spotkania z rodziną może zamienić się w dramat choroby. Wirus nie ma przerwy świątecznej!

Apelujemy o przestrzeganie obostrzeń, nakazów i zakazów służb sanitarnych. To głównie zasłanianie ust i nosa, ograniczenia w transporcie publicznym oraz limity w sklepach. Lekceważąc te przepisy nie tylko narażamy życie i zdrowie innych, ale także łamiemy prawo. Czas pouczeń i przypominania już minął. Do obostrzeń zdążyliśmy się już przyzwyczaić, dlatego policjanci reagują zgodnie z prawem na ich nieprzestrzeganie.

Niektórzy z nas, z różnych powodów, będą musieli wyjechać na święta. Pamiętajmy, że mniejszy ruch na drogach nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wciąż nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Policjanci ruchu drogowego będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Jak zawsze, nie będzie żadnej tolerancji dla pijanych kierowców oraz dla agresji na drodze.

Dobra pogoda zachęca motocyklistów i rowerzystów do wyruszenia w trasy. Pamiętajmy, żeby zwracać na nich szczególną uwagę – ich nie chroni karoseria samochodu. Rowerzyści muszą pamiętać o oświetleniu, a piesi o odblaskach – dobra widoczność to podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętajmy o naszych seniorach. Warto, nawet po raz kolejny, upewnić się, że znają metody działania oszustów i wiedzą, jak na nie zareagować. Przestępcy często wykorzystują okres świąteczny by uprawdopodobnić swoje intrygi. Zapewnijmy bliskie nam osoby starsze, że zawsze mogą do nas zadzwonić, by rozwiać swoje wątpliwości.

Warto jeszcze raz zapoznać się z obowiązującymi przepisami związanymi ze stanem epidemii, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji czy nieporozumień. Sugerujemy, aby sięgać do oficjalnych i wiarygodnych źródeł informacji – o wprowadzonych i obowiązujących zasadach można przeczytać na stronie www.gov.pl.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ