OD 18 MAJA ZMIANY NA UCZELNIACH

0
34
views

Koronawirus. Od 18 maja zmiany na uczelniach

Od 18 maja wróci możliwość świadczenia pracy na terenie uczelni, instytutów i placówek PAN, a od 25 maja przywrócona zostanie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na ostatnich latach studiów – poinformował w czwartek resort nauki.

W związku z ogłoszonymi w środę przez premiera i Ministra Zdrowia kolejnymi etapami znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią również w systemie szkolnictwa wyższego i nauki następować będą stopniowe zmiany – zapowiedziało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w komunikacie na stronie internetowej.

Jak podał resort nauki, od 18 maja mają się zmienić rozporządzenia ograniczające działalność uczelni oraz instytutów naukowych i jednostek pomocniczych Polskiej Akademii Nauk.

Przywrócona ma zostać możliwości świadczenia pracy na terenie tych podmiotów. Pracodawcy będą więc mogli podjąć decyzję o przywracaniu pracowników do pracy. MNiSW zaznaczyło jednak, że decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane na bieżąco i poprzedzone ciągłym szacowaniem ryzyka.

Zajęcia dydaktyczne od 25 maja

„Przewidujemy, że od 25 maja przywrócona zostanie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na ostatnich latach studiów oraz tych zajęć, także w ramach kształcenia doktorantów, które nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w tym w laboratoriach, centrach symulacji medycznej itp.” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podkreśliło i jednoznacznie rekomendowało, by we wszystkich przypadkach, gdzie możliwe jest kształcenie zdalne, było ono kontynuowane w tej formie.

Nowe procedury na uczelniach

Zdaniem resortu, aby uczelnie mogły się przygotować do częściowego przywracania działalności dydaktycznej, już od 18 maja powinny rozpocząć intensywne prace przygotowawcze polegające na opracowaniu procedur i ich testowaniu, przygotowywaniu planów organizacji i zarządzania w zmienionych warunkach. Rektorzy w szczególności mają wdrożyć na terenie uczelni procedury związane z minimalizacją zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Przywracanie działalności uczelni oraz instytutów i jednostek PAN powinno odbywać się zgodnie z procedurami zapewniającymi bezpieczne funkcjonowanie w sytuacji zagrożenia wirusem – uważa resort.

„Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy i w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego opracowało wytyczne dotyczące przywracania działalności uczelni, które po zatwierdzeniu przez Głównego Inspektora Sanitarnego zostaną udostępnione uczelniom jako materiał wyjściowy do opracowania własnych planów i procedur” – podano w komunikacie.

źródło: interia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ