Obserwuj nas na Facebook

OBYWATELSKIE UJĘCIE NIETRZEŹWEGO KIEROWCY

Mimo licznych apeli oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców. We wtorek został zatrzymany 55-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego, który wsiadł za kierownicę osobówki, mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

27 kwietnia 2021 roku, 49-letni mieszkaniec powiatu łaskiego, podróżując samochodem w kierunku miejscowości Bałdrzychów w gminie Poddębice, zauważył jadącego „wężykiem” opla. Samochód jechał bardzo wolno i całą szerokością jezdni. Zgłaszający przypuszczał, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, dlatego zajechał mu drogę i uniemożliwił dalszą jazdę. Mężczyzna siedzący za kierownicą opla, nie chciał jednak opuścić swojego pojazdu. W pewnym momencie zaczął gwałtownie cofać, uderzając stojącego z tyłu volkswagena, przy którym stała 28-letnia kierująca. W wyniku zdarzenia drzwi pojazdu uderzyły kobietę. Kiedy kierowca opla zatrzymał się, 49-latek podbiegł do samochodu i wyjął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Badanie alkomatem wykazało, że 55-latek miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów do końca 2022 roku. Kierująca volkswagenem z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Teraz 55-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i naruszenie zakazu sądowego, za co grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Na pochwałę zasługuje wzorowa postawa świadków. Pamiętajmy o tym, że nietrzeźwi kierujący stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeżeli widzimy, że ktoś podejrzanie zachowuje się na drodze, łamie obowiązujące przepisy, powiadommy o tym stróżów prawa. Być może od tego zależeć będzie czyjeś zdrowie i życie. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

 

MAJÓWKA 2021 NA DROGACH

Długi majowy weekend to czas wypoczynku i pomimo ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie można wykluczyć zwiększenia natężenia ruchu na drogach województwa łódzkiego oraz związanego z tym ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

W tym roku policyjne działania „Majówka 2021” rozpoczną się w piątek 30 kwietnia i potrwają do poniedziałku 3 maja. Łódzcy policjanci dołożą wszelkich starań, by tegoroczna majówka była bezpieczna. W tych dniach na drogach naszego garnizonu policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierujących i pieszych. Na głównych ciągach komunikacyjnych i na obszarach zabudowanych, gdzie występuje największe zagrożenie, spotkamy radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory, oraz statyczne punkty kontroli  z wykorzystaniem mierników prędkości (również z wizualizacją).

Pierwszy dzień „Majówki” 30 kwietnia połączony będzie z ogólnopolskimi działaniami kontrolno-prewencyjnymi pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. W ramach tych działań prowadzone będą pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach) jak i dynamicznie.

Przypominamy, że nadal głównymi przyczynami zdarzeń drogowych są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz zachowanie pieszych tj.: nagłe wtargnięcie na jezdnię czy nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych.

Wyruszając w drogę oprócz standardowego wyposażenia, zabierzmy rozsądek. To gwarancja bezpiecznego dotarcia do celu!

Wyjedźmy wcześniej w drogę – wypoczęci i trzeźwi,
Zaplanujmy trasę uwzględniając warunki drogowe i pogodowe,
Starajmy się odpoczywać w drodze – róbmy częste przerwy,
Zadbajmy by wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach,
Stosujmy się do poleceń policjantów, przestrzegajmy ograniczeń prędkości,
Uważajmy na pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Jednocześnie przypominamy, że będą obowiązywać zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów:

30 kwietnia (piątek) od godz. 18:00 do 22:00
1 maja (sobota) od godz. 8:00 do 22:00
2 maja (niedziela) od godz. 18:00 do 22:00
3 maja (poniedziałek) od godz. 8:00 do 22:00

Podczas długiego majowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych. W czasach, w których króluje bezustanny pośpiech oraz nadmiar obowiązków zwolnijmy trochę, a na pewno z naszymi rodzinami dotrzemy do celu cało i zdrowo.

  • przód nieoznakowanego radiowozu bmw, na masce lezą dwie białe czapki policjantów ruchu drogowego
  • umundurowany policjant stoi przy pojeździe i kontroluje kierującego
  • umundurowany policjant w białej czapce i kamizelce odblaskowej stoi przy drodze z urządzeniem do pomiaru prędkości wcelowanym w nadjężdżający pojazd

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako