Mimo licznych apeli oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców. We wtorek został zatrzymany 55-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego, który wsiadł za kierownicę osobówki, mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.
27 kwietnia 2021 roku, 49-letni mieszkaniec powiatu łaskiego, podróżując samochodem w kierunku miejscowości Bałdrzychów w gminie Poddębice, zauważył jadącego „wężykiem” opla. Samochód jechał bardzo wolno i całą szerokością jezdni. Zgłaszający przypuszczał, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, dlatego zajechał mu drogę i uniemożliwił dalszą jazdę. Mężczyzna siedzący za kierownicą opla, nie chciał jednak opuścić swojego pojazdu. W pewnym momencie zaczął gwałtownie cofać, uderzając stojącego z tyłu volkswagena, przy którym stała 28-letnia kierująca. W wyniku zdarzenia drzwi pojazdu uderzyły kobietę. Kiedy kierowca opla zatrzymał się, 49-latek podbiegł do samochodu i wyjął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Badanie alkomatem wykazało, że 55-latek miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów do końca 2022 roku. Kierująca volkswagenem z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.
Teraz 55-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i naruszenie zakazu sądowego, za co grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Na pochwałę zasługuje wzorowa postawa świadków. Pamiętajmy o tym, że nietrzeźwi kierujący stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeżeli widzimy, że ktoś podejrzanie zachowuje się na drodze, łamie obowiązujące przepisy, powiadommy o tym stróżów prawa. Być może od tego zależeć będzie czyjeś zdrowie i życie. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
MAJÓWKA 2021 NA DROGACH
Długi majowy weekend to czas wypoczynku i pomimo ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie można wykluczyć zwiększenia natężenia ruchu na drogach województwa łódzkiego oraz związanego z tym ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W tym roku policyjne działania „Majówka 2021” rozpoczną się w piątek 30 kwietnia i potrwają do poniedziałku 3 maja. Łódzcy policjanci dołożą wszelkich starań, by tegoroczna majówka była bezpieczna. W tych dniach na drogach naszego garnizonu policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierujących i pieszych. Na głównych ciągach komunikacyjnych i na obszarach zabudowanych, gdzie występuje największe zagrożenie, spotkamy radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory, oraz statyczne punkty kontroli z wykorzystaniem mierników prędkości (również z wizualizacją).
Pierwszy dzień „Majówki” 30 kwietnia połączony będzie z ogólnopolskimi działaniami kontrolno-prewencyjnymi pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. W ramach tych działań prowadzone będą pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach) jak i dynamicznie.
Przypominamy, że nadal głównymi przyczynami zdarzeń drogowych są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz zachowanie pieszych tj.: nagłe wtargnięcie na jezdnię czy nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych.
Wyruszając w drogę oprócz standardowego wyposażenia, zabierzmy rozsądek. To gwarancja bezpiecznego dotarcia do celu!
Wyjedźmy wcześniej w drogę – wypoczęci i trzeźwi,
Zaplanujmy trasę uwzględniając warunki drogowe i pogodowe,
Starajmy się odpoczywać w drodze – róbmy częste przerwy,
Zadbajmy by wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach,
Stosujmy się do poleceń policjantów, przestrzegajmy ograniczeń prędkości,
Uważajmy na pieszych, rowerzystów i motocyklistów.
Jednocześnie przypominamy, że będą obowiązywać zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów:
30 kwietnia (piątek) od godz. 18:00 do 22:00
1 maja (sobota) od godz. 8:00 do 22:00
2 maja (niedziela) od godz. 18:00 do 22:00
3 maja (poniedziałek) od godz. 8:00 do 22:00
Podczas długiego majowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych. W czasach, w których króluje bezustanny pośpiech oraz nadmiar obowiązków zwolnijmy trochę, a na pewno z naszymi rodzinami dotrzemy do celu cało i zdrowo.
źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/