Nowe obostrzenia od soboty 7 listopada. Wszystkie nowe rygory

0
50
views
Nowe obostrzenia w Polsce zaczną obowiązywać od 7 listopada – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podsumowujemy, co zmieni się w rygorach od 7 listopada (lub 9 listopada – to termin dla szkół) w całym kraju. Potrwają one co najmniej do 29 listopada.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na środowej konferencji prasowej szereg nowych obostrzeń, które zaczną obowiązywać już od najbliższej soboty, tj. 7 listopada. Wyjątek stanowią nowe obostrzenia, którymi objęte są szkoły, a konkretnie klasy I-III i starsze – te zostaną nimi objęte od 9 listopada.

Choć ani razu sformułowanie „lockdown” nie padło, to nowe rygory od 7 listopada przypominają te z wiosennego lockdownu. Wszystkie nowe obostrzenia będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada, a rząd nakreślił też pewien schemat, który będzie decydował o większym „otwieraniu” lub „zamykaniu” kraju.

Nowe obostrzenia od 7 listopada. Zamknięte placówki kultury, kościoły otwarte, ale z rygorami

Nowymi obostrzeniami od 7 listopada objęte zostają teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury etc. Wszystkie zostają zamknięte i potrwa to na razie do 29 listopada. Kościoły pozostaną otwarte, ale będzie mogła w nich przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od godz. 8 do 16 (poniedziałek-piątek) osoby do 16. roku życia mogą poruszać się tylko pod opieką osoby dorosłej.

Nowe obostrzenia od 7 listopada. Zakaz organizowania spotkań, zgromadzenia do 5 osób, zamknięte galerie

Wraz z nowymi rygorami od 7 listopada w zgromadzeniach publicznych będzie mogło brać udział maksymalnie 5 osób. Oficjalnie zakazane będzie organizowanie spotkań i imprez.

Od 7 listopada zamknięte będą sklepy w galeriach handlowych z wyłączeniem sklepów spożywczych, z artykułami kosmetycznym czy środkami czystości, a także z wyrobami farmaceutycznymi. Otwarte będą też te z artykułami remontowo-budowlanymi, dla zwierząt i z prasą.

Inne placówki handlowe obowiązują nowe rygory: te poniżej 100 metrów kwadratowych mogą przyjmować klientów według zasady jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w tych powyżej 100 m2 – 1 osoba/15 m2.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia dla hoteli, gastronomii

Nowe obostrzenia dotykają także hoteli, które od 7 listopada będą mogły przyjmować tylko gości, którzy są w podróżach służbowych. Zawieszona zostanie działalność sanatoriów, dalej będzie obowiązywał zakaz działalności gastronomii na miejscu (dopuszczalne jest jedynie wydawanie jedzenia na wynos i w dowozie).

Od 7 listopada w transporcie publicznym może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

źródło: wprost.pl

Sylwester w cieniu koronawirusa. Mateusz Morawiecki zabrał głos

Mateusz Morawiecki razem z Adamem Niedzielskim odpowiadał na pytania internautów w ramach wirtualnego Q&A. Premier odniósł się m.in. do organizacji sylwestra czy Marszów Niepodległości.

Sesja z pytaniami od internautów ruszyła w środę o godzinie 20. Podczas Q&A pojawiła się kwestia związana z planami sylwestrowymi. – Na pewno w tym roku lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi, dlatego że ryzyko tego, że pandemia będzie cały czas trwała, będzie nam zagrażała, jest za duże – odparł premier Morawiecki. Dodał, że należy również zrezygnować z organizacji jarmarków i targów bożonarodzeniowych. Wskazał na to, że takie wydarzenia niosą ze sobą spore ryzyko.

Dopytywany o to, czy rząd planuje „odebrać kolejne święta”, Morawiecki odparł: – To ostania rzecz, jaką chcielibyśmy zrobić. Trzeba jednak zadbać o naszych rodziców i dziadków, aby nie roznosić tego wirusa – powiedział premier.

Szef polskiego rządu przyznał również, że „decyzja o zamknięciu cmentarzy zapadła późno”. – Ale gdyby dwa, trzy, cztery dni wcześniej została ogłoszona, to nie trzeba było wybitnych ekspertów, żeby się domyślić, że ogromna większość ludzi ruszy na cmentarze dokładnie od dnia poprzedzającego dzień, od którego cmentarze miałyby być zamknięte. Ze względu na bardzo dużą liczbę niewiadomych i podejmowanie decyzji w oparciu o niepewne informacje ta decyzja zapadła właśnie wtedy – tłumaczył premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do pytania, czy protesty w ramach Strajku Kobiet wpływają na zakażenia koronawirusem. Premier wskazał na badania i ekspertyzy specjalistów, którzy potwierdzają tę tezę (część naukowców jest innego zdania – więcej o tym przeczytacie tutaj). Zwrócił się również do manifestujących: – Protestujcie w internecie, dzięki temu ocalicie życie wielu ludzi – dodał.

Polityków pytano również o 11 listopada, gdy odbywają się liczne akcje w tym Marsz Niepodległości. – Nasze zalecenie jest jednakowe dla wszystkich, przepisy zobowiązują wszystkich – zaznaczył premier. – Apeluję o powstrzymanie się od uczestniczenia w Marszach Niepodległości. Jak sytuacja zostanie opanowana to pójdziemy razem w przyszłym roku – dodał Mateusz Morawiecki, wspominając, że sam wziął udział w Marszu Niepodległości w 2018 roku.

Z kolei Adam Niedzielski przypomniał, że „leczenie COVID-19 jest bezpłatne niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony, czy nie”.

– Państwo wzięło na siebie ciężar, że jeżeli nie jesteś ubezpieczony, nie masz prawa do ubezpieczenia, to i tak masz prawo do świadczeń związanych z leczeniem COVID. To leczenie należy się w Polsce każdemu – powiedział szef resortu zdrowia.

Mateusz Morawiecki ogłasza nowe obostrzenia. Polska walczy z koronawirusem

Tego samego dnia Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej nowe obostrzenia. Premier poinformował, że zamknięte będą kina i teatry, galerie, instytucje kultury. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe. Zdalne nauczanie zostanie rozszerzone również na klasy 1-3. W galeriach handlowych czynne będą jedynie sklepy spożywcze i apteki. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach, jak dotychczas – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

– Wszystkie nowe restrykcje zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada – poinformował premier. Morawiecki dodał również, że opieka w przedszkolach pozostanie na razie bez zmian.

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowano 24 692 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. „Z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 316 osób” – zaznaczono. To nowy rekord od początku epidemii.

źródło: wp.pl

 

Zamknięcie galerii. Groźba bankructw i masowych zwolnień

Galeria handlowe od soboty zostaną ponownie zamknięte, z pewnymi wyjątkami. To oznacza trudny czas dla branży, nie każdy przetrwa.

Decyzja o zamknięciu centrów handlowych może zagrozić przyszłości wielu podmiotów i doprowadzić do bankructw oraz masowych zwolnień – ocenia Polska Rada Centrów Handlowych.

Rada przekonuje, że galerie są bezpieczne dla klientów nawet w pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Natomiast premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty galerie handlowe będą zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i sklepów usługowych.

– Uważamy, że zamknięcie działalności handlu jest nieuzasadnione – stwierdził dyrektor generalny PRCH Radosław Knap w rozmowie z PAP. Jak dodał, ogłoszona w środę decyzja może zagrozić przyszłości wielu podmiotów z sektora handlowego i doprowadzić do bankructw, a w konsekwencji do masowych zwolnień pracowników.

Podkreślił, że najbliższe tygodnie przypadają na czas przedświąteczny, który zazwyczaj dla handlu był czasem wzmożonej aktywności, a w tym roku dawał szansę na przynajmniej częściowe odrobienie strat i poprawę wyników.

„Klienci odwiedzali galerie handlowe po to, by zaspokoić najważniejsze potrzeby zakupowe, co potwierdza spadająca odwiedzalność w obiektach handlowych. Dodatkowo zaznaczamy, że cały czas obowiązują godziny dla seniorów oraz ograniczenia dotyczące liczby osób, mogących przebywać w sklepach” – podkreśla Rada.

 

Ulgi dla przedsiębiorców. Premier podał datę

Konferencja premiera Morawieckiego dotyczyła wprowadzenia kolejnych obostrzeń w całej Polsce w związku z pandemią koronawirusa. Jednak szef rządu odpowiedział też na pytanie, od kiedy będą obowiązywały ulgi dla przedsiębiorców.

Ulgi dla przedsiębiorców będą się należały za okres od 1 listopada. To m.in. postojowe, ulgi w zapłacie ZUS czy dopłaty do wynagrodzeń, co zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Tam, gdzie nie potrzeba uregulowań prawnych, gdzie nie jesteśmy zależni od Senatu czy od prac parlamentarnych, wdrażać to będziemy niemal natychmiast – zapewnił.

– Nasza pomoc będzie bardziej selektywna, będzie trafiała do tych branż, do tych przedsiębiorców, którzy będą najbardziej tego potrzebowali – dodał i podkreślił, że chodzi o ok. 25 branż.

W środę padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. W ciągu doby potwierdzono 24 692 nowych przypadków. Zmarło 373 pacjentów. Na kwarantannie przebywa ponad 408 tys. osób. Dlatego premier ogłosił wprowadzenie kolejnych obostrzeń i ostrzegł, że to ostatni krok do ogólnokrajowego lockdownu.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ