NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO

0
24
views

Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie. Niemniej jednak policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W ramach realizowanych działań, policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów), jak również na zachowania samych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Szczególnym nadzorem objęte są miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Są to przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na drogach o dużym natężeniu ruchu oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiejsze działania, kolejny raz, wspierane są przez firmę Screen Network S.A., która na swoich ekranach, znajdujących się na terenie kraju, emituje spot przypominający kierującym o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne, w ramach których policjanci przypominają uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzeganiu przepisów.

Przypominamy o zmianach w przepisach ruchu drogowego:

Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach

Bezpieczeństwo Na Drodze – wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1.06.2021 r.

 

(BRD KGP)

Pobierz plik (format mp4 – rozmiar 9.5 MB)

 

III EUROPEJSKI DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA WŁAMANIOM DO DOMÓW

16 czerwca br. już po raz trzeci obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia 16 krajów europejskich zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), w tym Polska, rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

Plakat podzielono na dwie części. Zarówno lewa jak i prawa część przedstawia okno z otwartymi skrzydłami. W lewej części plakatu za oknem widzimy – po lewej stronie jezioro wkomponowane w górzysty krajobraz oraz – po prawej park z rozłożystymi koronami drzew. Na obu obrazkach umieszczono napis „Nie pozwól, aby Twoje wymarzone wakacje zamieniły się w koszmar”. W prawym skrzydle okiennym wybita jest szyba, której odłamki leżą na podłodze. Pod oknem leży przewrócona doniczka z kwiatem, a obok splądrowane szuflady. Po prawej stronie okna na ścianie widoczny jest przekrzywiony obraz. Po lewej stronie okna pokazany jest pokój, w którym dominuje kolor niebieski. Poniżej napis: Niespodzianki na urlopie TYLKO pozytywne i drugi napis #stopwlamaniomdodomow.Poniżej znajdują się loga Unii Europejskiej, EUCPN, Policji i Razem Bezpieczniej

Przez ostatni rok wielu z nas nie opuszczało swojego miejsca mieszkania na dłużej niż wyjście na zakupy lub spacer. Ze względu na zdalną pracę i zdalne nauczanie, w naszych domach praktycznie cały czas przebywali domownicy. Teraz jednak, spragnieni wakacyjnych wrażeń i wyjazdów, choćby na weekend, realizując swoje podróżnicze plany, nie dajmy szans włamywaczom. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszej „twierdzy” podczas urlopów.

Choć statystyki przestępstwa, jakim jest kradzież z włamaniem do domów/mieszkań w ostatnich latach w Polsce wykazują tendencję spadkową, to warto wskazać, że Policja w ubiegłym roku odnotowała blisko 20 000 takich zdarzeń. Dodatkowo podkreślić należy, że przestępstwo kradzieży z włamaniem pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa domowników.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy stosowali się do poniższych wskazówek:

  • przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
  • nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
  • pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
  • planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót;
  • miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Ulotka zawiera wskazania „O czym warto pamiętać, żeby spokojnie odpoczywać” oraz opisy zatytułowane „Mój dom – moja twierdza” i „Stwórz swoją własna twierdzę”. Wskazówki zamieszczone na plakacie wypunktowane są w tekście

Ulotka została podzielona na trzy części, gdzie po lewej stronie pokazany jest splądrowany pokój z otwartym oknem, w którym wybito szybę. Na tym tle jest napis „zamieniły się w koszmar”. Prawa strona przedstawia część pokoju z otwartym oknem i rozciągającą się panoramą gór zarośniętych bujną roślinnością, na tle których umieszczono napis „Nie pozwól, aby twoje wymarzone wakacje”. Po środku na ciemnoniebieskim tle umieszczono symbol domu z napisem „stop włamaniom do domów”. Poniżej znajdują się loga Unii Europejskiej, EUCPN, Policji i Razem Bezpieczniej

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów. Zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Warto za to, poprzez odpowiednie zabezpieczenia, zniechęcić przestępców do wyboru swojego mieszkania lub domu. Pamiętajmy, złodziej typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

Niespodzianki na urlopie niech będą TYLKO pozytywne!

Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org – @eucpn – EUCPN – EUCPN.

(Biuro Prewencji KGP)

Pobierz plik (format mp4 – rozmiar 8.56 MB)

 

BYŁ POSZUKIWANY DO ODBYCIA KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI, WPADŁ BO POPEŁNIŁ WYKROCZENIE

Policjanci z komendy w Poddębicach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę JMC Landwind, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany i nie posiada uprawnień do kierowania.

16 czerwca 2021 roku po godzinie 15:00, funkcjonariusze patrolujący teren Poddębic, byli świadkami niebezpiecznej sytuacji, do której doszło na jednym z przejść dla pieszych.  Kierujący pojazdem marki JMC Landwind, nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się na przejściu. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania i jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. 52-latek  został zatrzymany i doprowadzony do komendy. Stamtąd mężczyzna trafi do zakładu karnego, gdzie spędzi 3 miesiące. Za popełnione wykroczenia otrzymał mandat karny.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Poprzedni artykułFOTEL LIDERA BEZ ZMIAN
Następny artykułBAŁDRZYCHOWIANIE W RYKACH
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ