NIE ZASTOSOWAŁ SIĘ DO ZNAKU „STOP” – TRAFIŁ DO SZPITALA

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego do którego doszło na DK72 w miejscowości Niewiesz Kolonia w gminie Poddębice. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Daewoo Matiz, nie zastosował się do znaku „STOP”, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu toyotą, w wyniku czego doszło do zderzenia. Apelujemy o rozwagę oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

13 stycznia 2021 roku tuż po godzinie 13, w miejscowości Niewiesz Kolonia w gminie Poddębice, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 80-letni kierujący pojazdem marki Daewoo Matiz, nie zastosował się do znaku „STOP” i nie udzielił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 21-latkowi, który kierował toyotą. W wyniku zderzenia matiz zepchnięty został ze swojego toru jazdy i wjechał do przydrożnego rowu. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że obaj kierujący byli trzeźwi. 80-latek trafił do szpitala. Z uwagi na powstałe uszkodzenia, policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów. Na miejscu zdarzenia drogowego pracowały wszystkie służby ratunkowe.

Apelujemy o rozwagę za kierownicą i bezpieczne zachowania na drodze. Przypominamy, że kierowanie pojazdem to również odpowiedzialność za innych uczestników ruchu drogowego. Przestrzeganie przepisów, wyobraźnia, rozsądek oraz umiejętność przewidywania różnych sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa.

  • Miejsce zdarzenia drogowego, po lewej stronie wóz strażacki, po prawej oznakowany radiowóz policyjny oraz karetka pogotowia ratunkowego, w tle pracujące służby ratownicze i rozbity samochód osobowy marki Daewoo Matiz, drzewa, śnieg i znaki drogowe.

 

ŚNIEG I LÓD NA AUCIE MOGĄ STANOWIĆ ZAGROŻENIE

Na autostradzie A2 doszło typowego o tej porze roku zdarzenia drogowego. Nieusunięta pokrywa lodowa znajdująca się na dachu pojazdu, osunęła się i spadła na jadący samochód. Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących, lub innym uczestnikom ruchu.

12 stycznia 2021 roku około godziny 18, na autostradzie A2 doszło do zdarzenia drogowego. Jak ustalili policjanci, na jadący w kierunku Warszawy samochód osobowy marki Ford Custom, spadł płat lodu z dachu jadącego przed nim pojazdu marki Renault Master. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca busa został ukarany mandatem.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jeśli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku – kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli  w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć – nawet do lat 8.

 

PONAD 100 TYS. ZGŁOSZEŃ NA KRAJOWĄ MAPĘ ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Od początku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa otrzymaliśmy od mieszkańców województwa łódzkiego ponad 102 590 zgłoszeń. Do chwili obecnej policjanci woj. łódzkiego wyeliminowali 91,4 % wszystkich potwierdzonych zagrożeń naniesionych na mapę.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowej infrastruktury drogowej.
Dzięki tej aplikacji, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Stanowi ona doskonałe narzędzie, które wpływa pozytywnie na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego naszego garnizonu a dostrzegalna przez społeczeństwo działalność Policji w miejscach oznaczonych zagrożeniem pozwala na codzienne budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania wśród członków środowiska lokalnego. Jest to również dobre narzędzie, dzięki któremu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

Nanoszone na mapę zgłoszenia trafiają bezpośrednio do właściwych miejscowo jednostek Policji. Tam – na ich podstawie – funkcjonariusze zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego oraz dzielnicowych oraz funkcjonariuszy właściwych do spraw nieletnich i patologii. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Ważna jest właśnie rola dzielnicowych. To oni – nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia – monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie.

W większości powiatów, dzięki współpracy z zarządcami dróg wielokrotnie odnotowywano sukcesy związane np. z usunięciem czy zmianą nieprawidłowego oznakowania, doświetlenia drogi, tworzeniem nowych miejsc parkingowych, naprawą zniszczonej nawierzchni jezdni. Zagrożenia eliminowano jednak nie tylko w związku ze zgłaszaniem nieprawidłowej infrastruktury drogowej, czy nieprawidłowego parkowania. W wyniku analizy informacji nanoszonych na mapę wielokrotnie zatrzymywano sprawców przestępstw i wykroczeń a następnie wyciągano wobec nich konsekwencje prawne.

Wszystkie wymienione powyżej przedsięwzięcia zmierzające i przyczyniające się do likwidacji zagrożeń zasygnalizowanych przez mieszkańców województwa łódzkiego dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszym obszarze. Działania te pozwalają budować pozytywny wizerunek Policji, jako instytucji dbającej o szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym tak ważne dla każdego obywatela bezpieczeństwo lokalne, a więc najbliższego otoczenia, w którym funkcjonujemy na co dzień.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępnej na każdej stronie informacyjnej jednostek Policji woj. łódzkiego.

Kilka wybranych przykładów zgłoszeń na KMZB

 

http://www.lodz-wschod.policja.gov.pl/elw/twoj/dzielnicowy-blizej-nas/48301,Dzieki-Krajowej-Mapie-Zagrozen-nietrzezwy-zostal-wyeliminowany-z-ruchu.html?search=5099715873829

https://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/45525,KMZB-to-narzedzie-ktore-przyczynia-sie-do-eliminowania-i-zapobiegania-zagrozen.html?search=31674235512

https://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/44513,Zawsze-weryfikujemy-sygnaly-z-KMZB.html?search=31674235512

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie

Kino plenerowe

Nowy autokar szkolny      Ocena 0/5 Gmina Wartkowice informuje, iż dnia 5 czerwca 2024 r. BUSIMPORT PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostarczyła, zakupiony na potrzeby dowozu do szkół uczniów z terenu naszej Gminy,

Driady zapraszają na koncert kończący sezon

Wraz z końcem roku szkolnego przychodzi czas podsumowań również dla zajęć dodatkowych. Uniejowskie mażoretki chcą podzielić się sukcesami i zaprezentować efekty swojej pracy przed lokalną społecznością w formie koncertu. „Driadowa Fiesta”, czyli podsumowanie sezonu

Ewa Pajor oficjalnie w FC Barcelona

Jakiś czas temu media zagraniczne i polskie spekulowały, że pochodząca z gminy Uniejów (Pęgów) wybitna polska piłkarka – Ewa Pajor przechodzi do FC Barcelona. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez hiszpański klub i samą Ewę Pajor

Znamy przeciwnika Marcina Tybury na Gali UFC Vegas 95

Marcin Tybura, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, zwycięzca turnieju M-1 Grand Prix 2013 oraz mistrz M-1 Global wagi ciężkiej w latach 2014–2015, ogłosił na swoim fanpage na Facebooku, że już 10 sierpnia zmierzy