NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA BLICK-A – PRZEDSZKOLAKI W POLICYJNYM RADIOWOZIE

0
25
views

Jeśli znajomy na portalu społecznościowym lub poprzez komunikator poprosił Cię o pożyczkę albo podanie kodu BLICK – uważaj, to może być oszustwo! Skontaktuj się z nim bezpośrednio, dla swojego bezpieczeństwa potwierdź jego tożsamość. Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że korespondują ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają do oszusta.

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, z prośbą o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK). Przekonują ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób daje przestępcy swoje pieniądze. Wiele osób pokrzywdzonych jest przekonanych, że koresponduje ze swoimi znajomymi.

Przypominamy, że takiego rodzaju wyłudzenia można uniknąć, wystarczy, że będziemy stosowali kilka ważnych zasad:

  • Należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS; zawsze warto potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby;
  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co kilka miesięcy zmieniajmy je;
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji,  za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania;
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;

    Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych.

 

sierż. sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

W ramach działań „Na drodze patrz i słuchaj” mundurowi odwiedzili przedszkole w Poddębicach. Scenki sytuacyjne o zasadach bezpieczeństwa oraz oglądanie radiowozu sprawiły dzieciom ogromną radość. Z uśmiechem na buzi pytały o kolejną wizytę mundurowych.

Policjanci wykorzystują każdą okazję, aby rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie. Liczne spotkania w szkołach,  scenki sytuacyjne oraz pogadanki o zasadach bezpieczeństwa na drodze to priorytet dla funkcjonariuszy realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej.
Dzisiaj, 24 marca 2022 roku mundurowi odwiedzili Niepubliczne Tęczowe Przedszkole przy w Poddębicach. Policjantka  przypomniała najmłodszym o prawidłowym poruszaniu się w rejonie drogi, obowiązkowym posiadaniu elementów odblaskowych oraz korzystaniu z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Zaprezentowała pozycję obronną przed psem tzw. żółwik oraz omówiła jak należy zachować się oraz kogo powiadomić w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Dzieci brały czynny udział w prelekcji oraz zadawały mnóstwo pytań. Na zakończenie pogadanki, maluchy obejrzały radiowóz. Zachwycone głośnym dźwiękiem policyjnych syren, serdecznie pożegnały mundurowych.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

  • policjatka rozmawia z przedszkolakami
  • policjantka z przedszkolakami w radiowozie

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ