NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ – WOJEWÓDZKIE DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

0
14
views

W okresie od 19 marca do 31 grudnia 2021 roku w garnizonie łódzkim zostaną przeprowadzone profilaktyczne działania pod nazwą „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Grupą docelową osób, do których będziemy kierować te działania, są w szczególności kierujący pojazdami i piesi (niechronieni) uczestnicy ruchu drogowego.

Działania maja na celu przede wszystkim uświadamianie i przypominanie kierującym o:

  • obserwacji drogi i jej otoczenia,
  • obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, w tym zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
  • ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,

Pieszym natomiast, będziemy zwracać uwagę na zagrożenia związane między innymi z:

  • bezpiecznym poruszaniem się po drodze (chodnik, droga dla pieszych, pobocze, jezdnia, droga dla rowerów),
  • nieostrożnym wejściem na przejście/jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię,
  • przebieganiem przez jezdnię.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju „rozpraszacze”:  telefony, smartfony, tablety a nawet głośne słuchanie muzyki w samochodzie, mają duży wpływ na poziom koncentracji, który może mieć w ruchu drogowym katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi, nawiązanie wzrokowego kontaktu pieszy-kierujący oraz wzajemny szacunek i życzliwość – to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ