Już w sobotę 2 lipca Uniejów odwiedzi Familijny Piknik Lata z Radiem. Audycja „Lato z Radiem” będzie nadawana na żywo spod TERM UNIEJÓW w godz. 9.00-12.00 a od godziny 11.00 do 17.00 organizatorzy zapraszają na pełen atrakcji „Piknik Rodzinny”. Zachęcamy wszystkich nie tylko do słuchania, ale również do obejrzenia „na żywo” najpopularniejszej letniej audycji radiowej.
Coś dla fanów dziennikarstwa
Podczas Pikniku będzie okazja wystąpić na żywo w audycjach prowadzonych przez Polskie Radio Program Pierwszy. Wystarczy pojawić się na Pikniku Lata z Radiem w okolicach studia plenerowego. Pod Termami Uniejów pojawią przedstawiciele takich audycji jak: Muzyczna Jedynka, Lato z Radiem Extra, Gimnastyka Poranna, Polskie Radio Dzieciom. Może będziecie Państwo mieli również okazję „przybić piątkę” prowadzącemu audycję Romanowi Czejarkowi- którego fanom dziennikarstwa nie trzeba zbytnio przedstawiać.
Dla fanów muzyki przewidziano konkurs radiowy ‘Czy znasz ten przebój Lata z Radiem”, a dla tych, którzy dbają o kondycję fizyczną Piotr Galus poprowadzi sesje z gimnastyką. Na miejscu pojawią się też goście specjalni – Polskie Radio Kierowców i pokaz driftów przy boiskach termalnych!
Dodatkowo podczas pikniku wystąpią nasi lokalni artyści: Zespół Mażoretki DRIADY Uniejów, Uniejowska Grupa Lokalna oraz Orkiestry Dęte z Uniejowa i Spycimierza.
Coś dla najmłodszych
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych słuchaczach. Dla nich, na Pikniku, przewidziano takie atrakcje jak: darty, fotobudka, warsztaty malowania na stretchu czy malowanie tekturowego domku. Dodatkowo dla dzieci zaplanowano występy w audycjach, zabawy aktorskie, gimnastykę i liczne konkursy.
W ramach drugiej edycji Marki Lokalnej „Smak wsi” LGD Prym rozdało certyfikaty. Cztery z nich trafiły do Uniejowa – dla DPT, Zagrody oraz Serowarni Czarna Owca.
Jak smakuje wieś? Na to pytanie szukała odpowiedzi Kapituła Smaku WSI odwiedzając gminy Aleksandrów Łódzki, Dalików, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Parzęczew, Świnice Warckie, Uniejów, Wartkowice, Zgierz oraz Poddębice i Pęczniew, będące członkami lokalnych grup działania: LGD „PRYM” lub RLGD „Z Ikrą”. Komisja szukała wyjątkowych smaków, usług i obiektów, którymi można się pochwalić i wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa.
Inicjatorem akcji jest Lokalna Grupa Działania „PRYM” z siedzibą w Parzęczewie, która ze środków unijnych realizuje projekt pn.: „Marka lokalna szansą rozwoju regionu”. Jego ideą jest wspieranie regionów wykorzystujących lokalne dziedzictwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze, aby rozwijać i promować to, co jest najlepsze na danym terenie. Stąd pomysł, aby spróbować zbudować lokalną markę certyfikowaną nazwą „Smak wsi przetrwał w naszych produktach”.
Tegoroczną edycję rozstrzygnięto podczas Nocy Świętojańskiej w Dzierżąznej. Rozdano kilkanaście certyfikatów – cztery z nich trafiły do Gminy Uniejów.
Wyróżniania otrzymały:
DPT- w kategorii: usługa noclegowa
Zagroda Młynarska – w kategorii: usługa noclegowa i usługa gastronomiczna.
Serowarnia Czarna Owca – w kategorii produkt spożywczy – jogurt kozi z wsadem z kwiatu czarnego bzu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Niech przyznane certyfikaty będą dla Państwa motywacją dla dalszej pracy!
A co jeszcze działo się tego dnia w Dzierżąznej? Zapraszamy do prześledzenia galerii zdjęć.
A.Ow.
Pożegnanie proboszcza ks. Bogusława Karasińskiego
W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. uroczystą, niedzielną mszę świętą w parafii pw. św. Wojciecha B.M. i św. Stanisława B.M. w Wilamowie odprawił proboszcz ks. Bogusław Karasiński, którego od 1 lipca br. zastąpi ks. kan. Piotr Siołkowski. Podczas sumy wprowadzono do wilamowskiej świątyni relikwie św. Apolinarego, św. Grzegorza Wielkiego i św. Franciszka Borgiasza, które umieszczone zostały na tabernakulum przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia.
Na początku mszy mowę wygłosił ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, dziekan dekanatu uniejowskiego, dziękując ks. Bogusławowi za szesnastoletnią posługę na stanowisku proboszcza. Podkreślił, że w trakcie „kadencji” księdza wierni licznie i chętnie uczestniczyli w życiu parafii, a księża z dekanatu zawsze mieli w Wilamowie dużo pracy pomagając w spowiadaniu licznych penitentów. Przypomniał także działania duszpasterskie, m.in. pielgrzymki rowerowe oraz inicjatywy związane z konserwacją cennego wyposażenia kościoła, przede wszystkim restaurację dwóch bocznych ołtarzy.
Na koniec mszy swoje podziękowania przekazał w imieniu samorządu Gminy Uniejów – zastępca burmistrza, Pan Mirosław Madajski; prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilamowie, Pan Krzysztof Troczyński; przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wilamowie, Pani Lilianna Polipowska oraz przedstawicielki Margaretek, Pani Maria Pastwińska i Pani Jadwiga Kokorzycka. Kwiaty i upominki wręczyli przedstawiciele sołectw z terenu parafii.
Filip Tomaszewski
źródło: Gmina Uniejów