Obserwuj nas na Facebook

KWARANTANNA Z AUTOMATU. OD DZIS WCHODZI W ŻYCIE WAŻNA ZMIANA

Obywatelu, kwarantanny pilnuj sobie sam. Nie musisz czekać na telefon

We wtorek wchodzą w życie dwa rządowe rozporządzenia. Pierwsze stwierdza, że współdomownicy osoby z Covid-19 automatycznie trafiają na kwarantannę i nie wolno im wychodzić z domu. Drugie uzależnia wypłatę zasiłku opiekuńczego od poddania się kwarantannie.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniem „osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca” automatycznie, bez decyzji sanepidu, trafia na kwarantannę.

Trwa ona tydzień dłużej niż kwarantanna tej pierwszej osoby. „Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się” – dodano w rozporządzeniu.

Krótsza kwarantanna. Znamy szczegóły planu rządu

Przepis był anonsowany już w zeszłym tygodniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie będą musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie.

– Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna – mówił Niedzielski.

Drugie rozporządzenie reguluje kwestie wypłaty zasiłku opiekuńczego. Otóż obecnie podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.

Chodzi o zasiłek opiekuńczy przysługujący ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobami chorymi. Mowa o dzieciach do lat 14 oraz dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej do lat 18.

Jak napisano w rozporządzaniu, oświadczenie powinno zawierać odpowiednie dane oraz podpis ubezpieczonego.

„Pracodawca albo podmiot obowiązany (…), może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu” – czytamy w rozporządzeniu. Przepis ws. wypłaty zasiłku opiekuńczego wchodzi w życie z mocą wsteczną – od 24 października 2020 r.

źródło: money.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako