Koronawirus w Polsce. Czy można biegać i jeździć na rowerze?

0
67
views
Od 20 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady, które dotyczą między innymi uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Czy będzie można jeździć na rowerze i biegać?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego pojawiła się informacja, że od 20 kwietnia będzie możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Będziemy mogli zatem ponownie biegać i jeździć na rowerze. Trzeba będzie jednak pamiętać o dystansie społecznym i zakrywaniu twarzy.

Ponadto zniesiono zakaz wstępu do lasów i parków. – Nie traktujmy tego jednak jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji – podkreślił szef Rady Ministrów, zachęcając jednocześnie do tego, by pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas odwiedzania terenów zielonych.

– Możliwość pójścia do lasu i parku daje nam pewien oddech. Używajmy jednak tego z rozsądkiem. To nie jest zachęta, by nieustannie tam przebywać. My nadal musimy się maksymalnie izolować – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Na stronie internetowej gov.pl zamieszczono szczegóły w sprawie możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych:

„Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!” – czytamy w komunikacie dotyczącym znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku nie widniał zapis, który wprost zakazywałby jazdy na rowerze czy biegania. Przekaz ze strony krajowych władz był jednak jasny – lepiej zostać w domu i opuszczać go wyłącznie wtedy, gdy jest taka konieczność.

Minister zdrowia apelował do Polaków, aby do 19 kwietnia spędzili czas w maksymalnej izolacji. – Treningi i aktywność sportową uprawiajmy wyłącznie w domu – mówił na jednej z konferencji Łukasz Szumowski.

„Na czas epidemii koronawirusa apelujemy o odłożenie aktywności fizycznej na dworze takiej jak: bieganie, jazda na rowerze, rolkach itd.” – mogliśmy natomiast przeczytać na stronie internetowej gov.pl.

– Nie chcemy turystyki, nie chcemy sportu i nie chcemy rekreacji w najbliższych tygodniach. Nie dlatego, że to jest nasze widzimisię, ale to jest w interesie nas wszystkich – mówił z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

źródło: wp.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ