Kierowco – Myśl Trzeźwo !

0
14
views

Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. – operatorem komunikatora Yanosik, od 30 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. będzie prowadziło akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Myśl Trzeźwo”.

Celem działań jest uświadamianie kierowcom:

  • skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – ryzyko spowodowania wypadku drogowego bądź kolizji,
  • odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu,
  • obecności alkoholu w organizmie kierującego mimo, że spożywał go poprzedniego dnia,
  • potrzeby sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie – badanie można wykonać w jednostkach Policji.

Pamiętajmy, że każdy kierowca prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc zdecydujemy się pojechać na zabawę Sylwestrową czy karnawałową, zawczasu pomyślmy jak bezpiecznie wrócić do domu.

W 2022 roku policjanci przeprowadzili 12 453 495 badań kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ujawniając 104 467 kierujących pod działaniem alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości). Liczby te świadczą o tym, że osoby prowadzące pojazd po alkoholu nie mogą czuć się bezkarne.

Przesłanie akcji „Myśl Trzeźwo” będzie promowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w aplikacji Yanosik, która udostępni kierowcom materiały edukacyjne dotyczące konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, opracowane w formie quizu.

Działania będą wspierane emisją spotu przez firmę Screen Network S.A., na ekranach LED rozlokowanych na terenie całego kraju.

BRD KGP

Film Mysl_trzezwo.mp4

Pliki do pobrania

  • 13.31 KB

 

Policjanci kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków

Już za kilka dni Sylwester. Zgodnie z tradycją wielu z nas kupuje materiały pirotechniczne, a nad bezpieczeństwem czuwają w tym czasie policjanci, którzy kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom pełnoletnim oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Wielu z nas w związku ze zbliżającym się Sylwesterem zapewne uda się do sklepów, żeby kupić fajerwerki. Wszystko po to, aby w sylwestrową noc hucznie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców województwa łódzkiego policjanci z całego garnizonu rozpoczęli już kontrole miejsc, gdzie sprzedawane są materiały pirotechniczne. Mundurowi sprawdzają legalność pochodzenia fajerwerków. Czy na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcją obsługi w języku polskim, czy instrukcja zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia. Kontrolują także sposób i miejsce przechowywania materiałów pirotechnicznych. Punkty sprzedaży muszą być zaopatrzone w gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne. Stróże prawa sprawdzają także, czy fajerwerki i zimne ognie są sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem.

kom. Edyta Machnik

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ