Obserwuj nas na Facebook

JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU – MOTOCYKLIŚCI

Sprzyjająca pogoda wakacyjna sprawia, że na drogach jest dużo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Rosnąca liczba miłośników jednośladów wpływa na udział tej grupy w statystykach zdarzeń drogowych.

Policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której priorytetem jest zwrócenie uwagi użytkowników jednośladów, m.in. motocyklistów, na istotne aspekty bezpieczeństwa ruchu oraz kształtowanie właściwych zachowań na drodze.

Jazda na motocyklu to często pasja i ogromna przyjemność. Motocykliści wykorzystują atuty swoich pojazdów, jakim są: małe gabaryty, zwrotność, przyspieszenie. Niestety niektórzy robią to z ogłuszającym rykiem silnika. Takie zachowania nielicznych mają wpływ na opinię o całej grupie użytkowników motocykli.

Policja apeluje do wszystkich motocyklistów o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Przyjemność z użytkowania motocykla zawsze musi się łączyć z dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych.

Motocykliści muszą być świadomi, że nawet odzież ochronna i niezbędny do jazdy kask, przy dużych prędkościach, nie uchronią ich od poważnych obrażeń.

Policja apeluje:

– motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.

 kierowco samochodu, od Ciebie również zależy czy motocyklista bezpiecznie dojedzie do celu podróży, często patrz w lusterka i nie zajeżdżaj motocykliście drogi.

(BRD KGP)

 

POSTAW NA BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Pełnia lata to najlepszy okres wypoczynku i rekreacji w górach. Zaplanowałeś, aby podczas wakacji przemierzać górskie szlaki? Chcąc zapewnić sobie beztroski i bezpieczny wypoczynek oraz zapobiec wypadkom i problemom, pamiętaj, że ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Niech kręci nas bezpieczeństwo w górach!

  • Każdą wycieczkę, nawet najprostszą, rozpocznij od przygotowania trasy wędrówki. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak stopień trudności i długość trasy, poziom przygotowania i kondycji własnej oraz swoich towarzyszy, temperaturę i prognozę pogody.
  • Wybieraj trasy o skali trudności odpowiadającej Twoim umiejętnościom i nigdy nie przeceniaj możliwości własnych i swoich kompanów. Nadmierne zmęczenie może prowadzić do niebezpiecznego spadku uwagi, a w konsekwencji wypadku na trasie.
  • Zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Do plecaka zapakuj odpowiednie ubranie, jedzenie i napoje, apteczkę, latarkę i mapę topograficzną. Nie zapomnij o wzięciu naładowanego telefonu komórkowego.
  • Przed wyjściem w trasę sprawdź prognozę pogody, przede wszystkim tę lokalną. Zwłaszcza     w górach warunki pogodowe zmieniają się bardzo często.
  • Podczas wędrówek w górach zawsze lepiej jest mieć towarzystwo, aby w razie trudności móc liczyć na wzajemną pomoc.
  • Przed wyruszeniem na wycieczkę pozostaw wiadomość w pensjonacie, schronisku,  na kwaterze – o celu wycieczki, o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Informacje te mogą mieć fundamentalne znaczenie w nagłych przypadkach.
  • W górach poruszaj się tylko oznakowanymi szlakami, stosuj się do tablic informacyjnych i poleceń przewodników górskich. Mogą Ci oni również towarzyszyć i przewodniczyć podczas wycieczek i wypraw. Nie wahaj się z nimi skontaktować!
  • Nigdy nie podchodź do dzikich zwierząt oraz nie dokarmiaj ich. Nie zostawiaj również po sobie śmieci. Miejsce postoju czy biwakowania pozostaw zawsze czyste.
  • W razie wypadku staraj się zachować zimną krew i zadzwoń na numer 112.

(Biuro Prewencji KGP)

Infografika Postaw na bezpieczeństwo w górach. Wersja dostępna cyfrowo w załączniku

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego