Obserwuj nas na Facebook

Jaki był VIII Uniejowski Festiwal Smaków? – 45-lecie Hufca ZHP Uniejów

W ciągu całego roku w Uniejowie jest tylko jeden weekend, podczas którego w miejscowych restauracjach panuje nieco inna niż zwykle atmosfera. Do naszego miasta przyjeżdża spore grono turystów z różnych zakątków Polski, aby zjeść coś fajnego, może nawet zaskakującego, a i mieszkańcy często rezygnują z gotowania obiadu i pospiesznie zmierzają w kierunku obiektów gastronomicznych. Wszystko to dzięki wyjątkowemu wydarzeniu, jakim jest Uniejowski Festiwal Smaków.

W miniony weekend odbyła się jego już ósma edycja. Tym razem o główną nagrodę w konkursie – „Lilię Smakosza” – ubiegało się osiem lokali. Każdy z nich przygotował danie główne, którego obowiązkowym składnikiem była cukinia. Kucharze z tego jesiennego warzywa wyczarowali niesamowite potrawy. Pojawiło się risotto, placuszki, leczo i roladki. Cukinia świetnie komponowała się zarówno z rybą, jak i mięsem wieprzowym, a i ciecierzyca okazała się trafionym pomysłem.

Jeśli chodzi o desery, postawiliśmy na gruszkę. Wybór był słuszny, bo i tu wszyscy zostaliśmy bardzo miło zaskoczeni. Restauracje zaserwowały siedem słodkich posiłków w przeróżnych odsłonach. Naszemu owocowi towarzyszyły m.in. lody, karmel, mango, a nawet szpinak. Ciekawymi elementami deserów były także dekoracje z pysznych jadalnych kwiatów, w tym także kwiatu cukinii.

Festiwalowe potrawy w tegorocznym wydaniu Festiwalu oceniała zwyciężczyni telewizyjnego programu kulinarnego „Masterchef” – Aleksandra Juszkiewicz.

Olę zachwyciło nasze miasteczko, a także panująca w nim atmosfera. Podczas odwiedzania poszczególnych lokali na bieżąco opisywała swoje wrażenia, te kulinarne, ale nie tylko… Zajrzyjcie na profil Oli na Instagramie: https://www.instagram.com/olajuszkiewicz_masterchef/

 

Wszystkim obiektom gastronomicznym, które zechciały nas ugościć swoimi festiwalowymi pomysłami, bardzo bardzo dziękujemy. Jak zawsze stanęliście na wysokości zadania. Było mega smacznie…

A.Ol.

 

A teraz zobaczcie, jak przebiegał VIII Uniejowski Festiwal Smaków.

 

 

W minioną sobotę, Hufiec ZHP im. Marii Konopnickiej w Uniejowie obchodził jubileusz 45-lecia działalności. Nie zabrakło wspomnień, gratulacji, podziękowań i wspólnej zabawy.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w uniejowskiej kolegiacie. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni pomaszerowali spod budynku Hufca, na boisko przy Szkole Podstawowej w Uniejowie, aby uczestniczyć w dalszych obchodach jubileuszu.

 

Centralnym punktem obchodów był uroczysty apel, w którym udział wzięli: zuchy, harcerze, instruktorzy, byli komendanci, władze Hufca ZHP Uniejów, instruktorzy seniorzy, zaproszeni goście oraz sympatycy i przyjaciele Hufca. Wśród nich znaleźli się: hm. Natalia Patorska-Grzelewska – Komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP, Piotr Majer – Wicestarosta Poddębicki, Danuta Pecyna – Radna Powiatu Poddębickiego, Józef Kaczmarek – Burmistrz Uniejowa, Tomasz Wójcik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, pw. Piotr Kozłowski – Dyrektor SP w Uniejowie, hm.  Andrzej Zielonka – Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Stemplewie, Edyta Miśkiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilamowie, Marta Pajor – Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Uniejowie, Jadwiga Tylki – Skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, dh. Tomasz Krysztofiak – Zastępca Naczelnika OSP Uniejów,  phm. Janusz Wilkowiecki – Komendant Hufca ZHP Doliny Pilicy wraz z przedstawicielami drużyn oraz pw. Adam Adamski – członek Hufca ZHP Brzeziny wraz z drużyną.

Uroczysty apel był okazją do przypomnienia historii harcerstwa w Uniejowie, a ta swój początek miała już w roku 1916.  Pięćdziesiąt dziewięć lat później, tj. w roku 1975, w Uniejowie powołano Komendę Hufca ZHP. Jego pierwszym komendantem został Henryk Brzeski a zastępcą Wiesław Winnicki.  Późniejszymi komendantami byli:

  • Regina Jaworska (1977-1979)
  • hm. Marian Pięgot (1979 – 2007)
  • pwd. Sylwia Wojtczak (2007-2011)
  • hm. Barbara Zwolińska (2011-2015)
  • phm. Małgorzata Rosik (2015-1919)
  • hm. Piotr Łukasiewicz (1919-2020)
  • pwd. Adam Pakuła (od 2020r.)

Szczególną datą w historii uniejowskiego harcerstwa był rok 1986, kiedy to Hufiec zdobył imię Marii Konopnickiej i uzyskał swój sztandar.

Jubileusz stał się doskonałą okazją do wręczenie medali osobom, które przez wiele lat działały w Hufcu, przyczyniały się do jego rozwoju oraz były przyjaciółmi uniejowskiego harcerstwa. Wśród wyróżnionych znalazł się Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek, który otrzymał Złoty Medal „Zasłużony dla Hufca ZHP Uniejów” oraz „Złotą Odznakę z Okazji Jubileuszu Hufca ZHP im. Marii Konopnickiej w Uniejowie”. Szczególne wyróżnienie powędrowało do druhny phm. Małgorzaty Rosik, która z rąk Komendantki Łódzkiej Chorągwi, otrzymała Brązową Odznakę „Zasłużony dla Chorągwi Łódzkiej ZHP”.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa osiągnięć Hufca na przestrzeni 45 lat istnienia, która zorganizowana została na szkolnym korytarzu.

Na tę wyjątkową okoliczność środowisko harcerskie przygotowało program artystyczno-muzyczny. Nie zabrakło występu Orkiestry Dętej ZHP-OSP w Uniejowie oraz pieśni i wierszy w wykonaniu zuchów i harcerzy.

Obchody 45-lecia Hufca ZHP Uniejowie odbyły się we współpracy z Samorządem Miasta i Gminy Uniejów, Miejsko –Gminnym Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową w Uniejowie oraz były współfinansowane przez P.G.K. TERMY UNIEJÓW Spółka z o. o.

źródło: Gmina Uniejów

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego