INFORMACJE POLICYJNE

0
94
views

FAKT: Wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne są te z drogą podporządkowaną

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad.

Ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań, na których zasady pierwszeństwa określają znaki bądź sygnały drogowe, cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2% a na połączeniu dróg gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.

(Biuro Ruchu drogowego KGP)

 

Bezpieczne wakacje z dzielnicowym

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach w ramach działań prewencyjnych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” spotkali się z dziećmi oraz młodzieżą przebywającą na wakacjach. Uczestnicy letniej prelekcji otrzymali elementy odblaskowe oraz zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa.

To już kolejne spotkanie mundurowych z dziećmi i młodzieżą podczas wakacji. Tym razem policjanci odwiedzili dwa ciekawe miejsca na terenie gminy Pęczniew. Grupę dzieci przebywającą na obozie jeździeckim w Popowie oraz młodzież  wypoczywającą w Księżych Młynach. 6 i 7 sierpnia 2019 roku dzielnicowy wspólnie z Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych przeprowadził dla wczasowiczów prelekcję na temat bezpiecznego wypoczynku. Z uwagi na bliską lokalizację zbiornika Jeziorsko oraz rzeki Warty, mundurowi szczególną uwagę zwrócili na zasady bezpieczeństwa nad wodą. Przypominali, aby korzystać z kąpielisk strzeżonych, na których są ratownicy. Funkcjonariusze wielokrotnie podkreślali jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać dzieci i młodzież, która postanowi kąpać się  w tzw. „dzikich akwenach”, m.in. żwirowiskach, stawach, strumykach i przy tamie, a także o konsekwencjach skakania do wody na „główkę ”. Mundurowi omówili także elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentując prawidłowe ułożenie ciała w pozycji bezpiecznej.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe ufundowane przez Wójta Gminy Pęczniew oraz drobne upominki. Prelekcja w pięknym plenerze na świeżym powietrzu przypadła wypoczywającym do gustu, wszyscy aktywnie uczestniczyli w pogadance. Ponadto dzielnicowy podczas rozmowy z opiekunami wycieczek omówił założenia aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Dzielnicowy bliżej nas”.

st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267

 

 

 

 • Policjantka omawia zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. W tle drzewa i las. Dzieci siedzą na ławkach.
  Policjantka omawia zasady bezpieczeństwa podczas wakacji
 • Dzieci głaszczą konia, w tle pole kukurydzy, obok stoi policjantka.
  Dzieci opowiadają policjantce o swojej pasji
 • Dzielnicowy rozdaje dzieciom elementy odblaskowe
  Dzielnicowy rozdaje dzieciom elementy odblaskowe
 • Uczestnicy obozu jeździeckiego podczas prelekcji o bezpieczeństwie. Dzieci znajdują się pod altanką, siedzą przy stole. Policjantka omawia zasady bezpieczeństwa.
  Uczestnicy obozu jeździeckiego podczas prelekcji o bezpieczeństwie
 • Dzielnicowy omawia zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci ćwiczą prawidłowe ułożenie ciała w pozycji bezpiecznej.
  Dzielnicowy omawia zasady pierwszej pomocy przedmedycznej
 • Policjantka rozdaje tematyczne ulotki
  Policjantka rozdaje tematyczne ulotki
 • Dzielnicowy prezentuje młodzieży wyposażenie służbowe tj. kajdanki.
  Dzielnicowy prezentuje młodzieży wyposażenie służbowe
 • Młodzież ogląda radiowóz oraz policyjny sprzęt służbowy
 • Pamiątkowe zdjęcie z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy pozują do zdjęcia.
  Pamiątkowe zdjęcie z dziećmi i młodzieżą

Zdarzenie drogowe w centrum Poddębic

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło 5 sierpnia 2019 roku około godz. 11:00 w rejonie skrzyżowania ulicy Łódzkiej oraz ulicy Plac Kościuszki. Na miejscu zdarzenia odbywał się ruch wahadłowy.

5 sierpnia 2019 roku w Poddębicach na skrzyżowaniu ulicy Łódzkiej z ulicą Plac Kościuszki doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu osobowego marki Fiat oraz motocyklisty. Na miejscu pracowały służby ratunkowe. 66-letni kierowca jednośladu trafił do szpitala. Pozostali uczestnicy zdarzenia nie odniesli obrażeń. Utrudnienia w ruchu  drogowym trwały do godziny 13:00.

Policja apeluje!

Dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do celu podróży.

 

Weekendowe zdarzenia drogowe

Poddębicka policja apeluje o rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

4 sierpnia 2019 roku około godziny 15:20  w miejscowości Saków na terenie gminy Wartkowice doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego z udziałem kilku pojazdów. Kierujący samochodem osobowym marki Opel, jadąc autostradą A-2 podczas manewru wyprzedzania nie dostosował techniki i prędkości jazdy do warunków drogowych, w wyniku czego doprowadził do bocznego zderzenia z wyprzedzanym pojazdem. Opel uderzył w bariery ochronne, które w wyniku uderzenia, oderwane, uszkodziły trzy samochody jadące w przeciwnym kierunku. Sprawca zdarzenia był trzeźwy.

Tego samego dnia około godziny 18:00 w miejscowości Uniejów w rejonie skrzyżowania ulicy Zamkowej oraz ulicy Łęczyckiej, kierujący nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem osobowym marki Mercedes, w wyniku czego doprowadził do zderzenia i uszkodzenia pojazdów.

W niedzielne popołudnie w miejscowości Zakrzew na terenie gminy Uniejów doszło do zderzenia pojazdu osobowego z sarną, która wybiegła z pobliskiego lasu.

Policja apeluje!

Pamiętaj  o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy poruszającymi się pojazdami oraz zadbaj o stan oświetlenia w pojeździe.

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości –ZWOLNIJ !!!

Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz na zakrętach i wzniesieniach zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność.

Nie wyprzedzaj na „trzeciego”.

Nie lekceważ znaku drogowego A-18b Uwaga dzikie zwierzęta – który ostrzega kierowcę, że ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę jest większe niż w innych miejscach.

 

Agresywny i pijany kierowca w rękach policjantów

Policjanci z Poddębic uniemożliwili ucieczkę nietrzeźwemu kierowcy, który na widok patrolu chciał odjechać ze stacji paliw. Funkcjonariusz nie zważając na niebezpieczeństwo, odebrał kluczyki 26-latkowi. Mężczyzna usłyszał kilka zarzutów.

2 sierpnia 2019 roku tuż po północy dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach otrzymał zgłoszenie o awanturującym się kierowcy, który może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci niezwłocznie pojechali pod wskazany adres. Po dotarciu na stację paliw na terenie gminy Zadzim, mundurowi zauważyli, że obok dystrybutora stoi zaparkowany samochód  z włączonym silnikiem. W aucie znajdował się mężczyzna, który na widok mundurowych próbował odjechać. Policjant szybko podbiegł do pojazdu, chcąc uniemożliwić kierowcy wyjazd z terenu stacji. Przez otwartą szybę funkcjonariusz próbował wyjąć kluczyki ze stacyjki. Wówczas 26-latek gwałtownie ruszył  pociągając za sobą policjanta. Kierowca mimo zagrożenia kontynuował jazdę. Funkcjonariusz przez cały czas  starał się uniemożliwić ucieczkę, trzymając kierownicę. Mężczyzna przemieszczał się po parkingu stacji do momentu uderzenia w betonowy płot. Gdy zawiesił się na wysokim krawężniku, policjant wykorzystując dezorientację kierującego odebrał kluczyki oraz wspólnie z kolegą z patrolu obezwładnił agresywnego mężczyznę. Kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz 26-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia policjanta oraz zmuszanie do zaniechania prawnej czynności służbowej. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Pamiętajmy!

Nietrzeźwi kierowcy stanowią duże niebezpieczeństwo dla siebie oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy ma wspólne objaw. Jest to pobudzenie lub senność, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i problemy z koordynacją. Bezpieczna jazda wymaga od kierowcy koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji. Narkotyki i dopalacze zakłócają zdolności psychomotoryczne człowieka, a prowadzenie samochodu pod ich działaniem wiąże się z podobnym ryzykiem wypadku i takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu.

 

ZASTANÓW SIĘ CZY WARTO….

 

 • Pojazd biorący udział w interwencji

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2019

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni  do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

BRD KGP

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ